Chroń słuch twojego dziecka

Ucho to niezwykły i delikatny organ, który jest w stanie znieść niewielkie dźwiękowe tortury. Dla zdrowia uszu ogromne znaczenie ma nie tylko natężenie dźwięku ale również czas przez jaki oddziałuje na uszy.
/ 26.07.2013 13:14

Ucho to niezwykły i delikatny organ, który jest w stanie znieść niewielkie dźwiękowe tortury. Dla zdrowia uszu ogromne znaczenie ma nie tylko natężenie dźwięku ale również czas przez jaki oddziałuje na uszy. Jednak krótkotrwałe dokuczliwe hałasy jak np. ryk silnika samolotu odrzutowego, mogą wywołać ból ucha. Przed hałasem szczególnie należy chronić uszy dziecka. Dowiedz się dlaczego? Poznaj sposoby ochrony dziecka przed hałasem.

Chroń słuch twojego dziecka

Fot. Depositphotos

Nadmierne natężenie hałasu może doprowadzić nawet do utraty słuchu. Oprócz tego, utrudnia dziecku komunikację z innymi osobami. Hałas o dużym natężeniu może przyśpieszać puls i bicie serca, a także zakłócać sen dziecka. Dzieci, które są narażone na wysoki poziom hałasu mogą być nadpobudliwe. Dlatego koniecznie chroń dziecko przed hałasem.

Ochrona przed hałasem
Gdy kupujesz urządzenia lub narzędzia elektryczne wybieraj te, które ciszej pracują.
Zamiast zwykłego odkurzacza, który powoduje hałas o natężeniu 90dB wybierz odkurzacz dobrej jakości (60 dB).

Szczególną uwagę zwróć na głośność telewizora, radia czy sprzętu grającego. Staraj się tak ustawić głośność by natężenie dźwięku nie zagłuszało normalnej mowy.

Jeśli dziecko używa słuchawek a ty słyszysz muzykę, którą ono słucha wiedz, że natężenie dźwięku jest za wysokie. Pamiętaj o tym, że jeśli słuchasz lub słuchałaś głośnej muzyki możesz mieć problem z oceną czy coś jest „za głośne” dla twojego dziecka.

Ucz dziecko by nie zgadzało się na to by ktoś krzyczał do jego uszu. Nie pozwalaj na to by twoje dziecko tak czyniło w stosunku do innych osób. By twoja nauka „nie poszła w las” ograniczaj hałas- nie krzycz!

Zachęcaj dziecko do tego by zasłaniało uszy gdy usłyszy np. odgłos syreny strażackiej.

Zanim kupisz dziecku zabawkę dźwiękową dobrze się zastanów. Niektóre pistolety na baterie mogą wywołać hałas o natężeniu 110 dB czyli większy niż wywołuje motocykl bez tłumika (100dB). Pozytywki lub roboty mogą generować hałas o natężeniu 85-95 dB.

Nie kupuj zabawek jeśli producent zaleca by trzymać je z dala od uszu. Dziecko nie jest w stanie przestrzegać tego zalecenia.

Ucz dziecko, że dbałość o zdrowie uszu jest istotna gdyż uszy mają mu służyć aż do śmierci.

Jeśli zamierzasz zabrać dziecko do kina zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo uszu zarówno twoich jak i twojego dziecka. Wielu producentów nie zwraca szczególnej uwagi na natężenie dźwięku. Poziom dźwięku w filmie „Władca Pierścieni- Dwie Wieże” wynosił 78 dB, a w niektórych momentach osiągnął nawet 95 dB czyli niewiele mniej niż silnik samoloty (120dB).

Jeśli nie ma możliwości uniknięcia hałasu zachęcaj dziecko by nosiło nauszniki lub specjalne zatyczki kupione w aptece.

Źrodło: „Drugi i trzeci rok życia dziecka” A. Eisenberg, Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” N. Minge, K. Minge, www.slyszymy.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)