POLECAMY

Rumień, bóle stawów, zmęczenie… To może być borelioza!

Jak rozpoznać jej objawy?

Łatwo ją przeoczyć, a bywa bardzo groźna. Borelioza może bowiem dawać bardzo groźne powikłania. Warto więc wiedzieć, jak ją rozpoznać.

Rumień w kształcie tarczy strzelniczej

Borelioza to przewlekła choroba, która bez leczenia może nawet doprowadzić do śmierci. Możemy się nią zarazić od zakażonego kleszcza. Objawy boreliozy nie są specyficzne, a jej diagnozowanie nie jest łatwe. Istnieje jednak pewna grupa symptomów, które powinny wzbudzić naszą czujność. Szczególnie, jeśli wcześniej zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza.

Naszą uwagę powinien zwrócić przede wszystkim rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ukąszenia od trzech dni do trzech tygodni po zarażeniu się boreliozą. Jego zniknięcie po miesiącu jest naturalne i nie oznacza, że już nic nam nie grozi – należy mimo to podjąć leczenie. Rumień taki przypomina oko lub tarczę strzelniczą, ponieważ ma jaśniejszy środek.

O tym, co jeszcze może świadczyć o boreliozie, dowiecie się z naszego filmu. Przypominamy, że wszelkie budzące wątpliwości objawy należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak rozpoznać boreliozę?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)