POLECAMY

Chirurgia plastyczna ręki

Chirurgia plastyczna ręki to nie tylko krwawe wypadki czy przeszczepy ręki i palców. Często stosuje ją się do leczenie wad wrodzonych lub złagodzenia skutków chorób zwyrodnieniowych stawów.
Chirurgia plastyczna ręki

Syndaktylia

Najczęstszą z wad wrodzonych ręki jest syndaktylia, czyli sytuacja, w której sąsiadujące ze sobą palce są ze sobą złączone. Mogą być one ze sobą zrośnięte całkowicie lub tylko na pewnym odcinku. Kolejnym ważnym krokiem, z punktu widzenia operatora, jest podział na syndaktylię prostą i złożoną. W przypadku tej pierwszej nie ma połączenia między kośćmi zrośniętych palców. Operację rozdzielenia palców wykonuje się w 1. roku życia, chyba że mamy do czynienia ze zrostem kciuka i palca wskazującego lub palca serdecznego z piątym palcem (szybsze leczenie chirurgiczne zapobiega deformacjom). Podczas zabiegu operacyjnego największą trudność sprawia właściwe dobranie i ułożenie przeszczepów skóry, szczególnie od strony grzbietowej, tak aby nie dochodziło do obkurczania skóry. Na autoprzeszczep pobiera się zwykle skórę z okolicy pachwinowej.

Podwójny kciuk

Chociaż istnienie podwójnego kciuka zwykle nie jest problemem  zagrażającym zdrowiu (może dochodzić do skrzywiania podwójnego kciuka) to jednak operację usunięcia jednego z kciuków dokonuje się ze względu na stygmatyzację psychiczną pacjenta. Operację przeprowadza się w wieku 2 lat. Zazwyczaj usuwa się palec leżący bardziej promieniowo (czyli ten, który jest dalej od pozostałych palców), ponieważ jest on zwykle mniejszy, a zachowując kciuk leżący po stronie łokciowej oszczędza się ważne więzadło poboczne łokciowe. Podczas operacji rekonstruuje się pozostałą kość, więzadło oraz struktury ścięgniste, aby nadać pozostałemu z palców jak najbardziej naturalny wygląd. Po zabiegu co 12 miesięcy ocenia się wzrost palca.

Przeczytaj: Kiedy zostanie blizna po szyciu chirurgicznym?

Chirurgia ręki w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS)

W wyniku RZS niszczone są powierzchnie stawowe oraz otaczające i podtrzymujące je tkanki miękkie, w wyniku których dochodzi do deformacji stawów. Leczenie chirurgiczne ma ograniczyć ból, maksymalnie usprawnić, zapobiegać rozwojowi choroby i poprawić wygląd chorej dłoni. W operacjach prewencyjnych stosuje się tenosynowektomię (nacięcie lub usunięcie pochewki ścięgnistej), mającą na celu zapobiec pęknięciu ścięgna oraz synowektomię (usunięcie błony maziowej), która jest źródłem stanu zapalnego i tym samym przyczyną niszczenia stawów. W operacjach korekcyjnych przeszczepia się ścięgna w miejsce uszkodzonych przez chorobę oraz odciążenie nerwów w kanale nadgarstka.  W sytuacjach skrajnie zaawansowanej choroby wykonuje się artroplastykę stawów i ich łączenie.
Ważnym zabiegiem jest artroplastyka Swansona stawów śródręczno-paliczkowych. Dzięki wszczepieniu specjalnych podkładek i ponownemu odtworzeniu stosunków anatomicznych w stawie następuje poprawa funkcji i wyglądu stawów (zwykle w zaawansowanej chorobie są one wygięte w stronę łokciową).

Zobacz: Ból kolana, biodra lub rąk - to może być zwyrodnienie stawów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
Dzien dobry .Jak mialam 3latka polozylam dlon na rozgrzany piec na blache teraz zostala mi blizna na palcu :( to jest drugi palec od kciuka wskazujacy u prawej reki,ten palec jest skrzywiony nie ta sie go wyprostowac jak pozostalych palcy , chciala bym sie dowiedziec gdzie takie operacje robia zeby ten palec wygladal jak pozostale palce i jakie sa ceny??bardzo prosze o kontakt tu jest muj email-malwinajagusiak@interia.pl z gory dziekuje
/5 lat temu
.................
/5 lat temu
jeżeli ma się w lewej ręce cztery palce od urodzenia i nic z tym nie było robione a kciuk i wskazujący są tej samej wielkości i są troche do siebie złączone. można zrobić operację czy coś żeby mieć normalną rękę z wszystkimi palcami ?