4 powody, dla których warto pić kawę

"Kawa jest niezdrowa", "Należy unikać nadmiernego picia kawy" i tak dalej. Ile raz spotkałeś się z podobnymi opiniami na temat kawy? Czy faktycznie spożywanie kawy ma wyłącznie negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia?

"Kawa jest niezdrowa", "Należy unikać nadmiernego picia kawy" i tak dalej... Ile raz spotkałeś się z podobnymi opiniami na temat kawy? Czy faktycznie spożywanie kawy ma wyłącznie negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia?

5 powodów, dla których warto pić kawę

Fot. Depositphotos

W piciu kawy, jak we wszystkim w życiu, należy zachować zdrowy umiar. Jej nadmiar, szczególnie przy niektórych schorzeniach i dolegliwościach, faktycznie może szkodzić. Natomiast, jeśli jesteśmy zdrowi i lubimy charakterystyczny smak kawy, filiżanka dziennie może wręcz przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia!

Uwaga! Kawy powinny unikać osoby z nadciśnieniem, arytmią serca, cukrzycą, mające problemy z żołądkiem i dwunastnicą. Nie poleca się jej również kobietom w ciąży oraz dzieciom. Osoby znerwicowane, żyjące w ciągłym stresie, mające problemy z bezsennością  również powinny rozważyć wykreślenie kawy ze swojego codziennego jadłospisu.

Pobudza i wspomaga koncentrację

Substancje zawarte w kawie pobudzają pracę kory mózgowej, dzięki czemu w mózgu łatwiej i szybciej zachodzą procesy myślowe oraz mniej odczuwamy zmęczenie. Kofeina przyspiesza akcję serca oraz na krótko podnosi ciśnienie krwi, przez co organizm jest lepiej dotleniony i bardziej efektywnie wykonuje zadania, które przed nim stawiamy.

Spowalnia procesy starzenia

Kawa jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które mają mają istotny wpływ na opóźnianie procesów starzenia zachodzących w organizmie, a także przypisuje się im działanie obniżające ryzyko zachorowania na choroby serca i nowotwory.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby

Wpływ kawy na organizm ludzki wielokrotnie i gruntownie przebadano. Wśród wyników przeprowadzonych badań, może m.in. znaleźć wnioski, które mówią o tym, że regularne spożywanie kawy redukuje ryzyko wystąpienia takich chorób, jak: choroba Parkinsona, nowotwory jelita grubego i pęcherza. Ponadto mówi się, że zawarte w kawie substancje chronią przed próchnicą oraz ograniczają skłonność do zapadania na migreny i ataki alergii.

Poprawia nastrój

Filiżanka aromatycznej, gorącej kawy, wedle gustu, z cukrem, miodem, cynamonem, mlekiem czy bitą śmietaną to również doskonały sposób na poprawę nastroju. Kawa podnosi poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia, dzięki czemu szybko wprawia nas w dobry humor oraz działa antydepresyjnie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
ad.1 owszem pobudza ale na krótko - tak jak jest napisane, a co zrobić by przypływ energii był mozliwie jak najsłuższy ? ad.2 może i zawiera przeciwutleniacze ale powoduje odwodnienie organizmu i z tym hamowaniem procesów starzenia to bym uważał bo gdy organizm traci nadmiernie wodę starzenie nastepuje szybciej więc proponuje po kawce 2 szkalnki czystej wody ad.3 pewenie "amerykańscy naukowcy" to zbadali bo dostali kasę od firm produkujacych kawę. ad.4 generalnie jak dostarczymu więcej cukru i tłuszczu do organizmu to bedzie więcej "pary" i nastrój sie nam poprawi - jesli kawka to bez dodatków - czarna bez cuku, bitej śmietaniki, mleka, może być z cynamonem.
/6 lat temu
chodzi oczywiście o kawę parzoną nie rozpuszczalną??? :)
/6 lat temu
Będę piła :)