POLECAMY

Zakażenie tymi bakteriami może prowadzić do bezpłodności! Sprawdź, jak ich uniknąć.

Chlamydie występują dość powszechnie w środowisku i zakażenia nimi są częste. Niestety bywają trudne do zdiagnozowana, a powikłania po nich są bardzo groźne dla zdrowia.
/ 10 miesięcy temu
Zakażenie tymi bakteriami może prowadzić do bezpłodności! Sprawdź, jak ich uniknąć. fot. Fotolia

Chlamydie to bakterie należące do tzw. bakterii gram-ujemnych, które przenikają do wnętrza ludzkich komórek, tam się rozmnażają, a następnie rozprzestrzeniają razem z krwią po całym organizmie. Najczęściej infekcje powodują dwa rodzaje chlamydii: chlamydia trachomatis i pneumoniae.

Te pierwsze wywołują chlamydiozę, chorobę zaliczaną do wenerycznych (jej objawy to m.in. bóle brzucha, ból przy oddawaniu moczu, krwawienie międzymiesiączkowe). Te drugie atakują głównie górne i dolne drogi oddechowe. Badania w kierunku chlamydii nie zawsze dają stuprocentową pewność, że doszło do zakażenia. W leczeniu stosuje się antybiotyki.

Chlamydia trachomatis i pneumoniae

Należą one do tej samej rodziny, ale mogą powodować zupełnie inne choroby:

  • Chlamydia trachomatis - jest ponad 20 szczepów tej bakterii. Każdy z nich wywołuje inne schorzenie. Chlamydia trachomatis może wywołać, m.in. jaglicę, chorobę oczu (raczej nie występuje w Polsce). U kobiet bywa powodem zapalenia gruczołu Bartholina, zapalenia jajowodów, bezpłodności i zapalenia okołowątrobowego, zapalenia stawów. Jest przyczyną nadżerek i torbieli. Bakteria ta przenosi się także z matki na dziecko w czasie porodu i wywołuje u noworodka zapalenie spojówek lub gałki ocznej. Chlamydia  u mężczyzn wywołuje zapalenie cewki moczowej, najądrzy, gruczołu krokowego.
  • Chlamydia pneumoniae - przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje zapalenie krtani, oskrzeli, zatok, płuc. Zakażenie Chlamydia pneumoniae sprzyja rozwojowi astmy i przewlekłym zapaleniom zatok. Niekiedy powoduje bolesne zapalenie stawów. Zakażeniu ulegają najczęściej ludzie bardzo młodzi i seniorzy (u nich pojawia się wówczas ryzyko niebezpiecznego dla życia zapalenia płuc). Leczenie chorób wywołanych przez Chlamydia pneumoniae jest trudne, bo bakteria ta jest odporna na wiele antybiotyków.

Chlamydia objawy (Objawy chlamydiozy)

Bakteriami Chlamydia trachomatis zarazić się można drogą płciową. 7-14 dni po zakażeniu pojawiają się śluzowate upławy, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Jeśli infekcja przeniesie się na jajniki i jajowody, towarzyszą jej się bóle brzucha, w czasie współżycia, a także krwawienia międzymiesiączkowe oraz po intymnych zbliżeniach. Na chlamydiozę chorują również mężczyźni. U nich bakteria ta wywołuje pieczenie w trakcie oddawania moczu.

Co istotne, opisane objawy niestety nie zawsze występują. U niektórych osób na początku choroba przebiega bezobjawowo. To dość niebezpieczna sytuacja, bo niesie za sobą ryzyko nieświadomego zarażania ewentualnych partnerów seksualnych. Z czasem bakterie jednak uaktywniają się i wywołują choroby, które trudno połączyć z chlamydiozą, np. bóle stawów przypominające reumatolidalne zapalenie stawów. Dość często choroba ta bywa przyczyną kobiecej niepłodności  (prowadzi do zrostów w jajowodach). Jaki jest na nią sposób? Zachowanie ostrożności w sytuacji przypadkowych kontaktów seksualnych (stosowanie prezerwatywy) i regularne wizyty u ginekologa, który na podstawie objawów może podejrzewać chlamydiozę.

Chlamydie - badania

Wykrycie bakterii Chlamydia trachomatis nie jest proste. W ramach NFZ można zrobić testy z krwi - badanie poziomu immunoglobulin IgM i IgG oraz badanie na obecność chlamydii w wymazie z szyjki macicy, okolic sromu lub ujścia cewki moczowej. Skuteczność tego badania wynosi ok. 80 proc. Pewniejszą diagnozę zapewnia bardzo czuły test genetyczny PCR, który na poziomie molekularnym wykrywa DNA bakterii. Takie badania możemy wykonać w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Chlamydie - leczenie

Leczenie chlamydii przebiega podobnie u kobiet i mężczyzn. Stosuje doustne antybiotyki, najczęściej  azytromycynę lub doksycyklinę. Kuracji musi się poddać także partner. Po zastosowaniu leków, najlepiej odbyć wizytę kontrolną, można również ponownie oddać próbkę do badania. Raz wyleczona infekcja ma jednak tendencję do nawrotów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)