ból brzucha u dziecka

Dziecko skarży się na ból brzucha? Poznaj 5 sytuacji, kiedy powinniśmy iść z nim do lekarza!

Powody bólu brzucha u dziecka bywają bardzo różne – niektóre nie powinny budzić większych obaw, inne wymagają pilnej konsultacji z pediatrą. Kiedy koniecznie należy iść z dzieckiem do lekarza?
Marta Słupska / 13.07.2016 14:25
ból brzucha u dziecka

1. Ból zlokalizowany jest przy pępku i promieniuje do prawej pachwiny

Jeśli ból brzucha dziecka pojawia się obok pępka i promieniuje do prawej pachwiny, nasila się, towarzyszą mu nudności, a nawet wymioty, może to oznaczać, że to zapalenie wyrostka robaczkowego. W takim przypadku malec często porusza się, przechylając na prawą stronę, a także leży, podkulając nogi.

Największy ból pojawia się przy nacisku na brzuch z prawej strony i wzmaga się po gwałtownym odsunięciu ręki.

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [video]

2. Ból jest tak silny, że nie pomagają środki przeciwbólowe

Jeśli dziecko skarży się na ból pomimo zażycia tabletek przeciwbólowych, a ból nie mija w ciągu 4-6 godzin, a w dodatku narasta, możemy podejrzewać niedrożność jelit. W takiej sytuacji maluch ma napięty i tkliwy brzuch, a zamiast kału może pojawić się śluz z krwią. Zdarza się, że dziecko wymiotuje.

Przy podejrzeniu niedrożności jelit należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza, a przed wizytą nie podawać mu nic do jedzenia.

3. Dziecko nie oddaje stolca przez ponad 12 godzin

Wizyta u specjalisty jest także konieczna w przypadku zaparć. Przy problemach z oddaniem stolca dziecko odczuwa ból całego brzucha, który nasila się przy próbie wypróżnienia, a znika po załatwieniu się.

Przedłużające się zaparcia mogą sugerować także zapalenie otrzewnej (wówczas brzuch malca jest wzdęty, nie pozwala go dotknąć, nie oddaje gazów, unika ruchu).

4. Bólowi brzucha towarzyszą niepokojące objawy

Jeśli do bólu brzucha dołączają się inne objawy (wymioty, biegunka, gorączka, ból przy siusianiu, krew w stolcu), powinniśmy także zabrać dziecko do lekarza – może się okazać, że powodem takiego stanu rzeczy jest np. infekcja, nietolerancja leków, niektórych pokarmów lub zatrucie pokarmowe.

5. Stolec jest żółtawy, a dziecko chudnie

Przedszkolaki mogą skarżyć się na rozlany, nawracający ból brzucha, któremu towarzyszą żółtawe, cuchnące stolce. Może to wskazywać na pasożyty w jelitach. Zakażone dziecko traci na wadze i może mieć stany podgorączkowe.

Inne sytuacje, które powinny skłonić nas do zabrania dziecka do lekarza:

  • dziecko nie daje dotknąć bolącego brzucha,
  • ból trwa ponad 6 godzin,
  • ból trwa 3 godziny i towarzyszą mu wymioty oraz biegunka,
  • ból brzucha nawraca co jakiś czas.

Wizyta u lekarza – co zaleci specjalista?

Jeśli z powodu bólu brzucha dziecka udajemy się z nim do lekarza, warto przygotować się do takiej wizyty: spisać, co dziecko jada i o jakich porach, czy je słodycze, kiedy się załatwia, kiedy nasilają się jego problemy, ile i co pije w ciągu dnia. Jeśli dziecko jest małe, zaobserwujmy, jak reaguje na ból: czy trzyma się za bolące miejsce? Czy kładzie się z podkulonymi nogami, a może całe się prostuje? Czy kuli się na boku, a może wierci?

Pediatra prawdopodobnie obejrzy brzuszek dziecka, zleci badania, może też przepisać probiotyk lub leki wspomagające trawienie.

Na szczęście nie każdy ból brzucha u dziecka jest groźny i wymaga natychmiastowej konsultacji. Zdarza się, że ból związany jest ze stresem, wysiłkiem (np. intensywną zabawą), nieodpowiednią dietą (wówczas konieczna jest jej modyfikacja) czy kolką. 

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/30.03.2018 16:36
Ja za radą naszego pediatry przy bólu brzucha daję synkowi profilaktycznie kropelki acidolac, żeby zadbać przede wszystkim o florę jelitową, bo to pomaga zwalczyć ból i zapobiegać poważniejszym problemom z brzuszkiem
/22.06.2017 09:56
u naszego Jasia problemy z kupką pojawiły się kiedy zaczęliśmy rozszerzać dietę w 6. msc. Przez jakiś czas stosowaliśmy kurację dicopegiem junior i w końcu wszystko się ustabilizowało,tak czy siak uwazam ze jak boli brzuszek to powinnismy skonsultowac to z lekarzem bo to moze byc poczatek jakiegos powazniejszego problemu
/28.07.2016 08:29
U mojej córeczki silny ból brzucha i biegunka świadczyły o zatruciu pokarmowym. Na dyżurze lekarz podał Oli antybiotyk i polecił podawać orsalit plus smektyn. Płyn chroni przed odwodnieniem, a zawarty w nim smektyn ułatwia usuwanie bakterii z jelit. U nas bardzo pomógł, biegunka szybko minęła.