Bakteryjne zakażenie pochwy (BV)

Waginoza bakteryjna (ang. bacterial vaginosis, BV) jest jedną z najczęstszych infekcji pochwy i sromu. Zasadniczą przyczyną waginozy bakteryjnej są zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy, między innymi brak pochwowych pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnych za odpowiednie pH pochwy (3,8–4,5).
/ 17.11.2007 13:22
Waginoza bakteryjna (ang. bacterial vaginosis, BV) jest jedną z najczęstszych infekcji pochwy i sromu. Zasadniczą przyczyną waginozy bakteryjnej są zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy, między innymi brak pochwowych pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnych za odpowiednie pH pochwy (3,8–4,5).

W wyniku zaburzenia mikroflory pochwy ( spadek populacji bakterii Lactobacillus), następuje gwałtownie namnażanie się bakterii beztlenowych (np. Mobiluncus, Mycoplasma, Ureaplasma i Gardnerella). W przypadku BV w pochwie jest 1000 – krotnie więcej tych ostatnich, aniżeli w stanach prawidłowych, przy czym jedynie 1/10 stanowią bakterie tlenowe.
Jako efekt obniżonej liczby pałeczek Lactobacillus pH pochwy wzrasta powyżej normy (powyżej wartości 4,5, nawet do pH 7,0).

Objawy
Do objawów klinicznych należą o intensywnym rybim zapachu, nie stwierdza się natomiast bolesności, świądu oraz objawów podrażnienia. Przedmiotowo stwierdza się natomiast białawą jednorodną wydzielinę pokrywającą ściany i przedsionek pochwy. Rozpoznanie bakteryjnej waginozy u kobiet w wieku rozrodczym ustala się na podstawie stwierdzenia 3 z 4 kryteriów Amsela:
 • rzadka, biaława, jednorodna wydzielina z pochwy,
 • komórki typu „clue cells” w obrazie mikroskopowym,
 • pH wydzieliny pochwowej powyżej 4,5,
 • rybi zapach po dodaniu 10% KOH do próbki wydzieliny z pochwy.
Alternatywną metodą rozpoznania BW jest barwienie wymazu z pochwy metodą Grama i ocena materiału w skali Nugent, która opiera się na oszacowaniu proporcjonalnego udziału poszczególnych bakterii (Lactobacillus, Gardnerella, Bacteroides i Mobiluncus).

Czynniki sprzyjające
 • młody wiek,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • nieprawidłowo pojmowana higiena osobista (zwłaszcza irygacje pochwy naruszające mikroflorę),
 • przebyte zabiegi ginekologiczne, antybiotykoterapia,
 • wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna,
 • irygacje pochwy (np. po stosunku) preparatami do higieny intymnej,
 • częste zmiany partnerów seksualnych (mimo że BV nie jest uważane za chorobę przenoszoną drogą płciową),
 • zmiana stosowanych detergentów i zmiękczających płynów do płukania tkanin,
 • stosowanie perfumowanych środków higienicznych lub płynów do kąpieli,
 • na BV częściej zapadają również kobiety palące papierosy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (40)
/09.08.2011 00:05
moj chlopak jakis dzien lub dwa po seksie sika krwia. czy to moze miec jakis zwiazek ze mnia?? czy moge byc na cos chora? do jakiego lekarza sie zglosic? moj chlopak mowi zebym zbadala sie u ginekologa. prosze o pomoc. nie wiem co robic.
/29.01.2016 14:34
Witam eadzilabym chłopakowi iść do lekarza A żeby dał skierowanie do urologia.mój Tata sił al krwią i okazało się ze ma raka pęcherza moczowego
/12.12.2014 19:18
Probiotyki powinny zlatwic sprawe. Ja odkad biore nie mam problemu bv. W zasadzie po jednej tabletce problem zniknal. wczesniej stosowalam globulki, antybiotyki i problem wracal nastepnego dnia. Odkad biore probiotyknawet po seksie objaey nie wystepuja. Polecam sprobowac. Lepiej niz faszerowac sie antybiotykami i inna chemia..
POKAŻ KOMENTARZE (37)