Ból z lewej strony brzucha fot. Adobe Stock

Boli cię brzuch z lewej strony? Wiemy, co to może oznaczać i co powinnaś zrobić!

Ból z lewej strony brzucha może wskazywać na wiele dolegliwości, między innymi na problemy z żołądkiem, śledzioną, jelitami lub układem moczowym, a także na kamicę nerkową. Jak je rozpoznać?
Marta Słupska / 02.05.2019 10:58
Ból z lewej strony brzucha fot. Adobe Stock

Niestety, tak to w przypadku medycyny i różnego rodzaju bólów bywa, że bez specjalistycznych badań nie będziemy z całkowitą pewnością w stanie stwierdzić, skąd dana dolegliwość się bierze. Możemy jednak określić prawdopodobne przyczyny bólu i ocenić, czy konieczna jest wizyta u specjalisty. Na jakiej podstawie?

O to, skąd bierze się ból odczuwalny z lewej strony brzucha i co robić, gdy się pojawi, zapytałyśmy dwie specjalistki: dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan, internistę w Centrum Medycznym Damiana, oraz Klaudię Wiśniewską, dietetyk i ekspert kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie”.

Pacjenci często mówią, że czują ból z lewej strony brzucha pod żebrami albo przy pachwinie, rozpiętość lokalizacyjna tego bólu jest więc bardzo duża. Czy to znaczy więc, że powody takiego bólu bywają bardzo różne?

Dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan: Tak, oczywiście. Przyczyny bólu brzucha mogą być bardzo różne. Jest to związane z obecnością w brzuchu różnych narządów. Lokalizacja bólu może zmieniać się w zależności od umiejscowienia narządu, którego dotyczy.

Co zatem może oznaczać ból z lewej strony brzucha?

Dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan: Najczęściej w górnej części brzucha po stronie lewej dolegliwości mogą być związane ze śledzioną i żołądkiem.

Bóle w środkowej części brzucha zlokalizowane po lewej stronie bądź promieniujące do dołu, schodzące do pachwiny mogą być związane z układem moczowym (nerką, moczowodem, pęcherzem moczowym).

Po całej lewej stronie brzucha możemy także odczuwać dolegliwości związane z jelitami, np. jeśli mamy tendencje do zaparć, to pokarm który zalega w jelicie, przy dodatkowo zwolnionej perystaltyce jelita, również może powodować rozciąganie ściany jelita i dolegliwości bólowe  o charakterze kolki. Ze strony jelit podobne dolegliwości mogą wynikać z gazów, które się w nim gromadzą (np. gdy spożywamy dużą ilość napojów gazowanych  lub produktów łatwo fermentujących).

Czy zdarza się, że tak naprawdę boli nas coś innego, ale ból promieniuje do lewej strony i wydaje nam się, że to właśnie tam jest zlokalizowany?

Dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan: Tak. Mogą to być np. dolegliwości bólowe ze strony układu moczowego. Najprostszą przyczyną może być np. infekcja dróg moczowych po kamicę moczową i przemieszczanie się kamyka z nerki przez moczowód do pęcherza moczowego. Powoduje to kolkę nerkową, która jest odczuwana jako dolegliwość bólowa w tej okolicy.

Bóle mogą dotyczyć też np. śledziony i często są spowodowane kolką śledzionową. To dolegliwość, która najczęściej dotyczy młodych osób lub dzieci, które odczuwają ból po intensywnym wysiłku fizycznym. Jest to związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen, co powoduje obkurczenie śledziony i „wypchnięcie” do układu krwionośnego dodatkowej porcji krwi, niezbędnej w trakcie wykonywania wysiłku. To obkurczenie jest odczuwane właśnie jako kolka śledzionowa, ale dolegliwości ustępują samoistnie po odpoczynku.

Wspomniała Pani wcześniej o zaparciach. Chciałabym więc dopytać, czy zaparcia lub wzdęcia brzucha towarzyszące takiemu bólowi to powód do niepokoju?          

Klaudia Wiśniewska: Bóle brzucha mogą z nich właśnie wynikać. Dolegliwości te stanowią coraz częściej występujący problem wśród pacjentów zgłaszających się do gabinetów lekarskich i poradni dietetycznych. U podłoża zaparć czy wzdęć mogą leżeć nie tylko występujące choroby czy przyjmowane leki, ale również liczne błędy dietetyczne popełniane na co dzień przez pacjentów. Dlatego też leczenie powinno być oparte przede wszystkim na zmianie stylu życia i zmianie nawyków żywieniowych. 

Występowanie zaparć i wzdęć prowadzących do pojawienia się bólu brzucha o różnym nasileniu to dość częsty problem w polskim społeczeństwie. Zaparcia i wzdęcia częściej występują u osób starszych i dwukrotnie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Przyczyn powstawania jest wiele – często towarzyszą chorobom nowotworowym, chorobom psychicznym, pojawiają się w niedoczynności tarczycy, przysadki, w chorobach neurodegeneracyjnych (np. choroba Parkinsona) oraz cukrzycy. Mogą również towarzyszyć ciąży oraz występować, gdy przyjmujemy niektóre leki (np. leki zobojętniające kwas solny czy żelazo).

Jedną z powszechnych przyczyn zaparć i wzdęć prowadzących do bólu brzucha jest również nieprawidłowa dieta zawierająca niewielką ilość błonnika pokarmowego i nieodpowiednią ilość płynów oraz niska aktywność fizyczna.

Odpowiednia dieta będzie zatem bardzo ważnym elementem w leczeniu zaparć i unikaniu wzdęć. Powinna z reguły zawierać większą ilość błonnika pokarmowego oraz większą ilość płynów. Jednocześnie należy unikać produktów wysoko przetworzonych, które mogą sprzyjać zaparciom oraz potraw ciężkostrawnych – smażonych, tłustych, które są częstą przyczyną wzdęć.

Co robić, gdy ból z lewej strony brzucha pojawia się w ciąży? Na co może wskazywać i czy zagraża płodowi?

Dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan: Tak naprawdę każdy problem u kobiety ciężarnej z błahego może stać się poważnym, dlatego nie można go bagatelizować, np. bóle pochodzenia naczyniowego są bardzo groźne.

Kolka jelitowa, zaparcie czy zatrzymanie perystaltyki jelit może stanowić poważne zagrożenie.

Czasem z kolei bóle u kobiet w ciąży mogą też wynikać z powiększającej się macicy, w której rośnie dziecko. Może ona uciskać na narządy i w ten sposób powodować dolegliwości. Dlatego w zaawansowanej ciąży bardzo ważne jest częste zmienianie pozycji w czasie dłuższego leżenia. Ale przede wszystkim przyszła mama powinna być stale pod kontrolą lekarza.

A do jakiego lekarza udać się z bólem tej części brzucha? Kiedy wizyta u specjalisty jest konieczna, a kiedy możemy z niej zrezygnować?

Dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan: Jeżeli dolegliwości są krótkotrwałe i ustępują samoistnie, a nasilenie bólu nie jest zbyt intensywne, to zazwyczaj może obejść się bez wizyty u specjalisty. Natomiast w przypadku osób starszych, dzieci, osób przewlekle chorych, u których dolegliwości utrzymują się powyżej 24 godzin, należy zasięgnąć opinii lekarza – internisty lub chirurga. Także jeśli dolegliwości nawracają lub zmienia się ich nasilenie, też trzeba skorzystać z konsultacji.

Zobacz też:
Czy to prawda, że siemię lniane pomaga na zaparcia?
Jak leczyć biegunkę i kiedy jest groźna?

Klaudia WiśniewskaEkspertki: dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan (internista z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w leczeniu chorób wewnętrznych, medycynie pracy, medycynie podróży i immunologii, na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie) oraz Klaudia Wiśniewska (na zdjęciu) – dietetyk, ekspert kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie”.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/21.05.2019 16:58
ja niestety z pracy pakietu medycznego nie mam ale zorganizowałam sobie sama i podłączylam jeszcze synka. z nfz już właściwie nie korzystam bo ceny tego pakietu są jak dla mnie naprawdę dobre
/21.05.2019 13:26
ja dostałam pakiet przy umowie o pracę i mogę jedynie potwierdzić, że teraz wizyta u lekarza to czysta przyjemność. dzwonić, umawiasz się, dostajesz zalecane badania, idziesz z wynikami i to wszystko w godzinach dostosowanych do ludzi pracujących. nie ma nad czym się zastanawiać dziewczyny, tyle Wam mogę napisać :)
/20.05.2019 15:54
Wiem z własnego doświadczenia, że bólu brzucha nie można lekceważyć, ponieważ odbija się na naszym funkcjonowaniu. Jednak znalezienie dobrego specjalisty w tej specjalizacji nie jest prosto no ii oczekiwanie na wizytę.
POKAŻ KOMENTARZE (4)