Choroby tropikalne - poradnik

Leiszmania, malaria, biegunka, dur brzuszny - każdy podróżnik powinien być przygotowany na takie choroby i problemy zdrowotne/fot. Fotolia
Leiszmania, malaria, biegunka, dur brzuszny - każdy podróżnik powinien być przygotowany na takie choroby i problemy zdrowotne. Jak im zaradzić? Jak je rozpoznać? Czy zagrażają życiu? Polecamy poradnik dotyczący chorób tropikalnych.
Marta Słupska / 29.08.2011 11:44
Leiszmania, malaria, biegunka, dur brzuszny - każdy podróżnik powinien być przygotowany na takie choroby i problemy zdrowotne/fot. Fotolia

Malaria - uważaj na komary!

Malaria to choroba zakaźna przenoszona przez pewien rodzaj komarów. O tym, jak bardzo jest groźna, może świadczyć fakt, że każdego dnia zabija aż 3000 afrykańskich dzieci. Jak objawia się malaria? Co ją wywołuje? Jak można się nią zarazić? W których rejonach świata i dlaczego jesteśmy najbardziej narażeni na zakażenie? Czy wszystkie rodzaje komarów przenoszą tę chorobę?  Jaka pora roku wiąże się z największym zagrożeniem malarią? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Sprawdź: Malaria - zabójcza broń komarów

Na co wskazuje biegunka?

Biegunka podróżnych bywa szczególnie uciążliwa. Załagodzić ten problem i jego późniejsze skutki pomoże odpowiednia dieta, a przede wszystkim nawodnienie organizmu. Doświadczył jej prawie każdy, ale mało osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo może być niebezpieczna - szczególnie w czasie podróży, kiedy mamy ograniczony dostęp do leków i lekarzy. Przyczynami biegunki są wirusy, bakterie i pasożyty. Co robić, gdy doświadczymy tego problemu w czasie urlopu?

Sprawdź: Biegunka u podróżnych

Dla każdego podróżnika

W poniższym artykule znajdziesz wskazówki informujące o tym, jak każdy rozsądny podróżnik powinien przygotować się do wyjazdu. Sprawdź, czy o niczym nie zapomniałeś i uniknij niepotrzebnych kłopotów na wyjeździe.

Sprawdź: Niezbędnik podróżnika

Dur brzuszny

Salmonella nie śpi. To ona jest przyczyną duru brzusznego - chorobą spowodowaną szczególnie zanieczyszczeniem wody i pokarmu oraz przebywanie z zakażonymi. Na szczęście owady, mimo że mogą przenosić chorobę, nie powodują epidemii, lecz sporadyczne zachorowania.

Sprawdź: Dur brzuszny - zapomniana choroba

Leiszmania

Ta choroba jest wywoływana przez pierwotniaki przenoszone przez muchówki. Najwięcej zakażeń obserwujemy od wiosny do jesieni. Rozróżniamy dwie postaci tej choroby, różniące się przebiegiem klinicznym. Unikanie owadów, w tym także komarów, oraz stosowanie odpowiednich repelentów to najlepsze sposoby na uniknięcie leiszmanii.

Sprawdź: Leiszmania - co to takiego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA