kobieta drapie się po ręce fot. Adobe Stock

Grypa bostońska - co trzeba o niej wiedzieć?

Budzi strach u młodych rodziców, a media napędzają panikę obco brzmiącą nazwą „grypy bostońskiej”. Jednak nie jest to nowa przypadłość i nie jest nieznana polskim lekarzom. Jej inna nazwa to "zespół dłoni, stóp i ust", co najtrafniej oddaje charakter choroby.
/ 25.08.2013 11:54 / aktualizacja: 23.01.2019 12:36
kobieta drapie się po ręce fot. Adobe Stock

Grypa bostońska - co to?

Grypa bostońska to schorzenie infekcyjne przebiegające z wysypką w obrębie dłoni, stóp i ust. Jest wywoływane przez wirusa coxsackie A16 (wirus lityczny z rodziny Picornaviridae, rodzaju Enterovirus). Wirus ten jest blisko spokrewniony z wirusem Polio, a odkryty został właśnie podczas badań nad polio w mieście Coxsackie, niedaleko Bostonu – skąd też pochodzi tajemnicza nazwa choroby.

Przenoszenie wirusa

Grypa bostońska (inaczej choroba bostońska) to choroba brudnych rąk, zatem przenosi się przez bliski kontakt z zakażoną osobą i w dużych skupiskach ludzi, np. w przedszkolach, szkołach.

Pory zakażeń

Do zakażenia dochodzi jesienią, w okresie niskich temperatur, czyli w czasie zwiększonej zapadalności na infekcje.

Okres inkubacji

Okres inkubacji, czyli czas od wniknięcia drobnoustrojów do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów infekcji, wynosi 3-7 dni.

Objawy grypy bostońskiej

  • początkowo podobne do przeziębienia: gorączka, osłabienie, marudność, drażliwość, spadek apetytu, ból gardła i uszu,
  • 1-2 dni później: czerwona wysypka wokół ust, na wewnętrznej stronie dłoni i podeszwach stóp – po nadkażeniu bakteriami przybiera postać bolesnych owrzodzeń,
  • biegunka, której mogą towarzyszyć owrzodzenia w okolicy pośladków.

Jeśli wysypka nie uległa nadkażeniu bakteriami, raczej nie jest dokuczliwa u dzieci. Świąd wysypki zwykle występuje u dorosłych. W Polsce nie wykonuje się badań krwi, które ułatwiałyby szybką diagnostykę choroby. W związku z tym, choroba bostońska jest często mylona z ospą.

Warto jednak wiedzieć, iż ospa objawia się wysypką na całym ciele i ma postać pojedynczych wyprysków. Natomiast w chorobie bostońskiej są to charakterystyczne trzy miejsca, a wysypka ma charakter skupionych, zlewających się w czerwone plamy wyprysków, czy też owrzodzeń.

Leczenie grypy bostońskiej

Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i izolacji dziecka. Trzeba zapobiegać nadkażeniom wysypki poprzez dokładną, ale jednocześnie delikatne mycie ciała. W razie nadkażeń bakteryjnych wysypki bywają stosowane antybiotyki. Nadważona wysypka w obrębie ust może skutkować trudnościami w otwieraniu ust, piciu i karmieniu.

Według zaleceń lekarza, podajemy dziecku leki przeciwgorączkowe, nawadniamy je płynami, a zmiany wysypkowe smarujemy roztworem gencjany lub innym, jaki zapisze pediatra. W celach profilaktycznych zaleca się częste mycie rąk i wypracowanie tego nawyku u dziecka.

Sprzęt elektroniczny z rabatami. Sprawdź koniecznie na Electro promocje.

Powikłania grypy bostońskiej

Do rzadkich powikłań choroby bostońskiej należą:

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie mózgu,
  • paraliż podobny do polio.

Zobacz także:

Co to jest grypa i skąd się wzięła?

Grypa hiszpanka - co to za rodzaj grypy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)