Łuszczyca - fakty i mity

Słyszałaś o tej chorobie, ale chciałabyś wiedzieć to rzeczywiście jest faktem a co mitem? Sprawdź!
/ 24.01.2014 15:49

Blisko milion Polaków cierpi na łuszczycę, z czego 1600 zmaga się z jej ostrą postacią. Ze względu na charakter choroby, jest ona tematem tabu, a osoby nie mające na co dzień styczności z łuszczycą, mają małą wiedzę na jej temat. Poznaj 5 najważniejszych faktów (i mitów!) o tej chorobie!

5 faktów i mitów na temat łuszczycy

fot. Fotolia

1. Łuszczyca jest chorobą zakaźną

MIT. Łuszczycą nie można się zarazić. Jest ona schorzeniem autoimmunologicznym, związanym przede wszystkim z nieprawidłowym funkcjonowaniem limfocytów T. W przypadku choroby są one bardziej aktywne i właśnie ten przyspieszony cykl powoduje pojawienie się na skórze czerwonych, łuskowatych wykwitów wielkości monety, które są zlokalizowane przede wszystkim na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, dłoniach i stopach.

2. Łuszczycę zawsze widać

MIT. W niektórych przypadkach łuszczycy objawy nie są widoczne, często też nawet nie wiemy, że na nią chorujemy. U części osób pierwsze objawy może wywołać dopiero długotrwały stres, niedobór snu, zmiany hormonalne, słońce, niektóre leki czy pokarmy silnie immunizujące.

3. Zmiany skórne to jedyne objawy łuszczycy

MIT. Łuszczyca nie musi oznaczać jedynie zmian skórnych. Zmiany łuszczycowe pojawiają się również na paznokciach u rąk i nóg, co może prowadzić do oddzielenia płytek paznokci i deformacji palców. Dodatkowo, u około 10% chorych rozwija się zapalenie stawów, a nawet ich zwyrodnienia, które mogą powodować znaczne upośledzenie sprawności.

4. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną

FAKT. Według Światowej Organizacji Zdrowia, łuszczyca jest schorzeniem nieuleczalnym, o przewlekłym przebiegu. Na dzień dzisiejszy nie ma skutecznej metody do walki z tą chorobą. Łagodzić objawy zmian chorobowych możemy przede wszystkim poprzez eliminację czynników wyzwalających, czy potęgujących objawy, a także przestrzeganie zasad higieny.

5. Sterydy leczą łuszczycę

MIT. Po zastosowaniu sterydów zazwyczaj następuje szybka poprawa stanu skóry. Jednak po dość krótkim czasie zmiany powracają, często z większym nasileniem. Po dłuższym stosowaniu choroba zaczyna być odporna na ich działanie. Niepożądanym efektem dłuższego stosowania tych specyfików jest często osteoporoza, a także wydalanie przez organizm potasu.

Na podstawie materiałów prasowych Dr Michales

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/19.02.2014 13:25
szczerze?? to nic tu nie ma napisanego