Zgrzytanie zębami/ fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Bruksizm – czym grozi zgrzytanie zębami?

Bruksizm to zgrzytanie zębami, które powstaje podczas pocierania o siebie dolnej i górnej szczęki. Bruksizm powoduje uszkodzenia zgryzu i zębów – niszczy szkliwo i przyczynia się do urazów skroniowo-żuchwowych. Jakie są przyczyny bruksizmu? Czy bruksizm można wyleczyć?
/ 26.10.2016 12:42
Zgrzytanie zębami/ fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Zgrzyt, zgrzyt, zgrzyt

Bruksizm jest chorobą, która polega na mimowolnym, nieświadomym zaciskaniu i tarciu zębami o siebie. Chorobę tę zalicza się do parasomii (zaburzeń snu). Jeżeli uważamy, że to nic takiego, to badania pokazują, że nacisk na zęby podczas zgrzytania jest dziesięciokrotnie większy niż podczas przeżuwania pokarmów. Ma to ogromny wpływ na zdrowie.

Bruksizm przyczynia się do uszkodzeń zgryzu i zębów – niszczy szkliwo oraz przyczynia się do urazów skroniowo-żuchwowych.

Warto zdawać sobie sprawę, że pękające szkliwo pod wpływem silnego tarcia może zacząć odpadać dużymi fragmentami i odsłaniać zębinę. Zębina natomiast jest strukturą wewnętrzną zęba, bardzo mocno unerwioną i w większym stopniu podatną na działanie bodźców zewnętrznych.

Przyczyny zgrzytania

Niestety, nie ma potwierdzonych badań wyjaśniających jednoznaczną przyczynę zgrzytania zębami.

Według specjalistów wpływ na tę chorobę ma wiele czynników, takich jak:

  • stres;
  • wady zgryzu;
  • nieodpowiednie wyprofilowanie uzupełnienia ubytków;
  • nieprawidłowo dobrane kształty mostków, koron lub protez;
  • nieodpowiednie działanie ośrodków korowych i podkorowych mózgu, które odpowiadają za ruchy żuchwy.

Efekty bruksizmu

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że cierpimy na to schorzenie. Jeżeli nikt nam nie powie, że podczas snu zgrzytamy zębami, to dopiero silny ból powiadomi nas, że coś nam dolega.

Z pewnością do niepokojących objawów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, są zmiany w jamie ustnej: starte zęby, krwawienie dziąseł podczas mycia, obnażone korzenie zębów czy obniżanie się dziąseł – ubytki klinowe. Ponadto przy zgrzytaniu zębami występuje ból i przerost w okolicy przyczepów mięśni żwacza i skroniowego. Dodatkowo osoba cierpiąca na bruksizm może uskarżać się na bóle karku, pleców, głowy i brzucha oraz mieć problemy ze słuchem i w produkcji śliny.

Zobacz też: Fluoryzacja - dodatkowa ochrona zębów

Jak leczyć bruksizm?

Leczenie bruksizmu jest niezwykle trudne, gdyż przyczyny tej choroby nie są jednoznaczne. Próby wyleczenia się ze zgrzytania zębami polegają na zażywaniu leków uspakajających lub poddawanie się psychoterapii. Niestety, działania te często nie przynoszą upragnionego rezultatu.

Inną metodą jest zakładanie podczas snu na uzębienie górne szynę relaksacyjną lub całkowite wyrównanie zgryzu aparatem ortodontycznym.

Dobrą metodą w walce z bruksizmem jest relaks – słuchanie uspakajającej muzyki, spacery i fizykoterapia. Ta ostatnia forma relaksu polega na wykonaniu profesjonalnego masażu stawów skroniowo-żuchwowych.

Jeśli nie leczysz bruksizmu…

Jeżeli niczego nie będziemy robić, choroba może doprowadzić do całkowitego rozchwiania zębów, starcia szkliwa i koron zębowych, aż do poważnych zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych.

Co więcej, chory poddający się stresowi może cierpieć na inne, poważne dolegliwości, takie jak: choroby układu krążenia, zaburzenia trawienia, obniżenie odporności, alercie czy nerwice. Dlatego tak istotne jest, by nie bagatelizować pierwszych objawów i skonsultować się z dentystą.

Zobacz też: Implanty stomatologiczne - poradnik

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/27.03.2018 15:02
MedikWay masz rację co do tej aktywności nocnej, to rzeczywiście spory problem, niemniej wszystkiemu da się zaradzić. Mi w CMP dent zrobili specjalne nakładki i teraz nie mam tego problemu, że coś sobie zgryzę, a naprawdę miałam spory problem. Oczywiście mam nadzieję,że w pewnym momencie całkiem przestanę mieć problem bruksizmu, bo to uciążliwe nie tylko dla mnie ale również dla moich bliskich.
/02.03.2015 19:16
na pewno to może być poważny problem, ale na szczęście można sobie z nim poradzić. Mnie zaciekawił ten artykuł http://www.marekwasiluk.pl/zgrzytanie-zebami-bruksizm/ nie myślałam, że botoks może być sposobem na to, żeby przestać zgrzytać zębami.
/23.06.2014 15:50
Ludzie zaciskają i zgrzytają zębami bez kontroli świadomości zarówno w trakcie dnia jak i w nocy. Aktywność nocna jest dużo większym problemem, gdyż nie mamy nad nią żadnej kontroli. Bruksizmu nie należy lekceważyć, ponieważ nie leczony może być przyczyną wielu zmian napięciowych całego kręgosłupa. Często osoby dotknięte tą dolegliwością sięgają po leki uspokajające, zastrzyki z botoksu, przezroczyste nakładki lub specjalne szyny odciążające. Sposoby te likwidują w wielu przypadkach objawy bruksizmu ale nie skupiają się na jego przyczynie. W związku z tym problem może pojawić się znowu po jakimś czasie. Zatem oprócz pracy nad swoją podatnością na stres, zalecam terapie rozluźniające np. trening biofeedback i odprężające ćwiczenia mięśniowe które powodują rozluźnienie mięśni unoszących żuchwę.