4 mity na temat higieny jamy ustnej

Jeśli myślisz, że kiedy raz zapomnisz umyć zęby nic się nie stanie, to... koniecznie przeczytaj! Oto 4 mity na temat higieny jamy ustnej. Dowiedz się, co wolno a czego nie!
/ 08.09.2014 12:52

higiena jamy ustnej

Fot. Fotolia

Mit 1: Picie coli rozpuszcza zęby!

Picie coli nie doprowadzi do rozpuszczenia zębów, jednak zawarte w niej kwasy (podobnie jak w sokach owocowych) powodują erozję szkliwa. By jej nie pogłębić, nie wolno myć zębów bezpośrednio po wypiciu napoju. Bezpieczniej jest odczekać 30 minut.

Aby ograniczyć działanie kwasów na szkliwo należy pić colę i soki przez słomkę.

Mit 2: Próchnicę widać gołym okiem

Gdy próchnica jest widoczna, oznacza to bardzo zaawansowany problem. Choroba w początkowym stadium rozwija się zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach i drąży w głąb zęba. Z tego powodu niezwykle istotne są regularne wizyty profilaktyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie i wyleczenie próchnicy.

Zobacz także: Jak dbać o szkliwo? 10 wskazówek!

Mit 3: Nic się nie stanie, kiedy raz nie umyjesz zębów

Po jedzeniu na zębach gromadzi się płytka nazębna, która składa się ze śliny, bakterii i mikroskopijnych fragmentów pokarmu. Kwasy z niej pochodzące trawią szkliwo umożliwiając próchnicy zaatakowanie zęba. Po upływie 12 godzin płytka twardnieje i staje się nieusuwalna za pomocą szczoteczki. Stopniowo zmienia się w kamień nazębny, który uszkadza przyzębie i jest jedną z przyczyn próchnicy.

Z tego powodu trzeba myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jeżeli doszło do odłożenia się kamienia nazębnego należy usunąć go u stomatologa.

Mit 4: Zabieg dentystyczny musi boleć

Dzięki rozwojowi stomatologii oraz powszechnemu stosowaniu znieczuleń każdy zabieg dentystyczny można przeprowadzić bezboleśnie.

Źródło: Materiały prasowe Procontent Communication/ bj

Zobacz także: Leczenie kanałowe zębów - czy może być bezbolesne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/19.09.2014 23:25
czasem każdemu zdarza się nie umyć zębów ;) bez przesady. a o swoje dbam dość poważnie. biorę też d-vitum forte z witaminą d,która wzmacnia zęby także u dorosłych :)