Bąblowica fot. Adobe Stock

Bąblowica - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie, jak się nie zarazić

Bąblowica to bardzo rzadka choroba. Zwykle przez długi czas przebiega bezobjawowo. Powoduje ją pasożyt, którym można zarazić się m.in. jedząc niemyte maliny i jagody.
/ 30.01.2020 10:25
Bąblowica fot. Adobe Stock

Spis treści: 

  1. Przyczyny i rodzaje bąblowicy
  2. Objawy bąblowicy
  3. Leczenie bąblowicy
  4. Co robić aby się nie zarazić bąblowicą?

Bąblowica to choroba, na którą największa zachorowalność przypada latem. Można się nią zarazić poprzez spożywanie niemytych owoców leśnych - jagód, malin czy jeżyn. Choroba występuje bardzo rzadko, jednak specjaliści alarmują, że z roku na rok zwiększa się liczba pacjentów, u których diagnozuje się bąblowice. Nie jest to najłatwiejsze, ponieważ bąblowica przez długi czas może nie dawać żadnych objawów

Bąblowica - przyczyny i rodzaje 

Chorobę wywołuje tasiemiec bąblowcowy. Jego głównymi żywicielami są zwykle leśne zwierzęta, głównie lisy, które wydalają jaja pasożyta wraz z kałem. Właśnie w ten sposób trafia on do lasu. Zdarza się, że roznoszą go również inne zwierzęta. Wyróżniamy dwa rodzaje bąblowicy.

Bąblowica jednokomorowa

Występuje na całym świecie, jednak najpopularniejsza jest na terenach wiejskich. Żywicielem pasożyta jest pies, który zaraża się bąblowicą poprzez zjedzenie zakażonego mięsa, głównie świń. Człowiek z kolei zarazić się może pasożytem przez zwykły kontakt z pupilem, ponieważ jaja bąblowicy mogą znajdować się nawet na jego sierści.

U większości pacjentów diagnozuje się bąblowice jednokomórkową w postaci drobnych pęcherzyków przypominających torbiele. Ulokowane one są zwykle w wątrobie lub w płucach, gdzie mogą przetrwać nawet kilka lat. 

Bąblowica wielokomorowa 

Występuje głównie na półkuli północnej - w Europie, w Azji i w części Afryki. Przenoszą ją lisy - arktyczne i pospolite. U człowieka pasożyt pierwotnie lokuje się w wątrobie, skąd wędruje aż do płuc. Zwykle zajmuje jednak również inne narządy - płuca, układ nerwowy, trzustkę czy nerki. Pasożytowi może towarzyszyć żółtaczka i powiększona wątroba. 

Bąblowica - objawy 

Pasożyt bąblowicy może się rozwijać niezauważenie nawet przez kilka lat. Bardzo trudno go zdiagnozować, ponieważ zwykle choroba przebiega bezobjawowo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nieleczona bąblowica może być bardzo groźna i może doprowadzić nawet do śmierci.

Przebieg oraz objawy bąblowicy zależą od ilości torbieli, które mogą znajdować się m.in. w wątrobie czy w płucach. Jakiekolwiek symptomy choroby zwykle pojawiają się dopiero w przypadku, gdy torbiele są bardzo duże lub liczne. Niestety, objawy bąblowicy są bardzo mało charakterystyczne i w łatwy sposób mogą zostać pomylone np. z rozwijającym się nowotworem lub chorobami wątroby. 

Objawy bąblowicy:

Bąblowica - leczenie

Ze względu na to, że bąblowica bardzo często przebiega bezobjawowo, zdarza się, że choroba zostaje przypadkowo wykryta podczas badania USG lub RTG. W przypadku zaawansowanej choroby pacjent zwykle zgłasza się z żółtaczką, problemami z nerkami lub powiększoną wątrobą. Leczenie bąblowicy zależy od ilości, wielkości oraz ulokowania torbieli.

Te większe i niebezpiecznie położone (np. uciskające inne organy) zwykle kwalifikuje się do usunięcia chirurgicznego, a następnie leczenia farmakologicznego.

Pacjentom podawany jest lek na pasożyty - albendazol. Z kolei mniejsze i mniej zagrażające zdrowiu leczy się objawowo, tylko wyżej wspomnianym lekarstwem. Bąblowica jednokomórkowa zwykle leczy się dobrze. Rokowanie bąblowicy wielokomorowej przede wszystkim zależy od rodzaju i stopnia zajętych organów.

Bąblowica - co zrobić, aby się nie zarazić?

Przede wszystkim należy zachować podstawowe zasady higieny. Konieczne jest częste mycie rąk oraz co najważniejsze, spożywanych produktów. Niedopuszczalne jest jedzenie owoców lub warzyw prosto z lasu czy krzaka. 

W przypadku osób posiadających domy w pobliżu lasu lub terenów, gdzie przebywają dzikie zwierzęta, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie posesji, tak aby dzikie zwierzęta nie dostały się np. na teren ogrodu. 

Osoby, które posiadają psa, powinny zadbać o swojego pupila. Konieczne jest systematyczne odrobaczanie czworonoga. Z kolei po każdym kontakcie z obcym psem lub kotem należy dokładnie umyć ręce. 

Więcej na temat pasożytów: 
Tasiemiec - po czym poznać zarażenie?

Owsiki u dzieci i dorosłych - rozpoznanie, objawy, leczenie
Glista ludzka - jak sprawdzić czy jest się nosicielem? 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)