Twoje dziecko ma suchą, zaczerwienioną, łuszczącą się skórę i często się drapie? To może być atopowe zapalenie skóry

Drobne, grudkowate krostki lub wykwity, zmiany przypominające rumień, które mogą się zlewać w większe ogniska, swędząca, łuszcząca się i zaczerwieniona skóra – to najbardziej charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt.
Izabela Orlicz-Rabiega / 26.02.2019 13:18
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt fot. Adobe Stock

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i niestety czasem nawracająca choroba. Pojawia się często właśnie w wieku niemowlęcym, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Wskazuje się na czynniki genetyczne, immunologiczne, łączy się ją również z różnymi typami alergii (m.in. pokarmową i kontaktową). U większości dzieci objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się miedzy 3 a 6 miesiącem życia, przy odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu się do zaleceń lekarzy, powinny minąć ok. 2-3 roku życia.

Jak rozpoznać AZS?

Czasem rodzice nie są pewni, czy mają do czynienia z atopowym zapaleniem skóry, czy może jest to zwykła wysypka, która pojawiła się w wyniku przegrzania lub uczulenia na jakiś nowy produkt w jadłospisie. Typowym objawem AZS są grudkowate krostki lub wykwity oraz zmiany przypominające rumień, które mogą się zlewać w większe ogniska.

Skóra bardzo swędzi, przez co maluszek bez przerwy próbuje się drapać. Prowadzi to do pojawienia się zmian wysiękowych, z widocznymi pęcherzykami o podłożu rumieniowym. Skóra staje się mocno zaczerwieniona, zaogniona, może zacząć się łuszczyć. Do tego pojawiają się zrogowacenia, nadżerki bądź strupki.

Jakie jeszcze objawy wskazują na AZS?

Charakterystyczne jest również to, że są okresy zaostrzenia choroby, po kilku tygodniach objawy ustępują, aby znów, po niedługim czasie, ponownie wystąpić. Mniej typowe symptomy AZS, które powinny wzbudzić czujność rodziców, to często pojawiające się zapalenie spojówek lub cienie pod oczami.

Zmiany skórne, które towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry u niemowląt, mogą pojawić się na całym ciele. Zazwyczaj jednak u bardzo małych dzieci (do pierwszego roku życia) najczęściej występują na:

  • twarzy, głównie policzkach,
  • na rękach, w okolicy nadgarstków,
  • w zgięciach stawów np. łokci, pod kolanami,
  • rzadziej na tułowiu lub pośladkach

Skuteczne leczenie

Jeśli u niemowlaka pojawią się objawy, wskazujące na atopowe zapalenie skóry, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. Zwykle na początku leczenie opiera się na łagodzeniu objawów.

Krem, maść lub leki

Zaleca się stosowanie kremów lub maści (dostępnych w aptece bez recepty), które wzmocnią barierę ochronną naskórka, zarazem złagodzą najbardziej dotkliwy dla dziecka objaw, czyli swędzenie. Dodatkowo lekarz może przepisać maści i kremy przeciwzapalne (zmniejszą stan zapalny skóry), maści sterydowe (działają przeciwzapalnie, są bardzo skuteczne, ale nie można stosować ich zbyt długo) lub leki przeciwhistaminowe (by zapobiec objawom alergicznym).

Odpowiednia pielęgnacja

Do kąpieli również stosuj specjalnie dobrane preparaty, żeby w jej trakcie skóra dodatkowo się nie wysuszała. Ubieraj dziecko w ubranka przyjazne maluchom - z naturalnych, przepuszczających powietrze, materiałów i pierz je w środkach dostosowanych do delikatnej, niemowlęcej skóry.

A co z dietą?

Jeśli odpowiednia pielęgnacja nie przyniesie spodziewanych rezultatów, być może lekarz zaleci badania, przede wszystkim potwierdzające lub wykluczające alergię pokarmową. Czasem to właśnie alergeny pokarmowe odpowiadają za powstawanie i nasilenie się objawów AZS. W takiej sytuacji zwykle wprowadza się dietę eliminacyjną (dla dziecka, ale również dla mamy, jeśli karmi piersią). W pierwszej kolejności najczęściej trzeba odstawić mleko krowie i produkty mleczne powstałe na jego bazie, jajka, produkty zbożowe. Szczegółowy jadłospis najlepiej ustalić z alergologiem, pod którego opieką lekarską jest dziecko.

Zobacz też:
6 najważniejszych zasad pielęgnacji atopowej skóry dziecka
Kosmetyki dla malucha z AZS
Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak je leczyć dietą

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)