Choroby krążenia a upał – właściwa profilaktyka

Upalne dni to prawdziwe wyzwanie dla serca osoby mającej problemy z układem krążenia. Najbardziej narażeni są seniorzy. Jak prowadzić właściwą profilaktykę chorób krążenia latem?
/ 12.08.2015 16:15

choorby serca a upały

fot. Fotolia

Jak organizm radzi sobie z chłodem i upałami?

Organizm od dawien dawna ma wypracowane mechanizmy chłodzenia. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić, dzięki czemu ciało chroni się przed przegrzaniem. Są to po prostu procesy biologiczne – kiedy marzniemy nasze ciało powoduje dreszcze żeby się ogrzać, tak samo podczas upałów stajemy się senni i apatyczni oszczędzając energię na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Wygląda na to, że mimo, iż bez słońca nie możemy żyć, to jego nadmiar może nam sprawić wiele kłopotów.

Upał a zdrowie seniora

Jeśli akurat zaczynasz urlop, jesteś szczęściarzem! A co, jeśli musisz dopełnić swoich codziennych obowiązków? Wysokie temperatury sprawiają, że nasza efektywność w pracy zdecydowanie spada. Instynktownie staramy się przetrwać stosując techniki powtarzane latami przez mamę:

  • pij dużo,
  • nie wychodź na słońce,
  • załóż czapkę etc.

Nawet młodemu, zdrowemu człowiekowi ciężko sobie poradzić w takich warunkach, nie wspominając już o seniorach. Weźmy pod uwagę osoby starsze, cierpiące np. na jedną z chorób układu krążenia. Na pewno dla nich upał to istny koszmar. Nawet drobne zwiotczenia naczyń krwionośnych mogą spowodować nieprawidłowe dotlenienie organizmu czy problemy z chłodzeniem podczas upałów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dowiodła znaczny, bo aż 30% wzrost zgonów, podczas gdy słupek rtęci wskazuje powyżej 25 stopni Celsjusza w cieniu.

Zobacz także: Udar i wylew, czyli co nam grozi w upały?

Zabezpieczenie przed upałami przy chorobach krążenia

Aż trudno uwierzyć, że wszystko zależy od naszego serca i jego wytrzymałości. Dlatego ludzie ze schorzeniami naczyń krwionośnych w szczególności powinni dbać o siebie i przygotować swój organizm jeszcze przed nadejściem fali upałów. Regularne badania i leczenie kardiologiczne może okazać się zbawieniem oraz pozwolić na dożycie do późnej starości.

Jedną z metod jest zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) u osób cierpiących na zwężenie lub niedomykalność zastawki aortalnej. Ta technika nie wymaga operacji na otwartym sercu, stenty są wszczepiane przez tętnicę udową i przy miejscowym znieczuleniu. Dzięki temu zabiegowi, krążenie wraca do normy i zmniejsza się zagrożenie np. nagłym zgonem sercowym, spowodowanym migotaniem komór.

Zdrowie jest naszym najcenniejszym dobrem, o które musimy dbać nie tylko w kryzysowych sytuacjach. Dzięki odpowiedniej profilaktyce i mądremu leczeniu możemy przygotować się na nadejście upałów oraz sprawić, że będą dla nas mniej dokuczliwe.

Dodatkowo, niezbędna jest również zdrowa dieta – dużo warzyw i owoców (np. arbuz zawiera aż 90% wody, a do tego witaminy i mikroelementy, jednym słowem nawadnia lepiej niż woda!). Zadbajmy o siebie i o osoby starsze wystarczająco wcześnie, żeby cieszyć się razem z nimi pełnią lata przez kolejne lata.

Artykuł powstał na potrzeby kampanii społecznej realizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), European Society of Cardiology (ESC), European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI oraz Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK).

Źródło: Materiały prasowe kampanii "Stawka to życie. Zastawka to życie"

Zobacz także: Jak nie dopuścić do odwodnienia u dziecka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)