Afta fot. Fotolia

AFTA (na języku, wardze, w gardle): objawy, leczenie, domowe sposoby

Mogą być wynikiem stresu lub objawem niedoborów pokarmowych, zaburzeń hormonalnych a nawet AIDS! Sprawdź, co warto wiedzieć o aftach!
Marta Wilczkowska / 19.04.2017 11:33
Afta fot. Fotolia

Afty to niewielkie owrzodzenia pojawiające się w jamie ustnej (np. na języku, wargach, policzkach lub w gardle). Wyglądem przypominają niewielkie białe nadżerki i powodują ból po dotknięciu lub ruchu. Dokładne przyczyny powstania aft nie są znane. Leczenie afty polega przede wszystkim na zmniejszaniu bólu i przyspieszaniu gojenia się nabłonka. Można wykorzystać preparaty apteczne (np. z kwasem hialuronowym) lub domowe sposoby leczenia aft (np. płukanki z szałwii).

Jak rozpoznać aftę (objawy)?

Każdy, kto chociaż raz miał aftę nie będzie miał najmniejszych problemów z rozpoznaniem tej dolegliwości. Afty to niewielkie stany zapalne, zdecydowanie wyróżniające się na tle zdrowej śluzówki jamy ustnej. Mają biały lub żółtawy kolor i wyraźnie zaczerwienione obrzeża, a po dotknięciu powodują ból. Zwykle pojawiają się w charakterystycznych miejscach: na brzegach i końcu języka, na wargach, w miejscu przyczepu wędzidełek warg i języka, czy na dziąsłach lub w gardle.

Afta na języku:

Afta na języku

fot. Fotolia

Afta na wardze:

Afta na wardze

fot. Fotolia

Niestety nie znamy jeszcze jednoznacznej przyczyny powstawania aft. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi aft są m.in stres, niedobory pokarmowe, urazy mechaniczne w obrębie jamy ustnej, alergia czy zarażenie wirusem HIV.  Większość aft goi się samoistnie w ciągu kilku do kilkunastu dni. W tym czasie możesz skorzystać z leczenia farmakologicznego lub wykorzystać domowe sposoby, dzięki którym zmniejszysz ból i przyspieszysz gojenie się afty.

Na czym polega leczenie farmakologiczne afty?

Leczenie aft polega przede wszystkim na niwelowaniu dolegliwości bólowych i przyspieszanie tworzenia się nowego nabłonka. W aptece dostępne są żele znieczulające lub płyny stosowane na owrzodzenia czy preparaty przeciwzapalne o miejscowym działaniu działaniu znieczulającym. W ciężkich przypadkach aftozy konieczne może być podjęcie antybiotykoterapii.

Domowe sposoby na afty

Afty można też leczyć domowymi sposobami. Możesz wykorzystać np.:

  • terapeutyczne działanie olejku cytrynowego do masażu twarzy,
  • płukanki z naparów szałwii, liści malin czy łopianu lekarskiego
  • wzbogacić dietę w jogurty naturalne z żywymi bakteriami kwasu mlekowego.

Jeśli afty pojawiają się często, mają tendencję do nawracania i długo się goją, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi niezbędne badania (np. testy alergiczne lub badania krwi diagnozujące niedobory pokarmowe). Może bowiem okazać się, że afty są objawem poważniejszych chorób, jak np. AIDS czy zaburzenia hormonalne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/22.06.2018 08:49
U mnie najlepiej działa woda utleniona na afty.