Chirurgiczne sposoby na chrapanie i bezdech nocny

ludzie chrapanie kobieta mężczyzna fotolia
Na różne sposoby radzą sobie bliscy, którzy śpią w jednym pomieszczeniu z chrapiącymi lub pacjentami cierpiącymi na bezdechy senne. Męczarnia może być jednak zbawienna dla chorych- zwracając im uwagę na występowanie patologii można przyspieszyć proces diagnostyczny i poprawić komfort ich życia, zarówno w nocy jak i w trakcie dnia.
/ 24.07.2011 12:53
ludzie chrapanie kobieta mężczyzna fotolia

Przyczyny chrapania i bezdechów

Chrapanie i bezdechy senne związane są z występowaniem przeszkody w obrębie dróg oddechowych, zarówno poprzez zapadanie się tkanek, jak i masę dodatkową znajdującą się w ich obrębie. Uniemożliwiają one zachowanie pełnej drożności dróg oddechowych. Przyczyn może być wiele - strukturalne zaburzenia budowy twarzy, czaszki i dróg oddechowych, zbyt mała żuchwa, powiększone migdałki, powiększenie języka, nowotwory oraz słabe napięcie tkanek, głównie w obrębie podniebienia miękkiego. Podobne objawy występują w zaburzeniach nerwowo- mięśniowych w związku z niewydolnością mięśni. U pacjentów otyłych nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje ucisk na drogi oddechowe.

By leczenie było skuteczne

W przypadku bezdechu sennego i chrapania stosuje się leczenie operacyjne tylko jeśli terapia zachowawcza nie odniosła spodziewanych rezultatów.

Z pomocą idzie chirurgia

Uwulopalatofaryngplastyka jest podstawowym zabiegiem w terapii tych schorzeń i polega na usunięciu tkanek miękkich- części języczka, podniebienia miękkiego i gardła. Również migdałki są usuwane, jeśli są powiększone. Operacja powiększa przekrój dróg oddechowych w miejscu najczęstszego zapadania się tkanek oraz zwiększa napięcie podniebienia miękkiego.

Przeczytaj: Jaki wachlarz zabiegów oferuje laryngologia?

Z wykorzystaniem lasera

Uwulopalatofaryngplastyka wspomagana laserem jest metodą dużo mniej inwazyjną niż terapia ściśle chirurgiczna. W trakcie tego zabiegu usuwa się mniejszą ilość tkanek i może być on przeprowadzony nawet w warunkach ambulatoryjnych. Wyniki odległe są jednak gorsze niż w przypadku bardziej radykalnej operacji. Dodatkowo zabieg ten, eliminując element chrapania, może opóźnić rozpoznanie bezdechu sennego.

Usztywnienie podniebienia

Implant podniebienny jest małoinwazyjną procedurą polegającą na wszczepieniu poliestrowych nici w podniebienie miękkie, które mają za zadanie usztywnić podniebienie oraz powodują zmniejszenie drgań tkanek (a przez to zmniejszają chrapanie) oraz leczą umiarkowaną postać bezdechu.

Polecamy: Chirurgia onkologiczna w laryngologii - czego dotyczy?

W szczególnych przypadkach...

W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci, egzamin zdaje również operacja usunięcia migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka.

Jeśli bezdech może zagrażać życiu, a stan dróg oddechowych jest niewystarczający do utrzymania prawidłowej wentylacji, stosuje się tracheostomię, czyli nacięcie tchawicy z umieszczeniem rurki dotchawiczej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA