Ta roślina może cię dotkliwie poparzyć… nawet na odległość. Jest szczególnie groźna w upalne dni!

Barszcz Sosnowskiego wywołuje na ciele zmiany podobne do poparzeń, w najgorszych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Powinniśmy na niego uważać szczególnie latem, ponieważ pod wpływem słońca staje się jeszcze groźniejszy.
Marta Słupska / 5 miesięcy temu
barszcz sosnowskiego fot. Adobe Stock

Z rośliną tą, nazywana przez wielu „zemstą Stalina”, możemy mieć styczność w wielu miejscach Polski – w zasadzie powinniśmy mieć się przed nią na baczności wszędzie na łonie przyrody. Zagraża nam nie tylko przy bezpośrednim kontakcie – może poparzyć też na odległość. Jak to możliwe i jak rozpoznać takie poparzenie?

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest groźny?

Barszcz Sosnowskiego to jedna z największych roślin zielonych – osiąga zwykle 3, a czasem nawet 5 metrów. Lubi miejsca wilgotne. Wygląda niepozornie, zupełnie jak jak koper z łatwymi do rozpoznania białymi kwiatami rosnącymi w dużych baldach, a także charakterystycznymi purpurowymi plamkami na łodydze.

Tymczasem jest dla nas bardzo niebezpieczny – w jego soku i olejkach eterycznych, które wydziela, znajdują się furanokumaryny – substancje toksyczne, które pod wpływem promieniowania słonecznego wywołują zmiany skórne przypominające poparzenia. Im większe ciepło i słońce, tym większe zagrożenie.

Szkodliwość barszczu Sosnowskiego potęguje słoneczna pogoda i upały
– ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowa.

Co gorsza, barszcz Sosnowskiego zagraża nam nie tylko przy bezpośrednim kontakcie, ale też na odległość. Szczególnie w upały, gdyż roślina wydziela toksyczne olejki osłabiające właściwości ochronne ludzkiej skóry wystawionej na słońce. W wyniku takiego kontaktu może dojść do pojawienia się następujących objawów:

  • zmiany skórne przypominające poparzenia: pęcherze, rany, bąble, wrzody, opuchliznę,
  • świąd skóry,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • zapalenie spojówek,
  • trudności z oddychaniem.

Rozległe poparzenia barszczem Sosnowskiego mogą prowadzić do śmierci!

Kontakt z rośliną jest bardzo niebezpieczny. Związki zawarte w soku barszczu Sosnowskiego wywołują oparzenia II i III stopnia. Bolesne rany na skórze można porównać z ranami powstałymi po oblaniu wrzątkiem
– wskazują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Lekarze alarmują, że podczas fali upałów znacząco wzrasta liczba pacjentów cierpiących z powodu kontaktu z barszczem Sosnowskiego. Ostrzegają, by być ostrożnym podczas odpoczynku na łonie przyrody. Szczególnie tam, gdzie napotkanie tej rośliny jest bardzo prawdopodobne: na łąkach i pastwiskach, brzegach rzek i strumieni, obrzeżach lasów, na polach i skarpach rowów.

Zwracajmy uwagę na otoczenie! Widząc duży chwast unikajmy przypadkowego dotknięcia nogą czy ręką. Strzeżmy się także dłuższego przebywania w sąsiedztwie tej rośliny. Szczególnie teraz, gdy słońce ostro grzeje, a temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza
– radzą specjaliści.

Co robić, gdy barszcz Sosnowskiego nas poparzy?

W przypadku zetknięcia z rośliną należy zmyć z powierzchni skóry jej sok, przemywając obficie wodą z mydłem. Warto też zdjąć z siebie ubranie, które mieliśmy na sobie w momencie kontaktu z barszczem Sosnowskiego, i uprać je wraz z innymi przedmiotami, by nie doszło do wtórnego oparzenia.

Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich zerwania, można je miejscowo posmarować kremem kortykosteroidowym.

Zajrzyj też tutaj:
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego? Zdjęcia
Jak rozpoznać rośliny trujące?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)