Boli mnie głowa. Czy to guz mózgu?

Ból głowy związany z guzem mózgu jest długotrwały i jednostajny. W jakim miejscu głowy pojawia się najczęściej ból przy guzie mózgu? Kiedy ból taki się nasila? Czym w ogóle jest guz mózgu? Jakie są rodzaje guzów mózgu? Jak dochodzi do powstawania guzów mózgu?
Boli mnie głowa. Czy to guz mózgu? fot. fot. Fotolia

Czym jest guz mózgu?

Guzem mózgu nazywa się wszelkiego rodzaju zmiany chorobowe, które ujawniają się jako dodatkowa struktura wewnątrz czaszki. Powstanie dodatkowej struktury w czaszce powoduje wzrost ciasnoty śródczaszkowej.

Tak więc mówiąc o guzie mózgu niekoniecznie mówimy o nowotworze. Do najczęściej pojawiających się guzów mózgu, oprócz nowotworów, zalicza się np.:

  • ropień mózgu,
  • bąblowiec,
  • wągier,
  • tętniak,
  • torbiel.

Powodują one podobne objawy.

Rodzaje guzów mózgu

Nowotwory w mózgu mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Nowotwory łagodne nie niszczą innych tkanek, jednak i tak stanowią duże zagrożenie ze względu na to, że ciągle rosną i uciskają na otaczająca je tkankę mózgową. Nowotwory złośliwe z kolei rozprzestrzeniają się, wrastając w otaczającą tkankę.

Nowotwory mogą być pierwotne i wtórne. Pierwotne powstają bezpośrednio z tkanki mózgu, natomiast wtórne rozprzestrzeniają się przez układ krwionośny od nowotworu złośliwego znajdującego się w innej części ciała (tzw. przerzuty).

Do najczęściej pojawiających się nowotworów śródczaszkowych zalicza się:

  • glejaki (gwiaździaki, gąbczaki wielopostaciowe, rdzeniaki),
  • oponiaki,
  • gruczolaki przysadki,
  • guzy kieszonki Rathkego,
  • nerwiaki nerwu VIII.

Usunięcie nowotworu jest bardzo trudne. Często ciężko jest to zrobić w taki sposób, by nie uszkodzić zdrowej tkanki mózgowej.

Kiedy ból może zwiastować nowotwór?

Ból głowy pojawia się u połowy osób, które mają guza mózgu.

Na początku ból jest łagodny, jednak z czasem staje się coraz bardziej dotkliwy. Ból nasila się rano oraz podczas kaszlu, kichania, skłonów czy wysiłku, łagodnieje natomiast wieczorem.

W zależności od tego, gdzie znajduje się guz, ból może być odczuwany w różnych miejscach. Najczęściej pojawia się on jednak z tyłu głowy, może jednak promieniować do okolic twarzy, gardła, języka, ucha, oka lub obejmować całą głowę. Najważniejsze jest jednak to, że ból występujący przy guzie mózgu  jest jednostajny i długotrwały.

Zobacz też: Boli mnie głowa - czy mam udar?

Czym są ropnie mózgu?

Ropnie mózgu są to otorbione nagromadzenia  zakażonego materiału (tzw. ropy).  Ropień mózgu powstaje zazwyczaj w wyniku rozprzestrzeniania się zapalenia z innej części ciała, najczęściej z ucha środkowego, zatok, opon mózgowo-rdzeniowych. Rzadziej spowodowany jest rozprzestrzenianiem materiału zapalnego z serca, płuc, zębów czy jelit, jednak takie przypadki również są znane. Zdarza się również, że ropień mózgu pojawia się po operacji lub mocnym uderzeniu w głowę.

Ropień mózgu zakłóca funkcjonowanie jedynie tej części mózgu, która bezpośrednio jest przez niego uciskana.

Jeżeli ropień jest mały, możliwe jest leczenie antybiotykowe, chociaż chory musi znajdować się pod stałą opieką lekarską. Jeśli natomiast ropień jest duży, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, by ucisk na mózg, jaki powoduje ropień, został szybko zmniejszony.

Krwiak mózgu – czym grozi?

Krwiaki mózgu są następstwem wynaczynienia się krwi w obrębie mózgowia. Krew, która opuszcza uszkodzone naczynia krwionośne, gromadzi się w jednym miejscu, tworząc krwiaka. W zależności od miejsca w mózgu, w jakim znajduje się krwiak, może on powodować różne skutki.

Najczęstszą przyczyną powstawania krwiaków w mózgu jest uraz czaszkowo-mózgowy sklepienia mózgoczaszki.

Kto jest narażony na ziarniaka?

Ziarniak jest chłoniakiem, choroba nowotworową, która wywodzi się ze zmienionych komórek limfoidalnych układu odpornościowego.

Charakterystycznym objawem towarzyszącym większości chorych są powiększone i twarde węzły chłonne (chociaż nie zawsze odczuwa się wtedy ich ból).

Ziarniak jest częściej wykrywany u mężczyzn. Najczęściej chorują osoby między 25. a 30., a także między 50. a 55. rokiem życia.

Zobacz też: Ból głowy podczas kaszlu - objaw nowotworu?

Jakie objawy wskazują na tętniaka?

Tętniak mózgu jest poszerzeniem światła tętnicy wewnątrz czaszki. Uciska mózg. Najgroźniejsze jest jego pęknięcie, które powoduje wylanie krwi do mózgu i powstanie krwiaka. W większości przypadków tętniaki nie są duże i z tego też powodu nie dają żadnych objawów.

Ratunku, pasożyty!

Najczęściej występującymi guzami mózgu spowodowanymi obecnością pasożytów w obrębie czaszki są bąblowiec i wągier.

Bąblowica wywołana jest pęcherzykowatą postacią larwalna tasiemca rodzaju Echinococcus. Głównymi nosicielami tego pasożyta są mięsożerne zwierzęta leśne, dlatego tak ważne jest, by wszystkie owoce leśne przed spożyciem dokładnie umyć, gdyż zwierzęta mogą pozostawić na nich jaja bąblowca.

Wągrzyca wywołana jest przez tasiemca uzbrojonego, który uwalnia jaja, a te z kolei wędrują do różnych tkanek człowieka. Wągrzyca w mózgu może przebiegać w postaci guzowej, obrzękowej lub wodogłowiowej.

Zobacz też: To neuralgia, stwardnienie rozsiane czy guz?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (61)
/rok temu
jeśli masz jakieś podejrzenia to powinnaś jak najszybciej udać się na rezonans, badanie szybko rozwiej Twoje wszelkie wątpliwości jak potrzebujesz na cito to na pewno w Lux Medzie możesz z dnia na dzień dostać się na badanie ja tak robiłam badanie.
/2 lata temu
no co do guzu to raczej daleka droga. nie myślałbym tak od razu... najpierw weź sobie jakiś środek przeciwbólowy na tą głowę i zobacz czy pomaga. Np. ta wspomniana Pyralgina wydaje się być dobrym pomysłem.
/2 lata temu
jak masz takie podejrzenia to może od razu warto by było pójść do lekarza i się przebadać. ale jak to zwykły ból głowy to po prostu kup sobie Pyralginę, połknij i ból za chwilę zniknie.
POKAŻ KOMENTARZE (58)