Dziecko boli gardło? Sprawdź, czy to nie choroba bostońska!

Choć nazwa tej choroby brzmi tajemniczo, objawy są znane mamom. To gorączka, pęcherzyki na ciele oraz ból gardła.
Dziecko boli gardło? Sprawdź, czy to nie choroba bostońska! fot. Fotolia

Chorobą bostońską została nazwana na pamiątkę epidemii, którą wywołała wiele lat temu właśnie w Bostonie. Nic dziwnego, schorzenie to jest wyjątkowo zaraźliwe (przenosi się przez mocz, kał i ślinę). Wystarczy, że zachoruje jeden przedszkolak, by uruchomić lawinę kolejnych przypadków. Na szczęście bostonka ta zwykle ma łagodny przebieg, choć pierwsze objawy mogą poważnie zaniepokoić. Najbardziej podatne na nią są dzieci do 10. roku życia, ale zdarza się, że zarażają się też dorośli (zwłaszcza ci o obniżonej odporności). O ile organizm sam nie zwalczy wirusów, po 3–5 dniach od kontaktu z chorą osobą mogą wystąpić objawy infekcji. Leczenie polega na łagodzeniu objawów.

Objawy choroby bostońskiej

Objawy choroby bostońskiej to:

  • ból gardła
  • gorączka
  • nadżerki w gardle
  • wysypka na dłoniach w  jamie ustnej, na dłoniach i stopach

Przebieg choroby bostońskiej

Na początku choroba przypomina anginę – pojawiają się gorączka i ból gardła, czasem tak dotkliwy, że może wywoływać wymioty. W ciągu kolejnych dwóch dni od zachorowania pojawia się wysypka – małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. Są one nieco podobne do wykwitów charakterystycznych dla ospy wietrznej, z jedną różnicą – wysypka ospowa rzadko występuje na dłoniach i stopach. A taka lokalizacja jest charakterystyczna właśnie dla choroby bostońskiej.

Co to takiego choroba rąk, stóp i jamy ustnej?

Leczenie choroby bostońskiej

Leczenie choroby bostońskiej na początku ogranicza się do podawania dziecku leków przeciwgorączkowych (z paracetamolem lub ibuprofenem). Lepiej także zmodyfikować maluchowi dietę i podawać mu łagodne w smaku dania (kaszki, kisiele, gotowane warzywa), ponieważ nie podrażniają bolącego gardła, w którym często pojawiają się nadżerki. Gdy pojawi się wysypka, przemywaj ją lekko różowym roztworem nadmanganianu potasu (do kupienia w aptece). Uwaga! Pilnuj, żeby maluch nie rozdrapywał pęcherzyków, gdyż może to doprowadzić do ich zainfekowania przez bakterie i konieczny będzie antybiotyk. Aby szybciej się wygoiły, warto je za to pędzlować gencjaną.


Choroba bostońska -  trzeba zostać w domu czy można wychodzić na dwór?

Na pewno trzeba zostać w domu tak długo,  jak dziecko czuje się źle – dokucza mu gorączka i ból gardła. Choroba bostońska trwa zwykle ok. 7 dni (zmiany skórne mogą się złuszczać nawet do dwóch tygodni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Ale świerzb nie bierze się tylko z brudu! nawet jak ktos dba o higiene i czystość jest narażony. to tak jak z owsikami i wszami. My przerabialismy te trzy przypadki i wiem co piszę ;) po prostu trzeba to odpowiednio leczyc :)
/rok temu
oj to okropna choroba i bardzo zarazliwa. ja przechodzilam pare lat temu a mowi sie ze tylko dzieci to przechodzą. najgorsze te krostki na stopach bo nie mozna chodzic przez to. teraz z kolei u syna w przedszkolu epidemia swierzba.. ja nie wiem niby 21 wiek a takie choroby....