Artroza – fakty

Reumatoidalne zapalenie stawów/fot. Fotolia fot. Fotolia
Zwyrodnienie stawów, zwane także artretyzmem, reumatyzmem czy artrozą, to prawdziwa bolączka ludzi na całym świecie. Do 15% Polaków cierpi na artrozę. Zwyrodnienie stawów jest powodem aż 12% zwolnień lekarskich. Jakie są przyczyny artrozy?
/ 27.09.2016 14:44
Reumatoidalne zapalenie stawów/fot. Fotolia fot. Fotolia

Choroby kości i stawów

  • Prawie połowa wszystkich ludzi powyżej 50. roku życia, którzy mieszkają w krajach uprzemysłowionych ma stawy dotknięte zwyrodnieniami.
  • W krajach azjatyckich na artrozę, czyli postępujące zużycie tkanek stawów cierpi aż 25% mieszkańców. Jest to związane z nowoczesnym stylem życia Azjatów, jedzeniem dużej liczby mięsnych potraw i małą ilością ruchu.

Europejska „norma”, w której mieści się także Polska, to 12-15% chorych na artrozę. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które opublikował niedawno dziennik „Rzeczpospolita”, aż 12% zwolnień lekarskich związanych jest z chorobami kości i stawów. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę całe społeczeństwo, ludzi aktywnych zawodowo i seniorów, problem jest o wiele szerszy.

Zobacz też: Ból kolana, biodra lub rąk - to może być zwyrodnienie stawów

Zapalenie stawów – choroba cywilizacyjna

W przeszłości zapalenie stawów było postrzegane jako choroba osób starszych – w literaturze naukowej podaje się, że już w czterdziestym roku życia tworzenie kwasu hialuronowego w chondrocytach jest obniżone o połowę, a w sześćdziesiątym roku życia jest to tylko 10% w porównaniu z młodą i zdrową osobą. Dziś wiemy, że proces starzenia to tylko jeden z powodów powstawania zwyrodnienia stawów.

Do równie ważnych przyczyn zaliczamy przeciążenia stawów poprzez jednostronne obciążenie ciała i na skutek uprawiania sportu, złe ustawienie kości po wypadkach lub operacjach, nieprawidłowe położenie stawów od urodzenia (nogi w kształcie „X” lub „O”), wadliwa ruchliwość, czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne i metaboliczne, zła i niezrównoważona dieta.

  • Na skutki artrozy bardziej narażone są kobiety.
  • Do zmian w mazi stawowej może doprowadzić również obciążenie psychiczne: stres i depresja.
  • Istotnym czynnikiem ryzyka jest też nadwaga, która powoduje nadmierne przeciążenia stawów. Brak ruchu może powodować niewydolność metabolizmu w stawach, co z kolei może przyczynić się do powstania ich zapalenia.

Dowiedz się więcej: Jak leczyć reumatyzm? Vademecum

Źródło: informacja prasowa /ah

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA