POLECAMY

To badanie wykryje raka!

To metoda badania, która pozwala wytropić najmniejsze skupiska komórek nowotworowych. Zdradzamy, jakie to badanie
To badanie wykryje raka! fot. Fotolia

Chcesz mieć pewność, że jesteś całkowicie zdrowa? Możesz wybrać się na tomografię pozytonową. Podpowiadamy, co powinnaś wiedzieć o tym badaniu:

Co to jest i co daje badanie PET-CT?


Pozytonowa tomografia emisyjna (PET-CT) umożliwia niezwykle dokładne zbadanie całego ciała. Co daje to badanie?

  • pozwala ocenić stopień rozwoju raka i wybrać najlepszą metodę leczenia onkologicznego,
  • wykrywa chorobę Alzheimera na prawie dwa lata przed wystąpieniem jej klinicznych objawów,
  • umożliwia szczegółową diagnostykę mięśnia sercowego u osób po zawałach.

Kiedy Badanie PET-CT jest bezpłatne?


Refundacja tomografii pozytonowej przez NFZ jest możliwa wtedy, gdy lekarz podejrzewa chorobę, a nie da się uzyskać jednoznacznego potwierdzenia w innych badaniach (np. tomografii czy rezonansie magnetycznym). Najczęściej chodzi o ocenę stopnia rozwoju nowotworu lub wskazanie najlepszego sposobu leczenia. Badanie to refundowane jest także wówczas, gdy trzeba ocenić skuteczność podjętego leczenia onkologicznego (czy działa chemioterapia, czy podczas operacji guz został usunięty w całości). Można również za jego pomocą sprawdzać ewentualność nawrotu choroby nowotworowej u osób już wyleczonych. Wtedy zaleca się badanie co pół roku, a po pięciu latach od wyleczenia – co rok.

Co wykrywa badanie PET-CT?


Metoda tomografii pozytonowej coraz częściej wykorzystywana jest również w neurologii. Jest to jedyne badanie, które umożliwia na przykład:

  • wykrycie zmian w mózgu związanych z chorobą Parkinsona czy Alzheimera, zanim jeszcze pojawią się objawy kliniczne tych schorzeń,
  • postawić dokładną diagnozę w przypadku niewyjaśnionych bólów głowy,
  • bardzo wcześnie rozpoznać zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.
  • całościowo ocenić stan naczyń wieńcowych, jak również stopień zniszczeń po udarze mózgu czy zawale serca.

Badanie PET-CT pomaga podjąć właściwą decyzję co do dalszego sposoby leczenia. W większości tych przypadków możliwa jest refundacja badania przez NFZ, jednak decyzja o tym zawsze należy do lekarza.

Jak wygląda badanie?


Samo badanie trwa około 25 minut, natomiast cały proces z przygotowaniem i odpoczynkiem – około 2–3 godzin. Pacjent musi być sześć godzin na czczo. Poprzedniego dnia nie powinien wykonywać intensywnych ćwiczeń, unikać dużego wysiłku fizycznego, nie pić alkoholu, kawy ani herbaty. Najpierw jest badany przez lekarza. Potem wstrzykuje mu się glukozę ze specjalnym izotopem. Podczas badania nie wolno się ruszać, ponieważ może to wpłynąć na wynik. Uwaga! Diagnozę (zdjęcia i opis) dostaje się po 3–4 dniach.

Marzena Bartoszuk/ "Przyjaciółka"

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (30)
/2 lata temu
UZG to mało wiarygodne badanie wykrywa większe guzy.Jest dostępne i to jest jego zaleta.Tanie badanie a jego wynik w szczególności zależy też od lekarza - jego sumienności oraz od stanu głowicy.Nigdy nie poprzestajcie na tym padaniu.Należy korzystać równolegle z TK i Badaniem Rezonansu + PTC .Warto zapłacić prywatnie.Wydajemy więcej na benzynę wlaną do auta.Lekarze nie do końca są uczciwi w rozmowie i wydawaniu skierowań,Dobrze wiedzą jakie badanie ma sens.Są jednak ograniczeni z powodu kasy i NFZ.Dobrze wiedzą w czym tkwi problem.Bark działania z ich strony to także czynniki rodzinne (brak czasu dla swoich bliskich) oraz zła edukacja.Nie posądzajmy ich o działanie przeciw pacjentowi...my natomiast musimy szukać wiedzy i żądać rozmowy.Nie łudźcie się osoby w których wystąpił rak,czy nowotwór przy biernej postawie są przegrane w momencie przyjścia na Świat.Opatrzność Boska to fałszywa nadzieją.Lepiej przed jak i już po rozpoznaniu odrzucić wiarę już na początku.Można się zawieść i zrazić.Nikt nad nami nie czuwa...ani Tatuś ani Mamusia.Większość ludzi umiera z tych którzy zachorują a ci którym przypisało szczęście to przypadek, szybkie rozpoznanie czy szybkie podanie lekarstw (np chemii)Każdy dzień życia trzeba traktować jak ostatni i cieszyć się gdy się obudzimy...+ dbajmy o zdrowie sami i bez modlitw.Na to zawsze przyjdzie czas pod warunkiem że będziemy mieli szczęście
/2 lata temu
Czego człowiek nie wymusi na lekarzu nie ma. Tak skazani jesteśmy na powolne umieranie bo g... interesuje lekarzy nasze zdrowie.Jeżeli już cos się dzieje wg nas powaznego,patrząc na swoje dolegliwośći,oni i tak zlekceważą,byle szybciej przyjąć na fundusz i zgarnąc wiecej kasy. Tak mój przypadek niech bedzie przestrogą,wymuszajcie skierowania.bo się nam należy w pełni bezpieczne badanie,np kolonoskopia czy PET oba badania wykryją np raka jelita.z tym,że mniej inwazyjny pet ale droższy wykaże dodatkowo inne zmiany nawet najmniejsze. U mnie usg nie wykazało nic kompletnie.Lekarz nie widział guza prawie 77mmX44mmX35mm. Okazało się rak szyjki macicy stadium IIB.Wczesniej jakies trzy miesiace cytologia wykazała II iiiii. co wy na to.Jestem po radioterapii.Obecnie mam dolegliwości ze strony brzucha kieruja mnie na kolonoskopie,z drugiej stronie diagnozuje proktolog zaburzenia czynnosciowe jelit, przy tym kolonoskopia jest nie wskazana,mam inne dolegliwości.Tak przy okazaji wychodzi,ze zarazono mnie wirsume watroby typu C. Była wzmozona ehogennie,podniesione enzymy wczesniej ale nikogo to nie obchodziło,a proponuje mi lekarz biopsje aw imie czego mam sie godzic na inwazyjne badanie,jak jest inne ale nie refundowane.Wirus wątroby nie spada z nieba jak grypa nie pratkuje ale do zarazenia dochodzi własnie w szpitalach.
/3 lata temu
25 maj tego roku Pet wyniku brak .DZIKUJE ZA SZYBKA DIAGNOZE
POKAŻ KOMENTARZE (27)