POLECAMY

Ciśnienie w normie

Kontrola ciśnienia to badanie, dzięki któremu można ocenić pracę układu krążenia, a także zrozumieć przyczynę trapiących cię dolegliwości.
Ciśnienie w normie
Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi nie mniej niż 100/60 mm Hg (milimetrów słupka rtęci) i nie więcej niż 140/90 mm Hg. Abyś dobrze się czuła, powinno być też w miarę stabilne. Twoje wyniki ledwo mieszczą się w normie albo od niej odbiegają? Pora działać.

Wysokie notowania
Na nadciśnienie tętnicze cierpi ok. 8,5 miliona Polaków. Ponad jedna trzecia chorych nie zdaje sobie z tego sprawy aż do czasu, gdy choroba poważnie da się im we znaki.
- Jakie są objawy choroby?
Nadciśnienie może przez wiele lat rozwijać się w ukryciu. Stwierdza się je zwykle przypadkiem, gdy chory trafia do lekarza, np. z powodu bólów i zawrotów głowy, uczucia kołatania serca, duszności, bezsenności, zmęczenia nieadekwatnego do wysiłku, nadmiernego pobudzenia albo osłabienia. Jednym z podstawowych badań, które zleca wtedy lekarz, jest właśnie pomiar ciśnienia krwi.
- Kiedy mówimy o nadciśnieniu?
Wtedy, gdy kilka pomiarów zrobionych w różnych terminach pokazuje wartości przekraczające 140/90 mm Hg. Lekarskiego nadzoru może jednak wymagać także ciśnienie przekraczające 130/80 mm Hg, zwłaszcza jeśli występuje u osoby chorej na cukrzycę, mającej problemy z sercem lub układem krążenia albo dotyczy pacjenta zagrożonego udarem mózgu. Uwaga! U osób starszych często od normy odbiega tylko parametr oznaczający ciśnienie skurczowe (to pierwsza, wyższa wartość). W takiej sytuacji mówimy o tzw. izolowanym nadciśnieniu skurczowym.
- Czy nadciśnienie trzeba leczyć?
Tak! Płynąca pod zbyt dużym ciśnieniem krew może uszkadzać naczynia krwionośne, mózg, serce oraz nerki.
- Na czym polega terapia?
Jeśli ciśnienie jest zdecydowanie za wysokie, stosuje się leki hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie krwi. Dodatkowo lekarz może zalecić także środki przeciwzapalne z kwasem acetylosalicylowym (popularnie nazywane "aspiryną"). Terapię trzeba kontynuować nawet wtedy, gdy wyniki badań wrócą do normy. Jeżeli odstawimy leki, choroba może ponownie zaatakować.
- Czy zawsze konieczne są leki?
Nie. W lżejszych przypadkach nadciśnienia pomaga z reguły sama zmiana trybu życia, a konkretnie: zwiększenie aktywności fizycznej (doskonale działają np. codzienne spacery), zrzucenie nadwagi, unikanie dań słonych i alkoholu. Chory nie powinien też palić. Nikotyna podwyższa bowiem zarówno ciśnienie skurczowe ("górne"), jak i rozkurczowe ("dolne"). Chcesz wiedzieć więcej na temat nadciśnienia i sposobów jego leczenia?
Zajrzyj na stronę Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego: www.nadcisnienie.org.pl.


Nisko, coraz niżej...
Około 2 procent Polaków ma ciśnienie poniżej normy. Stan taki określa się mianem hipotonii.
- Czy to poważna dolegliwość?
Hipotonia sama w sobie nie jest groźna, wielu lekarzy nie zalicza jej nawet do chorób. Niskie ciśnienie w większości przypadków nie wymaga bowiem leczenia. Ewentualna terapia polega jedynie na łagodzeniu wywołanych przez hipotonię objawów i prowadzeniu trybu życia sprzyjającego regulacji ciśnienia.
- Jakie dolegliwości powoduje niskie ciśnienie krwi?
Gdy ciśnieniomierz pokazuje 100/60 mm Hg lub mniej, możesz mieć problemy z koncentracją, być senna, osłabiona i łatwo się męczyć. Hipotonia powoduje też pogorszenie nastroju, uczucie wewnętrznego niepokoju, bóle i zawroty głowy, szumy w uszach. Możesz mieć zimne dłonie i stopy.
- Jak złagodzić przykre objawy?
W uregulowaniu ciśnienia pomagają domowe sposoby. Osoby z hipotonią powinny pić co najmniej 2 litry napojów dziennie. Mogą też nieco zwiększyć ilość soli w diecie (sól zatrzymuje w organizmie wodę). Warto także jadać częściej, ale mniejsze posiłki, bo trawienie dużej ilości jedzenia powoduje odpływ krwi z głowy do żołądka, zwiększa więc ryzyko zawrotów i omdleń. Uwaga! Ciśnienie najbardziej obniża się w nocy (efekty tego szczególnie odczuwamy po przebudzeniu). By uniknąć przykrych objawów, warto sypiać w takiej pozycji, by tułów i głowa znajdowały się nieco wyżej niż nogi.
- Czy kawa i mocna herbata podnoszą ciśnienie krwi?
Tak, ale tylko w minimalnym stopniu (o zaledwie kilka mm Hg). W dodatku jest to efekt krótkotrwały, bo kawa i herbata działają moczopędnie. Poza tym jeśli pijesz je regularnie, organizm oswaja się z taką dawką kofeiny.

Grunt to dobry pomiar
U wielu osób występuje tzw. syndrom białego fartucha. Towarzyszący wizycie u lekarza stres powoduje wtedy krótkotrwały wzrost ciśnienia. Dlatego aby wiedzieć, czy wyniki są prawdziwe, warto ciśnienie kontrolować także w domu. Jak to robić?
- Ciśnienie może się zmieniać zależnie od pory doby (najniższe jest w nocy). Aby mieć pełne pojęcie o tym, czy jest w normie, warto dokonywać pomiaru przez kilka dni z rzędu: rano, przed śniadaniem i wieczorem, przed kolacją, a także wtedy, gdy odczuwasz wyraźne pogorszenie samopoczucia.
- Ciśnienie mierz zawsze na tym samym ręku (osoby praworęczne na lewym, a leworęczne na prawym).
- Przed badaniem zrób siusiu (pełny pęcherz podnosi ciśnienie) i się zrelaksuj. Nie mierz ciśnienia bezpośrednio po wysiłku (np. ćwiczeniach), w ciągu pół godziny od wypalenia papierosa, w ciągu godziny od wypicia kawy i w ciągu 3 godzin od wypicia alkoholu.
- Jeśli korzystasz z tradycyjnego ciśnieniomierza, załóż jego mankiet około 3 cm powyżej łokcia i napompuj go drugą ręką. Gdy z mankietu będziesz spuszczać powietrze, usłyszysz 2 dźwięki. Pierwszy oznacza ciśnienie skurczowe, a drugi – rozkurczowe. Notuj wyniki każdego pomiaru. Potem pokaż je lekarzowi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/8 lat temu
Cześć mam 22 lata mierzę sobie 188cm wzrostu i 100kg wagi moje ciśnienie to minimum 140/100 w ciągu dnia 160/100 a podczas biegania na bieżni ok 200. czy to jest w porządku??
/8 lat temu
czy cisnienie 90/60 w wieku 16 lat nie jest zbyt niskie ???
/9 lat temu
DZIS MIERZYLEM CISNIENIE po raz pierwszy i troche sie denerwowalem mialem 109/128 czy jest ok???
POKAŻ KOMENTARZE (1)