Co zrobić, by dziecko przespało całą noc

9 miesiąc ciąży – na co trzeba zwrócić koniecznie uwagę?

W 9 miesiącu ciąży dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat! Co powinno zwrócić uwagę przyszłej mamy i ją zaniepokoić? Zobacz!
/ 03.06.2018 16:03
Co zrobić, by dziecko przespało całą noc

36 – 37 tydzień

Maź płodowa zanika. Wytworzyła się już całkowicie warstwa podskórna tkanki tłuszczowej. Kość czaszki dziecka są miękkie i podatne na odkształcenia, gdyż umożliwia to w fazie porodu, na przejście głowy przez kanał rodny.  Na wszystkich paluszkach są już paznokcie. Mózg wciąż się rozwija a płuca są już w pełni przygotowane do pracy poza łonem matki.

W tym okresie malec nie jest w stanie zmienić swojej pozycji w brzuchu. Jeżeli leży w głową w dół przyjdzie na świat w porodzie naturalnym. W przypadku, gdyby ułożył się głową w poprzek, należy spodziewać się cesarskiego cięcia.

Bliźnięta mogą w tym okresie przyjść na świat.

38 – 40 tydzień

Dziecko jest skulone, ale wciąż próbuje się przeciągać. Wszystkie narządy i układy są w pełni rozwinięte. Maluch przestaje rosnąć, ale zwiększa swoją masę ciała. W jelitach gromadzi się smółka – pierwsza kupka.

W 38- 40 tygodniu ciąży płód zajmuje już całą jamę macicy. Ilość płynu owodniowego ulega zmniejszeniu, tak samo jak ilość ruchów dziecka. Dziecko waży około 3500g i mierzy 54 – 55cm. Organizm jest w pełni rozwinięty i gotowy do funkcjonowania poza łonem.

Zmiany u mamy

Naciskając brodawki może popłynąć z nich pierwszy pokarm – siara. Kilka dni przed porodem obniży się dno macicy, co będzie skutkować łatwiejszym oddychaniem.

Ostatnie chwile powinnaś poświęcić tylko i wyłącznie sobie. Nabrać sił i wypocząć. Ze względu na to, że poród może nastąpić w każdej chwili, miej pod ręką torbę z rzeczami na porodówkę. Nie zapomnij także o potrzebnych dokumentach (dowód osobisty, aktualne ubezpieczenie, wyniki badań USG).

Niepokojące objawy

  • Krwawienie z dróg rodnych – bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.
  • Sączenie się płynu z dróg rodnych – może to być sygnał przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.
  • Dziecko rzadziej się porusza – ważne jest, aby prowadzić kartę ruchów płodu. Pozwala to na ocenę, kiedy maluch częściej się porusza, a kiedy nie, bo śpi, odpoczywa. Jeżeli ruchów jest mniej niż zazwyczaj – skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz także:
ABC porodu
Zdjęcia noworodka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/02.12.2015 22:50
Nie do końca jest prawdą że dziecko nie jest w stanie przekręcić się z położenia główkowego na inne. Mój syn urodził się pod koniec 39 tygodnia, a przekręciła się 1,5 tygodnia przed porodem. nie lada zaskoczenie ale możliwe:)
/24.08.2015 09:30
czy ktoś jeździ z was tym wózkiem? jakie są wsze opinie? bo ja chciałabym go kupić, ale najpierw muszę poznać inne opinie na jego temat : [b]http://www.mamaija.pl/concord-wanderer-travel-set-wozek-spacerowy-z-gondola-sleeper-i-fotelikiem-airsafe,d3901.html[/b]
/23.08.2015 17:29
jestem w 36 tyg, 20 kg na plusie :( obrzeki rak i nog, Na twarzy tez spuchlam. Oprucz tego zgaga, dusznosci. Z niecierpliwoscia czekam na narodziny pierwszego dzieciatka :) bedzie synus :D :):*
POKAŻ KOMENTARZE (1)