5 rzeczy, które twoje stopy mówią o twoim zdrowiu

O stopach zazwyczaj nie myślimy tak często jak o dłoniach, brzuchu czy innych częściach ciała. Przyczyna jest prosta – stopy są po prostu dalej. Co nie znaczy, że są mniej ważne. Często wysyłają komunikaty o stanie zdrowie, których nie można bagatelizować.
/ 18.04.2013 06:35

O stopach zazwyczaj nie myślimy tak często jak o dłoniach, brzuchu czy innych częściach ciała. Przyczyna jest prosta – stopy są po prostu dalej. Co nie znaczy, że są mniej ważne. Często wysyłają komunikaty o stanie zdrowie, których nie można bagatelizować.

5 rzeczy, które twoje stopy mówią o twoim zdrowiu

Fot. Depositphotos

Stopy to skomplikowany mechanizm. Jedna czwarta kości człowieka to właśnie stopy. Każda z
osobna złożona jest z 33 stawów, 100 ścięgien, mięśni i wiązadeł, a także niezliczonej ilości nerwów i naczyń krwionośnych biegnących do serca, kręgosłupa czy mózgu. - Obserwując stan zdrowia stóp możemy rozpoznać różne dolegliwości, począwszy od niedoborów żywieniowych, a skończywszy na cukrzycy – podkreśla Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla.

1. Zapadnięte paznokcie w kształcie łyżeczki

Co oznacza: anemia – niedokrwistość i niedobór żelaza może się często objawiać odkształcaniem płytki paznokci. Powoduje je niewystarczająca ilość hemoglobiny transportującej tlen.

Co zrobić: pierwszym krokiem jest morfologia. Leczenie często opiera sięs na uzupełnieniu żelaza i zmianie diety w bogatszą o właśnie żelazo i witaminę C.

2. Zimne stopy

Co oznacza: częściej na problem zimnych stóp skarżą się kobiety. U kobiet po 40-stce mogą być
sygnałem problemów z tarczycą. Gruczoł ten reguluje pracę metabolizmu i temperaturę ciała. Zimne stopy mogą zwiastować także problemy z krążeniem.
Co zrobić: poza wizytą u lekarza i zbadaniem tarczycy powinno się zagwarantować stopom komfort cieplny. Sprawdzą się tu ciepłe, zakryte buty lub skarpety z owczej wełny.

3. Sucha, łuszcząca się skóra

Co oznacza: sucha, swędząca skóra może być początkiem grzybicy. Grzybica stóp popularnie
nazywana chorobą basenową najczęściej atakuje przestrzenie między palcami. Należy jednak
pamiętać, że nieleczona może przenosić się na inne partie ciała.
Co zrobić: najważniejsza jest odpowiednia higiena stóp – stosowanie klapek basenowych, czystych ręczników i dokładnego osuszania stóp. Pomagają też preparaty odkażające do stóp w formie aerozolu czy talku. Zaawansowana grzybica wymaga wizyty u lekarza. Najczęściej przepisuje się miejscowe lub doustne środki przeciwgrzybiczne.

4. Ból pięt

Co oznacza: bolące pięty mogą sygnalizować zapalenie powięzi podeszwowej. Zapalenie pojawia się na skutek nadwyrężenia włókien pomiędzy pietą a śródstopiem. Ból często rozpoczyna się rano, wraz z pierwszymi krokami, i dalej nasila się w ciągu dnia. z jednej strony dolegliwość może wynikać z biegania lub skakania, bądź noszenia japonek czy starego obuwia.

Co zrobić: Jeśli ból utrzymuje się kilka tygodni nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który zapewne przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Doraźnie można stosować wkładki do butów. Pomagają także ćwiczenia rozciągające.

5. Tzw. stare buty

Co oznacza: nadmiernie zrogowaciały naskórek może być spowodowany np. nadużywaniem
alergenów. Za problem stwardniałej skóry stóp często odpowiada niedopasowane lub stare obuwie.
Co zrobić: jednym ze sposobów usuwania stwardniałego naskórka z pięt i palców może być specjalna kuracja peelingowa, która nie tylko złuszcza nadmiernie zrogowaciały naskórek, ale także wspomaga odnowęi wygładzenie skóry stóp.

Jak podkreśla Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla, skóra na stopach z racji ucisku i tarcia szybko rogowacieje, czego efektem jest pogrubiona warstwa rogowa naskórka. - To nic innego jak rodzaj obrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Wpływ na to ma również nieodpowiednie obuwie (zbyt ciasne, ze sztucznych materiałów, u kobiet buty na obcasach, które przesuwają stopy na przód) – mówi Boryka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/18.04.2013 14:54
dobry art