badanie, lekarz, pacjent, ginekolog/fot. Fotolia

Aborcja i jej konsekwencje

Na czym polega aborcja? Z jakimi konsekwencjami dla zdrowia wiąże się zabieg? Jakie są najczęstsze powikłania poaborcyjne? Jakie są psychologiczne następstwa aborcji? Kiedy można dokonać w Polsce legalnej aborcji? Co to jest aborcja medyczna i aborcja chirurgiczna?
/ 05.11.2012 15:33
badanie, lekarz, pacjent, ginekolog/fot. Fotolia

Czym jest aborcja?

Aborcja to wywołanie poronienia, czyli zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej. Wybór procedury obejmuje metody medyczne oraz chirurgiczne.

  • Aborcja medyczna – przerwanie wczesnej ciąży poprzez podanie środków farmakologicznych.
  • Aborcja chirurgiczna – rozszerzenie szyjki macicy i odessanie pod ciśnieniem lub wyłyżeczkowanie płodu (między 10. a 22. tygodniem ciąży), a także inne metody, które są zależne od tygodnia płodu.

Przed wykonaniem aborcji pacjentka odbywa najpierw rozmowę z lekarzem na temat możliwych powikłań poaborcyjnych oraz dostępnych metod zapobiegania ciąży.

Skutki

Najczęstszymi dolegliwościami po zabiegu przerwania ciąży są bóle (przypominające te miesiączkowe) i stopniowo ustające krwawienie z pochwy. Większość lekarzy twierdzi, że kobieta już na drugi dzień po operacji może wrócić do codziennego życia.

Istnieje jednak niewielkie ryzyko wystąpienia negatywnych skutków aborcji takich jak:

  • uszkodzenie szyjki macicy,
  • krwotok,
  • zakażenie narządu rodnego.

Im później dochodzi do aborcji, tym większe ryzyko powikłań.

Zobacz też: Poronienie a aborcja

Sfera somatyczna

Naukowcy dowodzą, że u kobiet, które usunęły ciążę, o 30% częściej występuje rak piersi. W sferze somatycznej (fizycznej) najczęściej występujące konsekwencje dotykające kobiety po aborcji to pęknięcie szyjki macicy, przedziurawienie macicy, zarośnięcie szyjki macicy, infekcje bakteryjne a nawet nowotwór szyjki macicy lub jajnika.

Aborcja powoduje u kobiet cztery razy częstsze interwencie ginekologiczne. Ma to tez wpływ na przebieg kolejnych ciąż, pojawiają się poronienia i przedwczesne urodzenia, ciąże pozamaciczne.

Psychiatrzy o aborcji

Psychiatrzy nie potwierdzają skutków zespołu poaborcyjnego. Kobiety, które dokonały aborcji, często jednak zaprzeczają, że zdecydowały się na taki krok. Dotyczy to około 63% kobiet.

Innymi objawami są: obniżenie własnej wartości, depresja czy nerwica. Często dochodzi także do odreagowywania poprzez nadużywanie alkoholu, narkotyków lub leków.

Kiedy można dokonać w Polsce legalnej aborcji?

Sama aborcja, jak i metody z nią związane, są przedmiotem licznych kontrowersji. W Polsce dopuszczalne jest przerwanie ciąży, gdy zagraża ona zdrowiu lub życiu kobiety, gdy przesłanki medyczne wskazują na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu lub została zdiagnozowana nieuleczalna choroba zagrażająca jego życiu. Aborcja jest także brana pod uwagę, gdy ciąża powstała w wyniku przestępstwa.

Zobacz też: Aborcja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/29.12.2018 16:14
Szkoda ze nie było napisane jaki procent kobiet które dokonały aborcji rzeczywiście ma powikłania a powikłania poaborcyjne ma zaledwie ok 3% kobiet które zdecydowały się na przerwanie ciąży. Zazwyczaj jednak nie ma to miejsca gdyż zajmują się tym specjaliści ginekolodzy a nie studenci... jeśli zabieg wykonywany jest legalnie tzn za granicą to nie wiem jakiego trzeba mieć pecha żeby trafić na powikłania. Artykuł nie do końca jest rzetelny gdyż nie ma w nim zawartych wszystkich statystyk dotyczących zabiegu oraz możliwych powikłań i odsetka tychże powikłań.
/28.02.2017 23:07
Jasne, na siłę usunął Ci ciążę... bo czemu nie... Ciekawe czy naprawdę jesteś kobietą czy tylko siejesz ferment.
/15.09.2013 22:08
Nie zabijacie swoich dzieci. Osobieście gdy byłam z trzecią ciążą u ginekologa przed końcem trzeciego miesiąca trwania jej, miałam propozycję od ginekologa usunięcia jej. Lekarz był taki nachalny i natarczywy, że rozryczałam się na tym ,,samolocie''. Zabrakło mi słów na obronę własną i mojego dziecka. Z czwartą ciążą zgłosiłam się do lekarza - innego dopiero w czwartym-m-cu ciąży. A tamten ginekolog-aborcjonista zmarł na raka (nie powiem ,,dobrze mu tak'', ale należałoby...) Dziś właśnie ta córka,którą miał mi ją wyskrobać urodziła piękną, zdrową córeczkę:)
POKAŻ KOMENTARZE (1)