POLECAMY

Alarmujące objawy - kiedy konieczna jest operacja torbieli jajnika? [video]

Czasami zdarza się, na szczęście rzadko, że dotychczas niegroźna i zupełnie bezobjawowa torbiel jajnika staje się przyczyną poważnych problemów. Bywa i tak, że dopiero wystąpienie burzliwych symptomów jest pierwszym przejawem obecności torbieli jajnika. Jakie alarmujące objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem?

Dolegliwości bólowe

Szybkiej interwencji lekarskiej wymaga przede wszystkim sytuacja, w której dochodzi do skrętu torbieli jajnika, czemu towarzyszy nagły silny ból w dole brzucha, nudności i wymioty, omdlenia, uczucie niepokoju oraz szybko pogarszające się samopoczucie. Dolegliwości bólowe najczęściej mają ostry, kolkowy charakter.

Objawy te nie są charakterystyczne wyłącznie dla skrętu torbieli – podobne dolegliwości spotyka się przy pęknięciu torbieli, a także w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia przydatków lub pękniętej ciąży pozamacicznej. Dlatego ważne jest jak najdokładniejsze opisanie lekarzowi charakteru, okoliczności i czasu wystąpienia symptomów.

Jeżeli doszło do skrętu torbieli, oznacza to, że zaciśnięte zostały naczynia krwionośne doprowadzające krew do jajnika. W takim przypadku konieczna jest pilna operacja i usunięcie torbieli w celu zapobiegnięcia martwicy jajnika.

Czytaj też: Co to jest torbiel jajnika i jakie są jej przyczyny?

Pęknięcie torbieli

Pęknięcie torbieli zazwyczaj przebiega nieco łagodniej, jednak może być również bardzo poważnym problemem.

Do pęknięcia torbieli może dojść samoistnie lub podczas urazu, a nawet podczas badania ginekologicznego. W zależności od rodzaju i wielkości torbieli objawy mogą być ledwie zauważalne, pod postacią lekkiego pobolewania w podbrzuszu – jak w przypadku małych cyst czynnościowych, lub mogą narastać stopniowo i, prowadząc do wstrząsu, stanowić nawet zagrożenie życia.

Wylanie się zawartości torbieli do jamy brzusznej powoduje podrażnienie otrzewnej i w konsekwencji silny ból, nudności i wymioty. Gdy pęknięciu ulega torbiel endometrialna grozi to rozprzestrzenieniem się choroby i wszczepieniem „wysepek” błony śluzowej macicy do innych narządów. Z kolei po pęknięciu torbieli zapalnej, z ropną zawartością, dochodzi do rozsiewu infekcji na całą jamę brzuszną.

Przy pęknięciu torbieli jajnika sposób postępowania jest uzależniony od jej rodzaju, zawartości i nasilenia występujących objawów. Jeśli są one niewielkie, a torbiel miała charakter czynnościowy, nie ma konieczności przeprowadzania operacji. Potrzeba taka może zaistnieć w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia jajnika lub występuje silne krwawienie.

Czytaj też: Jak zwalczyć nawracające torbiele jajników?

Inne okoliczności

Operacja staje się konieczna nie tylko, gdy pojawią się nagłe, ostre objawy i komplikacje związane z obecnością cysty. O chirurgicznym usunięciu torbieli należy również pomyśleć, gdy z powodu swoich rozmiarów zaczyna ona uciskać narządy sąsiednie – pęcherz moczowy i jelita. Pacjentki, u których zdiagnozowano obecność torbieli powinny zatem zwracać uwagę, czy nie zwiększa się u nich częstość parcia i oddawania moczu, oraz czy nie występują bóle przy wypróżnianiu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (42)
/3 miesiące temu
Urodziłam trójkę dzieci, siłami natury. Przed ciążą nie miałam tego typu problemów. A od około trzech lat odnawia mi się torbiel na lewym jajniku. Lekarz każdorazowo zleca leczenie hormonalne (pigułki), do tej pory skutkowało, zobaczyymy tym razem... Dodam, że wyjęłam właśnie, po pięciu latach, spiralkę Mirenę. Lekarz nie wyklucza, że to właśnie ona jest przyczyną moich problemów.
/6 miesięcy temu
To nie do konca tak, ze pierwsza ciaza likwiduje problem... Ja mialam przed ciaza 4 torbiele, z czego pierwszy na 8 cm byl operacyjny. Po ciazy 2 lata spokoju i torbiel na 6 cm....
/rok temu
Witam - do Sara i Gościa z Anglii - jak potoczyły się wasze losy z torbielą. Piszę bo mam podobną sytuację, najpierw 2 razy mówiono mi że to nic takiego (nie rośnie - trzeba obserwować), a jak poszłam za 3 razem , to nagle alarm - że wycinać bo nieładnie to wygląda i może coś być....dodam, że biorę antykoncepcję, która teoretycznie powinna przeciwdziałać torbielką....teraz czekam na wyniki z krwi (markery) ..dziewczyny dajcie znać
POKAŻ KOMENTARZE (39)