Ból krzyża - niespodziewane przyczyny

Obok głowy i żołądka to chyba jeden z najbardziej dokuczliwych bólów, zwłaszcza, gdy spędzamy długie godziny w niesprzyjającej postawie pozycji siedzącej. Większość bólów krzyża to wynikowa przeciążeń, nadwyrężeń mięśni, kontuzji oraz urazów ścięgien i dysków. Długotrwała i nieleczona niedyspozycja krzyża prowadzić może do poważnej nierównowagi całego ciała i bólów w różnych jego częściach.
/ 06.06.2008 13:48
Obok głowy i żołądka to chyba jeden z najbardziej dokuczliwych bólów, zwłaszcza, gdy spędzamy długie godziny w niesprzyjającej postawie pozycji siedzącej. Większość bólów krzyża to wynikowa przeciążeń, nadwyrężeń mięśni, kontuzji oraz urazów ścięgien i dysków. Długotrwała i nieleczona niedyspozycja krzyża prowadzić może do poważnej nierównowagi całego ciała i bólów w różnych jego częściach.

Najczęściej winne są nasze okrutne dla kręgosłupa praktyki – dźwiganie, podnoszenie ciężkich przedmiotów w zgięciu, praca z pochylonymi plecami, brak ruchu. Dotkliwie bolą wszelkie formy ucisku na kanał nerwowy spowodowane m.in. przesuniętym dyskiem, degeneracją stawów związaną z wiekiem, spondylozą (chorobą dyskową), zwężeniem kanału kręgowego, poważnymi skoliozami czy też złamaniami. Kobiety w wieku pomenopauzalnym cierpią również często z powodu złamań Niespodziewane przyczyny bólów krzyżakompresyjnych wywołanych przewlekłym używaniem kortykosteroidów, leków aplikowanych na osteoporozę.

Rzadziej występujące, a przez to też rzadziej wykrywane, bo mnie spodziewane są jednak jeszcze inne przyczyny bólów krzyża. Chociaż trudno w to uwierzyć, za nasze codzienne tortury odpowiedzialne być mogą… bakterie. Infekcja z reguły „wędruje” rdzeniem kręgowym z innego punktu zapalnego w ciele lub też w wyniku operacji czy zastrzyków. Osadza się w kości kręgosłupa i powoduje dotkliwy stan zapalny.

Poza tym, zdarzają się również inne zapalenia związane raczej z podłożem artretycznym oraz specyficzne choroby takiej jak choroba Pageta (abnormalny wzrost masy kostnej) oraz choroba Scheuermanna (deformacja jednej lub wielu kości kręgosłupa, zwykle w rejonie klatki piersiowej, prowadząca do nieprawidłowych rotacji i zgarbienia pleców).

Wreszcie, przyczyny mogą być bardziej odległe od naszego układu kostnego: zapalenie odbytnicy, problemy z osłabienie aorty, wrzody żołądkowe, choroby nerek i układu moczowego, jak również prostaty czy trzustki. A jeśli już medycyna nie bardzo jest w stanie określić, co takiego nas dręczy, to najprawdopodobniej jest to stres. Depresja, ciągłe napięcie, kłopoty w pracy czy rodzinie to niezwykle części towarzysze chronicznych bólów krzyża. Może więc warto na początek zacząć od poprawienia sobie samopoczucia?

Wskazówka od mistrzów dalekiego wschodu: Akupresura na wszelkie bóle pleców poleca uciskanie punktu pod kolanem, którym czujemy puls.

Agata Chabierska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (23)
/30.01.2009 20:23
OD KILKU MIESIĘCY MAM BÓLE W KRZYŻU,NAJBARDZIEJ ODCZÓWAM JE KIEDY IDĘ SPAC ,MOGĘ LEŻEC TYLKO NA WZNAK I TO NAJLEPIEJ Z PODKURCZONYMI NOGAMI ODCZÓWAM WTEDY LEKKĄ ULGĘ .LUBIŁAM ZAWSZE SPAC NA BOKU TERAZ NIE DAM RADY.BYŁAM Z WIZYTĄ U GINEKOLOGA ,BOLAŁ MI W PODBRZUSZU ,MIAŁAM BAKTERIE LECZYŁAM JE PRAWIE 2 MIESIĄCE OPRÓCZ TEGO MAM JEDEN JAJNIK MNIEJSZ LEKARZ OKRESLIŁ DOKŁADNIE ŻE SKÓRCZONY I WYSCHŁY. ALE TWIERDZIŁ ŻE MOJE BÓLE PLECÓW TO NIE SĄ PROBLEMY GINEKOLOGICZNE. Z DNIA NADZIEN BOLI MI CORAZ CZĘSCIEJ PROMIENIUJE MI W BIODRA CZASAMI ODCZÓWAM OSTRE ALE KRÓTKIE SKÓRCZEPODCZAC WSAWANIA , MAM TAKIE WRAZENIE ŻE BOLĄ MI KOSCI MIEDNICY. MAM MROWIE W PIĘTAGH .MAM 32 DWA LATA I STRASZNIE SIE BOJĘ ŻE DZIEJE SIĘ ZEMNĄ COS ZŁEGO CO MAM ROBIC ,DO KOGO ISC PO PORADĘ I POMOC.
/05.01.2011 12:49
Kobieto,przede wszystkim naucz się pisać po polsku!!!
/04.09.2011 11:49
Do poprzednika,brak ci kultury czy i ty nie powinneś zastanowić się nad pisownią ?
/30.12.2015 21:36
Mnie po porodzie kręgosłup wysiadł kompletnie. Muszę się za to wziąć, ale ciągle nie ma czasu, więc jak bardzo boli i nie mogę chodzić czy się schylić, to biorę pyralginę, żeby ból odpuścił.
POKAŻ KOMENTARZE (20)