Co oznacza brązowe plamienie?

Brązowe plamienie może oznaczać zarówno niegroźne zmiany hormonalne, jak i niepokojące objawy patologiczne. Jakie? Kiedy należy iść do ginekologa?
Marta Słupska / miesiąc temu

Zauważyłaś u siebie ciemne upławy i zastanawiasz się, co mogą oznaczać i czy powinnaś iść z tego powodu do lekarza? Wiele zależy od tego, w jakim jesteś wieku i czy przeszłaś już menopauzę.

Czy brązowe plamienie to coś niepokojącego?

Zazwyczaj nie ma powodów do zmartwień, ponieważ brązowe plamienie najczęściej oznacza naturalne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Zdarzają się także u kobiet przyjmujących doustne tabletki antykoncepcyjne.

Bywa jednak, że ciemne upławy sygnalizują choroby układu rozrodczego, takie jak: endometrioza, polipy, mięśniaki, a nawet nowotwory. Z tego powodu wszystkie nieprawidłowości (plamienia zamiast okresu, przed nim lub po nim) najlepiej skonsultować z ginekologiem. Specjalista przeprowadzi badanie, a w razie potrzeby skieruje na dalszą diagnostykę.

Kontakt z ginekologiem jest też niezbędny w przypadku wystąpienia plamienia (lub krwawienia) z pochwy u pań po menopauzie. U nich taki objaw świadczy zwykle o wystąpieniu zmian patologicznych.

Zobacz też:
Co robić, gdy znika okres?
Jak odróżnić upławy od prawidłowej wydzieliny?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)