6 sposobów na próchnicę

Sprawdź, co pomoże ci uniknąć próchnicy!
/ 17.12.2014 15:12

Próchnica zyskała miano najczęściej występującej choroby przewlekłej świata. Do jej rozwoju potrzebne są cztery czynniki: bakterie, cukry, podatne zęby i czas. N aszczęście można jej uniknąć! Skorzystaj z porad eksperta i dowiedz się, jak możesz wygrać z próchnicą.

6 sposobów na próchnicę

fot. Fotolia

1. Zadbaj o prawidłową higienę

Podstawa ochrony przed próchnicą to regularne usuwanie płytki nazębnej. Oprócz dokładnego szczotkowania, należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, stosując nici i szczoteczki interdentalne, ponieważ tam także odkłada się płytka. Pamiętajmy też o oczyszczaniu języka i wnętrza jamy ustnej.

2. Regularnie rób skaling

Choć byś był mistrzem świata w codziennej higienie jamy ustnej, i tak nie usuniesz 100% płytki nazębnej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dwa razy do roku zrobić generalne porządki w gabinecie stomatologicznym i usuwać kamień dokładnie ze wszystkich zagłębień, także spod linii dziąseł.

3. Pamiętaj o fluoryzacji

Odpowiednio dawkowany fluor wzmacnia zęby, a konkretnie poprawia mineralizację szkliwa, dzięki czemu zmniejsza się ich podatność na próchnicę. Najlepiej jeśli skonsultujesz sposób dbania o zęby ze stomatologiem. Absolutnie nie stosuj samodzielnie suplementacji fluorem, ponieważ zbyt wysokie dawki mogą być dla organizmu toksyczne.

4. Jedz zdrowo

Do rozwoju próchnicy niezbędny jest cukier i nie chodzi tu wyłącznie o słodycze. Zębom szkodzą także częste posiłki zawierające tzw. złe węglowodany, czyli np. białe pieczywo, chipsy, kluski i inne produkty z mąki pszennej. Węglowodany takie wywołują szybki spadek pH w jamie ustnej, co sprzyja demineralizacji szkliwa.

6. Zabezpiecz zęby lakiem

Posiadacze zębów zdrowych, które nie zostały w najmniejszy nawet sposób zaatakowane przez próchnicę, mogą lakować bruzdy. W ten sposób anatomiczne zagłębienia będą chronione przed działaniem bakterii. Najczęściej lakuje się zęby w kilka miesięcy po ich wyrżnięciu. Można także lakować zęby w niewielkim stopniu dotknięte próchnicą, zabezpiecza się wtedy tylko te bruzdy, które nie zostały zaatakowane przez bakterie.

O problemach z próchnicą czytaj też na naszym forum medyczym!

Na podstawie materiałów prasowych Unident Union Dental Spa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/30.01.2018 15:17
Odkąd systematycznie chodzę na skaling do CMPdent nie mam tak dużego problemu z próchnicą. Wcześniej dbałam o higienę, ale niestety nawet elektryczna szczoteczka i płyn do płukania ust nie przynosiły tak dobrych rezultatów. Całe szczęście mój dentysta jest niezwykle kompetentny.
/18.01.2017 09:32
radzę zrezygnować ze słodzonych napoi i to nie tylko kupnych ale także kawy i herbaty, a słodkości ograniczyć i przepłukiwać zęby po ich zjedzeniu nawet niesłodzoną kawą czy herbatą. no i mycie zębów - 2 razy dziennie (po śniadaniu i przed spaniem) po 2 minuty (szczoteczki elektryczne pilnują za nas tego czasu). Ilość pasty nie musi być duża bo fluor to jakby nie było TRUCIZNA!!! Wystarczy mniej niż 1 cm sześcienny pasty. Do diety warto wprowadzić mleko lub sery ze względu na wapń i zieloną herbatę (dobrze działa na dziąsła). Mój 7 letni syn który stosuje się do większości z powyższych nie miał jeszcze żadnego ubytku!!! Mocniejsze alkohole również działają jak fluor i zabijają bakterie powodujące próchnicę - choć rzadko kto nimi płucze zęby ;) ale warto wiedzieć i stosować kiedy jest okazja.
/25.01.2015 08:38
Fluor bardzo jest trujący wiec zabija bakterie. Fluor nie wzmacnia zebow bo niby w jaki sposob mialby wplywac na ich mineralizacje? Zeby nie są zbuydowane z fluoru wiec nierozumiem w jaki sposob fluor by im pomagal? Fluor wręcz osłabia zęby.