POLECAMY

Boli cię wątroba? To ci pomoże!

Ból w okolicy wątroby najczęściej spowodowany jest błędami dietetycznymi, ale nie tylko. Sprawdź, jak szybko sobie z nim poradzić.
/ 10 miesięcy temu
Boli cię wątroba? To ci pomoże! fot. Fotolia

Choć lubimy narzekać na ból wątroby, prawda jest taka, że narząd ten nie boli, bo po prostu nie jest unerwiony. Daje jednak o sobie znać, m.in. powiększając swą objętość i uciskając okoliczne tkanki i narządy. Wtedy właśnie odczuwamy ból. Jak go rozpoznać i sobie z nim radzić?

Gdzie boli wątroba?

Wątroba znajduje się  w jamie brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. I to właśnie w tym miejscu odczuwamy ból, kłucie, ucisk, gdy narząd ten zaczyna szwankować. Niekiedy objawom tym towarzyszą: biegunka, rozlane bóle brzucha, osłabienie. Warto pamiętać, że ból wątroby często bywa mylony z chorobami pęcherzyka (woreczka żółciowego). Jest  on położony bardzo blisko wątroby i ściśle z nią współpracuje, magazynując żółć przez nią wytwarzaną (żółć potrzebna jest do trawienia, pomaga także przy wchłanianiu witamin i wydalaniu toksyn oraz cholesterolu). Czasami jednak ta współpraca nie działa jak trzeba. Zwykle przyczyną takiego stanu jest kamica żółciowa, czyli obecność w pęcherzyku złogów powstałych w wyniku wytrącania się z żółci kryształków cholesterolu i soli żółciowych. Najbardziej dotkliwe dolegliwości pojawiają się gdy kamień zablokuje odpływ żółci z woreczka do dróg żółciowych. Pojawia się wtedy bardzo silny ból  z prawej strony nadbrzusza, który promieniuje w kierunku prawej łopatki albo pleców (tzw. kolka żółciowa). Zwykle  towarzyszą mu nudności lub wymioty, wzdęcia.

Przyczyny bólu wątroby

Najczęściej powodem kłopotów z wątrobą (bólu, ucisku w boku) są: dieta bogatą w tłuszcze, szczególnie zwierzęce, podniesiony poziom cholesterolu i cukru we krwi. Tego typu dolegliwości częściej pojawiają się również u osób, które stosują głodówki i drastyczne kuracje odchudzające.
Jeśli ból wątroby jest wyjątkowo intensywny i ma charakter kolki, zwykle stoi za tym kamica woreczka żółciowego.  
Uwaga! Jeżeli nawracającym bólom wątroby towarzyszy zażółcenie białek oczu lub skóry (czyli żółtaczka), zmęczenie, utrata apetytu i czerwone plamki na tułowiu, konieczna jest szybka konsultacja lekarska! Symptomy te mogą wskazywać na wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, a nawet zmiany o charakterze nowotworowym.

3 najlepsze zioła na wątrobę. Działają szybko i skutecznie!

Jak pomóc wątrobie?

Jeżeli ból ma charakter kolki, prawdopodobnie dokucza ci woreczek żółciowy. W takiej sytuacji:

  • Zażyj lek rozkurczowy, np. NO-SPA (dwie tabletki zwykłego leku lub jedną NO-SPA Forte), Buscopan.
  • Możesz również zastosować preparaty o działaniu żółciopędnym np. Sylimarol, Legalon, Raphacholin C.
  • Twoje samopoczucie poprawią także leki przeciwbólowe, np. zawierające paracetamol.
  • Połóż się, a do brzucha przyłóż ciepły termofor lub poduszkę elektryczną.
  • Uwaga! Jeżeli po godzinie ból nie ustąpi, wezwij karetkę!

W przypadku bólu i rozpierania pod prawym żebrem, który poprzedzony był obfitym posiłkiem lub sporą dawką alkoholu, można sięgnąć po zioła na wątrobę, np. ciepłą herbatkę z mięty lub melisy. Dodatkowo zażyj Sylimarol lub Hepalus i połóż się na kilka minut z podkurczonymi nogami.
Aby na dłuższą metę wspomóc osłabioną wątrobę, warto natomiast sięgnąć po preparaty, które pomogą się jej odbudować, np. Essentiale Forte, Esseliv. Nie działają one od razu, ale stosowane regularnie zmniejszają dolegliwości spowodowane przeciążeniem wątroby.
Niezależnie od przyczyny, jaka wywołała ból wątroby, zawsze należy pamiętać o diecie, która odciąży ten narząd. Jej najważniejszym punktem jest rezygnacja z alkoholu. Warto ograniczyć również tłuszcze zwierzęce, potrawy smażone, słodycze, ostre przyprawy. Ważna jest również regularność posiłków - trzeba jeść niewiele co 2-3 godziny (zbyt długie przerwy między posiłkami sprzyjają zastojom żółci w wątrobie i pęcherzyku żółciowym).
Uwaga! Jeśli problemy z wątrobą nawracają, warto powiedzieć o tym lekarzowi pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania (morfologia, poziom bilirubiny, próby wątrobowe).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 miesięcy temu
Na wątrobę podobno dobrze działa ostropest, ostatnio widziałam z oleofarm w kapsułkach w fajnej cenie, chyba się skusze i wypróbuję, ciekawe jakie będę efekty.