POLECAMY

Odchudzasz się i nie widzisz efektów? Oto 5 chorób, przez które nie można schudnąć!

Nadwaga i otyłość to tylko niektóre z ich objawów…
Marta Słupska / 10 miesięcy temu
Odchudzasz się i nie widzisz efektów? Oto 5 chorób, przez które nie można schudnąć! fot. Fotolia

Zna to wiele z nas: przechodzimy na dietę, ćwiczymy kilka razy w tygodniu, odmawiamy sobie słodyczy, a potem stajemy na wagę i szok: wciąż ważmy tyle samo albo – o zgrozo – mimo tych wszystkich starań znów przytyłyśmy. A więc ostatni tydzień męczarni był na marne. Często powodem jest to, że trochę sobie odpuściłyśmy, omijałyśmy treningi i nie potrafiłyśmy zrezygnować z tej pysznej muffinki do kawy, czasem jednak prawdziwym powodem, przez który nie możemy schudnąć, okazuje się być choroba. Które schorzenia i dlaczego wpływają na naszą sylwetkę? Jak je rozpoznać?  

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca, wydzielając do krwi hormony, wpływa m.in. na nasz metabolizm. Ich niedobór prowadzi do otyłości, dlatego osoby borykające się z niedoczynnością tego narządu często mają nadmierną masę ciała. Inne objawy, po którym możemy poznać tę chorobę, to: zmęczenie i senność, depresja, sucha, blada skóra, suche włosy, zaburzenia pamięci, ciągłe uczucie zimna oraz spowolnienie akcji serca.

Zespół Cushinga

Chorobę tę wywołuje nadmiar hormonu kory nadnerczy – kortyzolu. Chorzy, którzy na nią cierpią, mają otyłość brzuszną, tkanka tłuszczowa gromadzi się u nich też na twarzy i karku. Co charakterystyczne, u takich osób może dojść do zaniku mięśni pośladkowych, a na brzuchu pojawiają się czerwone rozstępy. Zespół Cushinga wiąże się też z pojawieniem innych problemów zdrowotnych: nadciśnienia, trądziku, zaburzeń miesiączkowania i cukrzycy.

Zespół policystycznych jajników

Nadwaga lub otyłość to częsty problem wśród kobiet, które cierpią na zespół policystycznych jajników. Choroba ta dotyka nawet 15% pań i polega na występowaniu licznych pęcherzyków w jajnikach, a także nadmiernym wydzielaniu męskich hormonów płciowych, hormonu luteinizującego oraz insuliny. Nawet 30-70% pacjentek, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników, jest otyłych. Dlaczego? Powodów jest wiele – nadmierna masa ciała zazwyczaj wiąże się u nich z hiperinsulinemią lub hipergonadyzmem.

Zespół Stein-Leventhala

Zespół Stein-Leventhala to niezwykle rzadka odmiana zespołu policystycznych jajników. Najczęściej pojawia się u kobiet w drugiej dekadzie życia, a jego objawy są dość charakterystyczne i należą do nich: brak owulacji, brak miesiączkowania lub rzadkie krwawienia, niepłodność, nadmierne owłosienie na całym ciele i właśnie otyłość.

Cukrzyca typu 2

Otyłość przyczynia się do zachorowania na cukrzycę typu 2. Niedziałająca prawidłowo trzustka u takich osób nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny, przez co dużo łatwiej jest przytyć. Tym bardziej, że chorzy czują często „wilczy głód”. Inne objawy cukrzycy typu 2 to wzmożone pragnienie i wielomocz.

Choroby, które wymieniłyśmy, bezwzględnie wymagają kontroli i leczenia, dlatego jeśli od dłuższego czasu nie możecie zrzucić nadmiernych kilogramów, a do tego macie inne, niepokojące objawy, koniecznie udajcie się na wizytę do lekarza.

Jak stracić godność w Polsce? Odpowiedź jest prosta - zacznij chorować. Tak wygląda szpitalna Polska B.

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 miesięcy temu
długo nie mogłam schudnąć, udało się dopiero jak regularnie zaczęłam brać d-vitum forte 4000 czyli witaminę D w wysokiej dawce, sama byłam w szoku ale już po miesiącu w końcu waga zaczęła spadać!