Co powinno nas zaniepokoić po wszczepieniu implantów?

Wszczepianie implantów stomatologicznych jest coraz częściej wybieraną przez pacjentów metodą uzupełniania braków zębowych. Budzi ona jednak wiele obaw i – mimo bardzo dużej skuteczności –wciąż rodzi lęk związany z bólem i niepożądanymi skutkami zabiegu. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Prawidłowo zaplanowane i przeprowadzone leczenie implantologiczne zwykle nie niesie za sobą podwyższonego ryzyka. Jest bowiem w pełni przewidywalne i zazwyczaj zamyka się w okresie pół roku. Jeżeli po tym czasie pojawiają się komplikacje, wynika to zazwyczaj z nieprawidłowości leczenia, bądź ze złej kwalifikacji do zabiegu lub nieprawidłowego postępowania pacjenta w okresie po zabiegowym i braku współpracy z lekarzem prowadzącym.

Niekompetencja lekarza, brak współpracy pacjenta lub zły plan leczenia mogą spowodować spore problemy zdrowotne. Czasem słyszy się opinie, że po wstawieniu implantu mamy uczucie obcego ciała w buzi, zdarzają się także komplikacje po leczeniu stomatologicznym, objawiające się bólami głowy. Czy te objawy są normalne po zabiegu?

Wszczepienie implantów – jakie objawy nie powinny budzić niepokoju?

Po wszczepieniu implantu mogą pojawić się różne objawy powodujące dyskomfort, niektóre z nich są normalne i nie powinny jednak one pacjenta niepokoić. Są to::

 • zasinienie w rejonie operowanym,
 • opuchlizna tkanek (zwykle rejon policzka),
 • ból, tkliwość po ustąpieniu znieczulenia,
 • uczucie ciała obcego dla języka.

Powyższe dolegliwości można zazwyczaj zminimalizować, stosując zwykłe środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Warto wiedzieć: Leczenie implantologiczne – w Polsce czy za granicą?

Co powinno nas zaniepokoić po leczeniu implantologicznym?

Do objawów, które powinny zaniepokoić pacjenta z wszczepionym implantem należą:

 • silny, nawracający (mimo stosowanych leków) lub promieniujący ból,
 • gorączka,
 • odrętwienie w obrębie operowanego rejonu,
 • krwawienie z miejsca operowanego lub struktur towarzyszących,
 • ból zęba sąsiadującego z miejscem operowanym,
 • trudności w przełykaniu,
 • ból gardła i powiększone węzły chłonne,
 • krwawienie z nosa,
 • obrzęk i wysięk ropny z miejsca operowanego.

Aby uniknąć problemów z implantami, należy pamiętać, że wymagają one systematycznego czyszczenia i kontroli u stomatologa. Tak jak w przypadku naturalnych zębów, należy je myć szczoteczką i czyścić nicią dentystyczną. Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się co sześć miesięcy lub częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienistki stomatologicznej.

Sukces leczenia implantologicznego zależy od współpracy lekarz-pacjent – niestosowanie się do zaleceń lekarza i zaniedbywanie higieny jamy ustnej może bowiem powodować liczne problemy w leczeniu.

Polecamy: Jak wygląda implantacja zęba? – wywiad

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/miesiąc temu
10.11.2018 r miałam " zainstalowany " implant 6 w rzuchwie. Po 4 dniach przerwałam antybiotyk z powodu zapalenia błony śluzowej żołądka. Na 6 dzień pojechałam na ponowne zamknięcie dziasla, rozerwaly się tkanki. 7 dnia zauważyłam że minimalnie pojawia się metalowy błysk śruby. Co robić? Czy można chodzić z otwartym dziaslem? Stosuje płyn eludril i maść carident.
/7 miesięcy temu
A ja mialam wszczepiane 3 implanty przednie w gornej szczece.Nadbudowano mi tez kosc syntetyczna.Po 3-ech miesiacach okazalo sieze jeden implant sie nie przyjal.Wykrecono go.Czekanie 3 miesiace i kolejny zabieg wszczepienia nowego.Po ponad miesiacu zaczelo puchnac i dzis mam niezla bolesna bule.Rano ide do implantologa.Nie wiem co to jest bo gdy poprzedni implant sie nie przyjal-nie dolegalo mi doslownie nic.A co do bolu podczas zabiegu i po...nie ma zadnego-oprocz zastrzyku w gorne podniebienie.Po zabiegu tylko dwa dni zazywalam tabletki p/bolowe.Zaznaczam ze dentysta ktory robil mi zabieg jest jednym z najlepszych.
/9 miesięcy temu
Dzień dobry, Mija 4 dzień po wszczepieniu dwóch implantów . Jednocześnie miałam zaaplikowany materiał augmentacyjny. Ból jest okropny. Nie mogłam iść do pracy. Co kilka godzin biorę ketonal. Kiedy to się skończy? Dentysta niby był wiarygodny. Rozmawiałam z 2 osobami którym wszczepiał implanty. Jedna miała nawet 6. Nikt nie miał aż takich dolegliwości bólowych. Czy to naprawdę normalne? Mam już takie myśli, że poproszę żeby mi to wyjęli. Ale pewnie też będzie ogromnie bolało... :(
POKAŻ KOMENTARZE (8)