Krwawienie podczas stosunku, plamienie po stosunku – czy warto się bać?

Krew po stosunku czy krwawienie podczas stosunku są sygnałem wielu poważnych zaburzeń, jednak mogą też wynikać z tak prozaicznych przyczyn, jak brak doświadczenia. Dlatego zamiast panikować, najpierw zacznij obserwować swoje ciało i sprawdź z czego wynika plamienie po stosunku lub podczas stosunku.
Anna Grzelczak / 2 tygodnie temu
Krwawienie podczas stosunku, plamienie po stosunku – czy warto się bać? fot. Adobe Stock

Plamienie po stosunku podobnie jak krwawienie podczas stosunku jest stresującym przeżyciem. Coś, co podczas pierwszego zbliżenia i przerwania błony dziewiczej wydaje się naturalną reakcją kobiecego ciała, w trakcie dalszego współżycia może budzić niepokój.
Ale spokojnie. Nim udamy się do ginekologa warto się obserwować i odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, bo specjalista z pewnością będzie chciał się dowiedzieć:
W jakich sytuacjach i jak często pojawia się krew?
Czy plamienie zdarza się po stosunku czy w trakcie zbliżenia?
Czy towarzyszy mu ból? 
Jaką konsystencję i barwę przybiera plamienie?

Krwawienie po stosunku – poznaj siedem powodów tej przypadłości

Krwawienie podczas stosunku a seks

Najczęstszą i najbardziej prozaiczną przyczyną plamienia po stosunku jest brak doświadczenia partnerów. To sprawia, że u niedostatecznie pobudzonej kobiety pochwa jest sucha i podatna na otarcia.
Suchość pochwy wyczuć i równie łatwo jej zaradzić. Wystarczy, aby partner postarał się wydłużyć grę wstępną i sprawić najpierw rozkosz kobiecie, choćby doprowadzając ją do orgazmu łechtaczkowego czy orgazmu sutkowego, po którym na pewno pochwa partnerki zostanie odpowiednio nawilżona.
Krwawienie podczas stosunku może pojawić się również przy niektórych pozycjach ze zbyt silną penetracją pochwy. W trakcie niekomfortowego zbliżenia nie trudno o suchość czy ból, a tym bardziej plamienie.
Czasami wystarczy drobna zmiana pozycji, inny kąt ułożenia pochwy czy penisa, aby powstrzymać plamienie i ból. Czasem para musi zrobić sobie dzień lub kilka dni urlopu od seksu i poprzestać np. na pettingu, aby pochwa mogła się zregenerować.
Ważne, aby bez względu na sytuację, kobieta, odczuwająca dyskomfort potrafiła przerwać zbliżenie, choćby po to, by sprawdzić co jest przyczyną bólu i czy towarzyszy mu krwawienie.

Plamienie plamieniu nie równe

Dlatego warto się obserwować i sprawdzać nie tylko, kiedy ma miejsce krwawienie, ale także jaką przyjmuje postać.
Jeśli zbliżenie ma miejsce tuż po zakończeniu okresu, to w większości przypadków plamienie po czy w czasie seksu ma związek miesiączką. Może wtedy mieć różne odcienie czerwieni albo przypominać brunatny nalot.
Plamienie może pojawić się też w czasie owulacji, ale wydzielina z pochwy zabarwiona delikatnie krwią sugeruje już infekcję bateryjną lub grzybiczą.
Drobne krwawienia bywają też nijako efektem ubocznym antykoncepcji hormonalnej.
Pojedyncze epizody nie są niczym groźny, lecz zbyt częste czy obfite krwawienia mogą sugerować już poważne choroby np. mięśniaki, polipy, nadżerkę, endometriozę czy nawet nowotwór szyjki macicy.

Pamiętaj! Krew po stosunku jest zawsze sygnałem ostrzegawczym dla kobiety, że powinna uważniej przyjrzeć się swojemu ciału. Dlatego nigdy nie należy jej bagatelizować.
Nie z każdym plamieniem trzeba od razu biec do ginekologa, ale lepiej poinformować go o każdym podczas rutynowej wizyty.

Przeczytaj także:
Z czego wynika brak ochoty na współżycie i czy jest się czym martwić?
Muzyka do seksu - top 20 najlepszych utworów do igraszek we dwoje
Zapalenie pęcherza po stosunku? Syndrom miodowego miesiąca da się leczyć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)