POLECAMY

Ból głowy podczas kaszlu – objaw nowotworu?

W grupie chorób objawiających się jako kaszlowy ból głowy można wymienić m. in. guzy, w tym nowotworowe, tętniaki oraz zespół Arnolda-Chiariego, a także krwotok podpajęczynówkowy z pękniętego tętniaka. Ból pojawia się np. podczas kasłania, kichania, płaczu, schylania się, a nawet defekacji.
Ból głowy podczas kaszlu – objaw nowotworu?

Garść statystyk

Jako samoistny ból głowy wywołany kaszlem występuje dosyć rzadko, z częstością nie przekraczającą 1%.

Dotyka najczęściej mężczyzn po piątej dekadzie życia. Niemniej przypadki takiego bólu wymagają czujności.

Szacuje się, że około 20% dotkniętych kaszlowym bólem głowy ma nieprawidłowy wynik badania obrazującego mózg, a nawet do 40% przypadków jest wtórnych do innej niż ból głowy choroby układu nerwowego.

Zobacz też: Co robić, gdy głowa boli podczas kaszlu?

Wykryć pierwotną przyczynę

W grupie chorób objawiających się jako kaszlowy ból głowy można wymienić m.in. guzy, w tym nowotworowe, tętniaki oraz zespół Arnolda-Chiariego (w którym część mózgu -móżdżek- schodzi za nisko, aż do kanału kręgowego i to powoduje chorobę).

Na uwagę zasługuje też krwotok podpajęczynówkowy z pękniętego tętniaka, którego obecność powinna być zawsze rozważana przy nagłym, silnym i pierwszym w życiu epizodzie bólu głowy.

Dlatego zanim zostanie postawiona diagnoza pierwotnego bólu głowy, niezbędne jest badanie lekarskie, w tym neurologiczne, oraz uwidocznienie mózgu na zdjęciach radiologicznych.

Poznać przeciwnika

Ból występuje w jednej z kilku sytuacji, takich jak: kaszel, kichanie, śmiech, płacz, schylanie się, podnoszenie ciężarów, wydmuchiwanie nosa czy defekacja.

Ma nagły początek i może być bardzo silny, rozrywający lub kłujący. Trwa krótko, zwykle sekundy, czasem minuty. Po okresie ostrym ból może pozostawać ze zmniejszoną intensywnością jeszcze przez kilka godzin lub nawet dni.

Lokalizuje się najczęściej z tyłu głowy, w okolicy potylicy, i jest obustronny. Nie towarzyszą mu nudności ani wymioty, zawroty głowy, światłowstręt ani nadwrażliwość na dźwięki, łzawienie czy katar. Nieleczone, napady bólu pojawiają się nieregularnie przez okres wielu miesięcy.

Zobacz też: Jak leczyć ból głowy bez leków?

Unikać napadów bólu

Leczenie kaszlowego bólu głowy sprowadza się w dużej mierze do działań prewencyjnych, mających na celu uniknięcie sytuacji prowokujących napady. Możliwości w tym zakresie obejmują: leczenie infekcji układu oddechowego przebiegających z kaszlem, stosowanie leków przeciwkaszlowych, jeżeli nie da się w inny sposób tego zwalczyć, unikanie zaparć poprzez odpowiednią dietę, podaż płynów lub stosowanie leków przeczyszczających, a także unikanie dźwigania.

W wielu przypadkach to wystarczy, a leki przeciwbólowe stosuje się, gdy napady są częste, a ból silny. W takim wypadku metodą najbardziej skuteczną jest leczenie indometacyną doustnie. Czasami efekt uzyskać można przez podanie leku zmniejszającego wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego (acetazolamidu), a w wyjątkowych wypadkach - przez upusty płynu mózgowo-rdzeniowego (jest to jednak metoda kontrowersyjna).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 miesiące temu
Mnje tesz bolała głowa i mjałam gósa ale jusz go nie mam i jest fajnie