Mężyczna u lekarza fot. Shutterstock

Co musisz wiedzieć zanim pójdziesz na rehabilitację?

Rehabilitacja kręgosłupa powinna być decyzją przemyślaną, wykonywaną przez wykwalifikowane osoby i powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarskim. Oto rzeczy, o których musisz pamiętać zanim rozpoczniesz zabiegi rehabilitacyjne.
/ 12.10.2010 15:31
Mężyczna u lekarza fot. Shutterstock

Kiedy pomyśleć o rehabilitacji?

Rehabilitacja może okazać się konieczna jeśli zaczynasz odczuwać bóle pleców, wywołane przyjmowaniem nieprawidłowej, przymuszonej pozycji lub nie związane z jej zmianą. Jeśli bóle pojawiły się nagle, są bardzo intensywne i nie ustępują po lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty – to znak, że należy jak najszybciej udać się do lekarza ortopedy lub neurologa, który zaleci odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Jeśli czujesz, że bóle pojawiają się stopniowo i nie mają zbyt dużej intensywności, sprawa nie jest aż tak bardzo pilna. Umów się na planową wizytę u lekarza, ale najpierw spróbuj pomóc sobie sam – wprowadź do swojej codzienności więcej aktywności fizycznej i zredukuj masę ciała (w przypadku jej nadmiaru).

Najpierw porozmawiaj z lekarzem

Jeśli czujesz, że potrzebujesz rehabilitacji, a dolegliwości bólowe nie dają Ci spokojnie zasypiać lub funkcjonować - powiedz o tym swojemu lekarzowi. Zaleci on odpowiednie zabiegi lub skieruje do właściwego specjalisty. Lekarze ortopedzi lub neurolodzy mają konkretną wiedzę na temat najnowszych dostępnych technik rehabilitacji i dzięki temu będą w stanie wytłumaczyć Ci, jaki zabieg będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Lekarz może także skierować na badanie rentgenowskie (zdjęcie RTG) kręgosłupa, na którym bardzo dobrze będzie widać będzie jego kształt i ewentualne skrzywienie.

Zobacz też: Kto chodzi na rehabilitację?

Jak wybrać odpowiedniego rehabilitanta?

Rehabilitant powinien być osobą specjalizującą się w leczeniu konkretnej wady danej części ciała. Podobnie jak lekarze specjalizują się w leczeniu danej części ciała, rehabilitanci wykonujący dane zabiegi najczęściej określają swoje preferencje zawodowe – są specjaliści od terapii kończyn czy poszczególnych odcinków kręgosłupa .

Pamiętaj, sprawdź kwalifikacje swojego rehabilitanta! Zajęcia rehabilitacyjne powinien prowadzić wykwalifikowany personel z odpowiednim medycznym wykształceniem. Jest to o tyle ważne, że choćby najmniejsze uszkodzenie kręgosłupa może spowodować nieodwracalne zmiany na całe życie! Takie uszkodzenia mogą powstać w przebiegu nieumiejętnego i niefachowego obchodzenia się z naszym kręgosłupem.

Czy rehabilitacja boli?

Rehabilitacja kręgosłupa nie powinna sprawiać bólu, ale przynosić ulgę. U osób bardziej wrażliwych, początkowe doznania mogą być kojarzone z bólem, ale stopniowo będą ustępować, a zastąpi je głębokie wrażenie relaksu. W trakcie zabiegów możesz odczuwać lekki dyskomfort, ale po nich poczujesz się wyśmienicie. Rehabilitacja kręgosłupa ma to do siebie, że pozytywne efekty odczuwane są natychmiastowo.

Polecamy: Balneoterapia – z wodą za pan brat

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/23.08.2011 19:03
Osobiście uważam, że aby nasz kręgosłup był w dobrym stanie należy poświęcić mu podczas codziennych ćwiczeń tyle samo czasu jak innym częściom ciała. Mówię tu o ćwiczeniu mięśni, które utrzymują kręgosłup, czyli najważniejsze kości w naszym organizmie. O ile osoby które nie miały poważnego urazu kręgosłupa mogą na własną rękę wykonywać tego typu ćwiczenia, o tyle ci, którzy przeszli już operacje, ponieważ ich kręgosłup był uszkodzony powinni udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie rehabilitacje. Sama z takich korzystałam, nie raz byłam na turnusach rehabilitacyjnych, które bardzo mi pomogły, a to przez wykwalifikowanych i delikatnych rehabilitantów, którzy znają się na rzeczy i pokazali mi kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym mogę sama ćwiczyć mięśnie kręgosłupa w domu. Gdyby ktoś był zainteresowany to podaję linka do biura, z którego zazwyczaj wyjeżdżam, a teraz ma atrakcyjny konkurs, w którym można wygrać bony o wartości 300zł dla dwóch osób: www.patrona.pl\konkurs . Powodzenia!
/10.11.2010 21:09
no tak, każdy ma swoją działkę. ja umiem handlować samochodami, moja żona zajmuje się przedszkolakami. każdy ma swoj zawód
/10.11.2010 19:35
Też tak uważam:)
POKAŻ KOMENTARZE (3)