5zasad.jpg fot. Panthermedia

Antybiotyki - jak stosować antybiotyki

Warto wiedzieć, w jaki sposób należy stosować antybiotyki, aby kuracja była skuteczniejsza, a powrót do zdrowia szybszy
/ 09.01.2013 13:35
5zasad.jpg fot. Panthermedia
Antybiotyki te zawsze przepisuje lekarz. Nie wolno ich stosować przy infekcjach wirusowych, ponieważ po prostu nie działają.

1. Zażywaj konkretny preparat


Nie stosuj leków, które zostały zalecone komu innemu – mamie, dziecku, mężowi – i zostały po leczeniu. Antybiotyki dobiera się bowiem indywidualnie.

2. Stosuj przepisane leki do końca


Nie przerywaj kuracji wcześniej, nawet jeśli po 2–3 dniach poczujesz się już lepiej. W przeciwnym razie nie zniszczysz wszystkich bakterii, a te, które pozostaną mogą uodpornić się na działanie danego antybiotyku.

3. Trzymaj się wszystkich zaleceń lekarza


Przyjmuj leki ściśle tak jak zlecił lekarz: nie zmieniaj dawek ani częstotliwości. Upewnij się, czy masz je zażywać przed czy po jedzeniu, nie dziel kapsułek, nie wysypuj ich zawartości.

4. Wspomóż kurację probiotykami


Zadbaj o odbudowę dobroczynnej flory bakteryjnej, którą niszczą antybiotyki. Łykaj produkty probiotyczne. Wybieraj te, które można stosować w czasie leczenia.

5. Co za dużo to nie zdrowo


Preparaty witaminowe przyjmuj dopiero po zakończeniu leczenia. W przeciwnym wypadku wzmocnisz bakterie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)