Jak wyleczyć katar sienny? Oto 4 sposoby, które pomogą się z nim uporać!

Jak wyleczyć katar sienny? Oto 4 sposoby, które pomogą się z nim uporać!

Wiosną i latem wielu z nas we znaki daje się cieknący nos i załzawione oczy. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Sprawdzamy, jak pokonać katar sienny i ile czasu trwa.
Marta Słupska / 02.04.2012 08:07
Jak wyleczyć katar sienny? Oto 4 sposoby, które pomogą się z nim uporać!
Alergiczny nieżyt nosa – tak specjaliści określają katar sienny. Jest on reakcja błony śluzowej na obecne w powietrzu alergeny. Wiosną są to zwykle pyłki roślin. Katar sienny może jednak utrzymywać się przez cały rok, jeśli jesteśmy uczuleni np. na roztocza kurzu domowego. Jak sobie z nim radzić?
 

Jak odróżnić uczulenie od przeziębienia?

Katar alergiczny pojawia się wtedy, gdy masz kontakt z alergenami, czyli substancjami, na które jesteś uczulona. Najczęściej są to pyłki konkretnych roślin (Kalendarz pylenia). Dolegliwości mogą cię więc trapić przez cały okres kwitnienia, czyli:

 • 5–8 tygodni przy alergii na jeden gatunek, np. pyłki jakiegoś drzewa;
 • nawet przez kilka miesięcy – gdy jesteś uwrażliwiona na kilka roślin, np. różne trawy i zboża.

Zwykły, przeziębieniowy katar nie tylko trwa ok. tygodnia, ale często towarzyszą mu charakterystyczne objawy: nos zatyka dość gęsta, podbarwiona na żółto czy zielono wydzielina. Możesz też mieć podwyższoną temperaturę. Dolegliwości jednak szybko ustępują po zastosowaniu dostępnych bez recepty środków, np. tabletek z pseudoefedryną czy kropli do nosa z ksylometazoliną. W przypadku alergicznego nieżytu nosa takie leki nie dają większych rezultatów. Ale to niejedyna różnica.

Katar alergiczny:

 • powraca co roku o tej samej porze;
 • przebiega bez gorączki;
 • zaczyna się od drapania w gardle, swędzenia w nosie, czasem też pieczenia w wewnętrznych kącikach oczu;
 • kilka do kilkunastu razy dziennie masz ataki mocnego kichania;
 • potem łzawią ci oczy (są też zaczerwienione jak przy zapaleniu spojówek) i pojawia się wodnisty, przezroczysty katar. Najmniej dokucza ci wieczorem i w nocy, a także w dni deszczowe. Najbardziej zaś rano i w trakcie upałów – wtedy bowiem wzrasta w powietrzu stężenie pyłków.

Uwaga! Gdy katar męczy cię już od dłuższego czasu, możesz mieć uczucie zatkanego nosa. Odruchowo zaczynasz więc oddychać przez usta. Pyłki osiadają wtedy w gardle, drażnią jego błony śluzowe i prowokują kaszel. Aby do tego nie dopuścić, a także niemal do zera złagodzić inne objawy uczulenia, idź do lekarza. Przepisane przez niego leki rozprawią się z dolegliwościami.

Nie tylko kichanie

Symptomy mogą być dyskretne, czasem to tylko lekki katarek, który łatwo pomylić z infekcyjnym. Niekiedy jednak potrafią być tak dokuczliwe, że nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Najbardziej męczą następujące objawy kataru siennego:

 • obfity wodnisty katar,
 • swędzenie i uczucie zatkania nosa,
 • swędzenie w gardle,
 • kichanie,
 • łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk oczu.

W wyjątkowych przypadkach, gdy jesteśmy na przykład narażeni na pylenie, mogą pojawić się bardziej dotkliwe objawy takie jak:

 • swędzenie uszu, gardła, 
 • bóle głowy,
 • utrata smaku lub węchu,
 • problemy z zatokami.

Badania pozwolą potwierdzić diagnozę

Na początek wybierz się do internisty. Opisz mu objawy (jeśli katar pojawia się sezonowo – także o tym powiedz!). Gdy lekarz wykluczy infekcję, da ci skierowanie do alergologa.

Może też zalecić stosowanie kropli do nosa lub tabletek o działaniu przeciwhistaminowym. Leki takie hamują stan zapalny i towarzyszący mu świąd czy pieczenie błon śluzowych.

Mimo że leki dobrze tłumią objawy uczulenia, zrób dodatkowe badania. Podstawa to prowadzone pod okiem alergologa:

 • testy skórne – polegają na wstrzyknięciu pod skórę na ramieniu lub plecach maleńkich próbek uczulających substancji. Jeśli na którąś z nich masz alergię, w miejscu tym powstanie obrzęk lub zaczerwienienie;
 • badanie krwi, które określa poziom tzw. przeciwciał IgE (przy alergii wynik znacznie przekracza normę).

Uwaga! Badania pozwolą stwierdzić, czy i na co jesteś uczulona. Zanim zrobisz testy, zapytaj lekarza, czy (a jeśli tak, to na ile wcześniej) powinnaś odstawić przeciwalergiczne leki. Zażywanie ich może bowiem osłabić reakcję na alergeny i zafałszować wyniki.

10 przeciwalergicznych środków dostępnych bez recepty

Lekarstwa na receptę i nie tylko

Jeśli diagnoza się potwierdzi, alergolog  zaleci ci dalsze stosowanie leków przeciwhistaminowych (w razie potrzeby przepisze silniejsze, dostępne na receptę). Możesz też dostać sterydy do nosa (w aerozolu) czy łagodzące kichanie i łzawienie oczu leki z kromoglikanem dwusodowym (krople lub aerozol).


Najlepszym sposobem na stłumienie dolegliwości jest unikanie uczulających substancji. W okresie kwitnienia nie zawsze to się udaje. Możesz jednak nauczyć się robić przed pyłkami uniki. Jak?

Domowe sposoby na katar sienny (i nie tylko)

Sposoby na katar sienny

Od wiosny do jesieni śledź w radiu, telewizji, a także w internecie (np. na stronie wwww.alergen.info) komunikaty dla alergików. Gdy panuje najwyższe stężenie pyłków, postaraj się wyjechać nad morze lub w góry (tam powietrze jest czystsze). Jeśli to niemożliwe:

Uważaj na dworze

Gdy pyli to, co cię uczula, zrezygnuj ze spacerów po lesie i parku lub ewentualnie wybieraj się na przechadzkę niedługo po opadach deszczu. Jeśli musisz pracować w ogrodzie, stosuj maseczkę na twarz, a na dłonie zakładaj gumowe rękawiczki. Zawsze chroń oczy okularami.

Oczyść się z pyłków

Po powrocie do domu zmień ubranie, umyj odkryte części ciała (twarz, ręce), porządnie wyszczotkuj włosy. Jak najczęściej wpuszczaj do nosa sól morską w sprayu. To pomoże wypłukać alergeny ze śluzówki.

Bądź bezpieczna w domu

Staraj się wietrzyć mieszkanie wieczorem, najlepiej po deszczu między 22.00 a 6.00 rano. Gdy otwierasz okno, osłoń je firanką. Codziennie rano zawieszaj w oknach wilgotne firanki (pyłki się do nich przylepią) – wieczorem proś któregoś z nieuczulonych domowników, by je starannie wypłukał, a potem przetarł mokrym mopem podłogi.

Unikaj dodatkowych zagrożeń

Nie przebywaj w towarzystwie osób palących i staraj się nie narażać na działanie spalin. Jeśli palisz, rzuć papierosy i unikaj zadymionych pomieszczeń – twoje błony śluzowe są podrażnione i wysuszone, a papierosowy dym dodatkowo taki stan nasila.

Uwaga! Podczas najwyższego stężenia pyłków warto przepłukiwać co najmniej kilka razy dziennie nos i oczy.  Możesz to robić zwykłą wodą, ale jeszcze lepiej roztworem wody morskiej (np. Marimer, Disnemar – do nosa) lub solą fizjologiczną (np. Physiodose, Hydrabak – do oczu).

Czy katar sienny trzeba leczyć, czy lepiej go przeczekać?

Po sezonie

By zmniejszyć dawki leków, a nawet stłumić alergię, warto poddać się odczulaniu. Polega ono na podawaniu coraz większych dawek alergenów. Gdy organizm się z nimi oswoi, zacznie je tolerować. Terapię prowadzi się po okresie pylenia i kontynuuje nawet przez kilka miesięcy. Najlepiej więc zacząć jesienią lub na samym początku zimy.

Zobacz też:
Przegląd 5 preparatów na katar sienny
Jak leczyć katar sienny u dziecka?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/30.04.2018 20:42
a mój sposób jest jedyny i tyle. na szczęście się sprawdza. po prostu łykam tabletkę Allertec i mam po kłopocie. katar nie wraca, a ja mogę normalnie funkcjonować.
/12.06.2016 12:14
super porada, zabarykaduj się w domu na czas wiosenno-letni
/15.05.2015 17:52
Kurna ale "wielka mi porada" rzeczywiście pomaga walczyc z katarem siennym. Kto to pisał ??? Kolejny jakiś konował czy konowałka ? Takie porady to możecie dawać sobie
POKAŻ KOMENTARZE (2)