Biała gorączka po odstawieniu alkoholu może prowadzić do śmierci! Jak ją rozpoznać?

W delirium alkoholowym może dojść do niewydolności wielonarządowej oraz zatrzymania krążenia. Chory powinien jak najszybciej trafić do szpitala!
Marta Słupska / 8 miesięcy temu
alkohol fot. Adobe Stock

Zarówno skutki picia alkoholu, jak i jego nagłe odstawienie, mogą zagrażać życiu. Jeśli alkoholik odstawi alkohol lub znacząco zmniejszy dawkę picia, może u niego dojść do wystąpienia tzw. białej gorączki - najgroźniejszej postaci zaburzeń związanych z odstawieniem alkoholu. Stan ten wymaga pilnego kontaktu z lekarzem, gdyż może nawet prowadzić do zgonu chorego.

4 najważniejsze pytania dotyczące białej gorączki zadałyśmy Dorocie Wojciechowskiej – psychologowi, psychodietetyk z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org). Czym więc jest biała gorączka, jak ją rozpoznać, co robić, gdy wystąpi i dlaczego jest tak niebezpieczna?

Czym jest biała gorączka i kiedy może się pojawić?

Biała gorączka to inaczej delirium tremens, czyli majaczenie drżenne. Jest to powikłanie związane z alkoholowym zespołem abstynencyjnym. Występuje wraz z nagłym zaprzestaniem picia lub drastycznym obniżeniem dawek spożywanego alkoholu przez osobę uzależnioną.

Objawy tego powikłania ukazują się zwykle po około trzech dniach od przerwania ciągu.

Jakie leki oddziałują z alkoholem? 

Jakie są jej objawy?

Objawy majaczenia drżennego można zaobserwować w kilku obszarach. Dotyczą one zaburzeń orientacji allopsychicznej, czyli związanej z tym, że pacjent nie wie, gdzie się znajduje, nie potrafi podać prawidłowej daty. W sferze autopsychicznej jednak zachowuje prawidłową orientację, czyli potrafi podać swoje dane personalne.

Stan ten charakteryzują także nieprzyjemne halucynacje  wzrokowe, dotykowe,  słuchowe, ale mogą one dotyczyć wszystkich zmysłów. Jednocześnie powodują silny lęk.

Wraz z omamami współwystępują często urojenia prześladowcze. Przeżycia psychotyczne powodują także pobudzenie, a nawet agresję.

Pacjenci doświadczają również napadów drgawkowych oraz zaburzeń związanych ze snem.

Czy biała gorączka zagraża życiu?

Tak, wystąpienie majaczenia alkoholowego jest stanem zagrażającym życiu. Pojawia się tachykardia – zaburzenia rytmu serca, zaburzenia elektrolitów, odwodnienie. Wzrasta ciśnienie tętnicze. Może dojść do niewydolności wielonarządowej oraz zatrzymania krążenia.

Ze względu na występujące przeżycia psychotyczne, zachowania agresywne, zaburzenia świadomości wskazane jest leczenie na oddziale psychiatrycznym.

Co robić, gdy pojawi się biała gorączka?

Jest to stan wymagający hospitalizacji. Wymienione objawy mogą także występować w rozwijających się schorzeniach niezwiązanych z białą gorączką, dlatego ważne w wywiadzie lekarskim jest podanie informacji o nadużywaniu przez dłuższy czas alkoholu. Takiej informacji może udzielić np. ktoś z rodziny pacjenta. Ułatwi to rozpoznanie i odpowiednie postępowanie medyczne z chorym.

Hospitalizowany pacjent otrzymuje konieczne leki, witaminy z grupy B, szczególnie B1 i B12, jest nawadniany dożylnie.

Zobacz też:
Czym grozi nieleczenie alkoholizmu?
TEST: Czy masz problem z alkoholem? 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 miesięcy temu
Szczepisz siebie i swoje dzieci? A wiesz przynajmniej czym? to posłuchaj i obudź się. Przykładowo szczepionka przeciw grypie- nigdy nie przeszła żadnych badań dotyczących jej skuteczności jak i inne szczepionki. To jest pranie mózgu i zmuszanie ludzi do szczepień dla kasy i ogłupiania społeczeństw: wpisz na ytube i posluchaj do konca! "Jerzy Zieba w "Wagnerówce" - Wezwanie do zmiany systemu" prościej się wytłumaczyć nie da