senior/fot. Fotolia

Aktywny senior żyje 6 lat dłużej

Bogate życie towarzyskie i uprawianie sportów może wydłużyć życie emeryta nawet o sześć lat – czytamy w serwisie rp.pl w artykule "Aktywny emeryt żyje dłużej o sześć lat".
/ 04.10.2012 11:52
senior/fot. Fotolia

Według wyliczeń GUS polski emeryt 4 godziny w ciągu dnia zajmuje się domem i majsterkowaniem, 3 godziny spędza przed telewizorem lub słuchając radia, a 1.5 godziny zajmuje mu rozrywka i życie towarzyskie. Jedynie 3% mężczyzn i 2% kobiet w wieku 50+ uczestniczy w zajęciach organizowanych przez kluby towarzyskie lub sportowe. To niewiele.

Strona internetowa "British Medical Journal" informuje, że aktywny tryb życia może wydłużyć życie seniora o 5-6 lat: przede wszystkim na zdrowie i kondycję dobrze wpływa uprawianie sportów (pływanie, spacerowanie, gimnastyka), które wydłuża życie średnio o dwa lata, ale też bogate życie towarzyskie, które pozwala przeżyć półtora roku więcej.

Skąd takie wyliczenia? Szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet przeanalizowali styl życia 1810 osób powyżej 75. roku życia. Z ich obserwacji wynika, że mężczyźni, którzy byli najbardziej aktywni, żyli sześć lat dłużej od tych, którzy o siebie nie dbali, kobiety zaś – pięć lat dłużej.

Zobacz też serwis Senior i zdrowie

Źródło: rp.pl/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)