Badania profilaktyczne mężczyzn po 30-tym roku życia

Gdy mężczyzna wkracza już w pewien wiek, powinien także zainteresować się sowim zdrowiem, jeśli dotychczas nie było to u niego priorytetem. Badania, jakie zaleca się wykonać u Panów po trzydziestce, nie są aż takie straszne i pochłaniające mnóstwo czasu.
/ 19.09.2011 10:29

Gdy mężczyzna wkracza już w pewien wiek, powinien także zainteresować się sowim zdrowiem, jeśli dotychczas nie było to u niego priorytetem. Badania, jakie zaleca się wykonać u panów po trzydziestce, nie są aż takie straszne i pochłaniające mnóstwo czasu.
 

Dzięki badaniom profilaktycznym możemy się dowiedzieć, jaki jest stan krwi, gospodarki węglowodanowej, lipidowej, hormonalnej. W badaniach krwi można też ocenić markery nowotworowe. Z kolei w innych dowiadujemy się np. o niedomogach serca (EKG), upośledzeniu
słuchu, które powoli przybiera znamiona epidemii oraz wadach wzroku – podczas konsultacji
okulistycznej. Niezwykle ważne jest również badanie stomatologiczne, bowiem choroby zębów jak np. próchnica i zakażenia przyzębia często stanowią przyczynę chorób serca – zapalenie osierdzia, zniekształcenia zastawek oraz schorzeń nerek i zapaleń stawów.

Cały problem w tym, żeby mężczyźni przekonali się do dbałości o swoje zdrowie i zainteresowali tym jak ich ciało funkcjonuje, czego wyraz dają wyniki badań i konsultacji specjalistycznych. W wieku 30 lat i powyżej, nadal trzeba wykonywać wszystkie badania zalecane w wieku po 20 roku życia, przedstawione już wcześniej w artykule:

Badania profilaktyczne mężczyzn po ukończeniu 20 roku życia

Do tego pakietu badań należy dołączyć jeszcze następujące:

  • lipidogram, czyli pomiar poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, wykonywany raz na

pięć lat po 30 roku życia;

  • badanie słuchu, co pięć lat po ukończeniu 30 roku życia;

 

  • badanie prostaty w razie pozostawania w grupie ryzyka chorób gruczołu krokowego

(chorował ojciec lub brat)

Na ogół mężczyźni wybierają się na badania profilaktyczne tylko dlatego, że potrzebują
skontrolowania i potwierdzenia swojej zdolności do pracy. Rzadko się zdarza by panowie z własnej i nieprzymuszonej woli udali się na pobranie krwi i dokonanie pomiarów parametrów życiowych.

Stereotyp twardziela nie pozwala im na to by „jak kobieta latać ciągle do lekarzy”. Ale tu właśnie
mamy sekret dłuższego życia kobiet. Ponieważ na dobrą sprawę, dzięki badaniom profilaktycznym
jesteśmy w stanie bardzo wcześnie wykryć pewne schorzenia, np. wpędzające w zakłopotanie
nowotwory i zapobiec niepotrzebnym zgonom. Leczenie wówczas jest mniej inwazyjne, aniżeli w
przypadku leczenia zaawansowanych nowotworów, nad którymi czasem medycyna rozkłada ręce.

Jak widać, łącząc wszystkie badania profilaktyczne mężczyzn po 20 i 30 roku życia, ich liczba nie
jest kolosalna. Zaledwie to 11 badań – z czego cztery otrzymuje się na drodze wykonania jednej
procedury – pobrania krwi żylnej. Jest to naprawdę niewiele i nie zajmuje aż tyle czasu jak się nam
wydaje, więc zachęcamy mężczyzn do skrupulatnych badań i dbałości o swój organizm.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/05.05.2016 13:17
Bradzo ciekawym badaniem profilaktycznym jest też badanie genetyczne np. w kierunku nowotworów złośliwych. Dzięki nim możemy dowiedzieć się czy mamy w naszych genach predyspozycje do rozwoju raka. W mojej rodzinie dziadek i wujek chorowali na raka prostaty, dlatego zdecydowałem się na takie badanie na zdrowegeny.pl, ale na szczęście wszystko u mnie w porządku. U mojego wujka (który zachorował) wyszła natomiast mutacja w genie HOXB13, który zwiększa ryzyko raka prostaty. Przypuszczam że dziadek też miał tę mutację ale tego już niestety nie sprawdzimy
/22.04.2016 00:03
Nie ma takiej odpowiedzi w sondazu bym mogl zabrac glos - raz bo sie postawilem - 29latek (po przeczytaniu przydatnych artykulow chce miec przeprowadzonych 6 badan. Pora dzialac) - CTU
/04.03.2016 13:10
Warto badać się jak najczęściej, unikniemy wówczas poważnych problemów. Jeśli chodzi o mężczyzn są oni bardziej narażeni na problemy z nadciśnieniem tętniczym. Szczególnie w starszym wieku warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz senior sanity, to nowoczesne urządzenie specjalnie zaprojektowane do domowego pomiaru ciśnienia.
POKAŻ KOMENTARZE (9)