POLECAMY

14 listopada - Dzień Walki z Cukrzycą

W artykule znajdziesz opis cukrzycy, diety w cukrzycy, powikłania po cukrzycy. Dowiesz się, co jest przyczyną cukrzycy oraz jak się leczy cukrzycę.

Cukrzyca typu II zbiera coraz większe żniwo. Nadal jesteśmy mało świadomi zagrożenia, które płynie właśnie z tej choroby. Z tego też powodu ustanowiono w 1991 roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, przypadający na 14 listopada. ŚDWzC to kampania Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, której celem jest propagowanie wiedzy z zakresu przyczyn, wczesnych objawów, metod leczenia i wykrywania groźnych powikłań cukrzycy.

14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Fot. Fotolia

Cukrzyca, mimo że nie jest chorobą zaraźliwą, rozprzestrzenia się na całym świecie w zatrważającym tempie, zyskując miano epidemii. Dlatego tak ważna jest profilaktyka cukrzycy i prowadzenie prozdrowotnego stylu życia.

W naszym kraju z powodu tej choroby cierpi około 2,5 miliona osób, ale uważa się że jedynie u połowy z nich została potwierdzona diagnozą lekarską. Reszta to dane szacunkowe. Nadal lekceważymy badania profilaktyczne i udajemy, że problemu nie ma. Szkodzimy w tym względzie sobie i swojej rodzinie, która chcąc nie chcąc staje się świadkiem cierpienia bliskiej osoby i popada w bezradność.

Na portalu Polki.pl We-Dwoje.pl publikowaliśmy już wiele artykułów o cukrzycy, dlatego z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, zachęcamy do przeanalizowania interesujących was treści. Zestawienie zamieszczamy poniżej.

Co to jest cukrzyca i jakie są jej przyczyny?
Definicja cukrzycy, normy poziomu glikemii we krwi, sposoby diagnozowania choroby i jej przyczyny zostały opisane w następujących artykułach:

Co to jest cukrzyca?

Poziom cukru we krwi

Doustny tekst tolerancji laktozy

Cukrzyca u dzieci

Otyłość – przyczyna rozwoju cukrzycy

Dieta w cukrzycy
Na temat diety, którą należy stosować w cukrzycy, o wymiennikach węglowodanowych, indeksie glikemicznym i wartościowych składnikach pokarmowych, szerokie informacje znajdują się w:

ABC żywienia w cukrzycy cz. I

ABC żywienia w cukrzycy cz. II

ABC żywienia w cukrzycy cz. III

ABC żywienia w cukrzycy – parę słów o witaminach i minerałach

Cukrzyca a rola wymienników węglowodanowych

Produkty o niskim indeksie glikemicznym

Wysiłek fizyczny a cukrzyca
Szczególną rolę w walce z cukrzycą i jej zapobieganiu ma aktywność fizyczna. W cukrzycy powinna być odpowiednio dawkowana, ponieważ uznawana jest za swego rodzaju lekarstwo. Ogólne wytyczne z tego zakresu znajdziecie w artykule:

Aktywność fizyczna – pomocna w walce z cukrzycą

Leczenie choroby
Terapia cukrzycy we wczesnym stadium, to nic innego jak modyfikacja diety i wdrożenie stosownego wysiłku fizycznego. Często potrzebne jest jeszcze zastosowanie leków hipoglikemizujących, a w zaawansowanej chorobie preparatów insulinowych. Więcej o nich traktują artykuły:

Terapia farmakologiczna cukrzycy

Insulina i analogi insuliny w leczeniu cukrzycy

W badaniach nad metodami leczenia cukrzycy dokonuje się coraz więcej odkryć. Teraz już dla nikogo nie jest zdziwieniem pompa insulinowa, dzięki której ogranicza się liczbę iniekcji. W fazę testowania wchodzi kolejny wynalazek jak sztuczna trzustka, która będzie miała formę obiegu zamkniętego. Projekt uwzględnia w jej budowie czujnik poziomu glikemii, automatyczną pompę insulinową, czujniki aktywności i komputerek, który ma wszystkim sterować.
Ponadto w przypadkach ciężkiej cukrzycy dokonuje się przeszczepów całej trzustki. W fazie badań jest jeszcze metoda uwzględniająca przeszczep samych wysp trzustkowych. Miejmy nadzieję, że dzięki rozwojowi transplantologii będzie możliwe całkowite wyleczenie cukrzycy. Problem jednak stanowią odrzuty przeszczepów i leczenie immunosupresyjne po transplantacji...
Inną metodą, która może dać szanse na wyleczenie to przeszczep komórek macierzystych, które mogą „naprawić” zniszczenia w trzustce. Jednak i ta metoda musi przejść szereg badań, zanim zostanie wdrożona.

Cukrzycę trzeba mieć pod kontrolą!
Leczenie choroby byłoby bez sensu gdybyśmy wykluczyli szczegółową samokontrolę, której podlega kilka parametrów, m.in. poziom glikemii, masa ciała, ciśnienie tętnicze, obecności ciał ketonowych w moczu itd., skrupulatna obserwacja swojego ciała i dokładne notatki w dzienniczku samokontroli.

Powikłania cukrzycy
Niestety cukrzyca może się wymknąć nam spod kontroli, zwłaszcza gdy lekceważymy wskazówki lekarskie co do jej terapii. Czasem jednak mimo leczenia i dokładnego przestrzegania wytycznych mogą pojawić się pewne powikłania. Istnieje ich całe mnóstwo, ale najwięcej cierpienia fundują:

Hipoglikemia

Neuropatia

Nefropatia

Sytuacje stresowe w cukrzycy typu I

Profilaktyka cukrzycy
Doskonale wiemy, że profilaktyka jest tańsza od leczenia. Jest również mniej czasochłonna i mniej bolesna. Poza tym daje możliwość szybkiego wykrycia choroby i skorygowania nieprawidłowych parametrów w sposób jak najmniej „agresywny” medycznie. Profilaktyka cukrzycy została szczegółowo opisana w poniższych artykułach:

Jak zapobiec cukrzycy typu II?

Jak zapobiec rozwojowi cukrzycy u siebie?

Profilaktyka w cukrzycy

Tak szerokie przedstawienie problemu cywilizacyjnego jakim jest cukrzyca, powinno przynajmniej skłonić nas do zastanowienia nad tym, czy nasz styl życia bardzo odbiega od uznanego za prozdrowotny. Zachęcamy do powzięcia wszelkich aktywności, które pomogą zapobiec chorobie, a diabetykom życzymy sił, środków i wytrwałości w walce z cukrzycą!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
super artykuł
/6 lat temu
____________________________________________________________ PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI: Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ: Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości. TABELE; DOZWOLONE ORAZ ZAKAZANE DOPEŁNIAJĄ WŁAŚCIWEJ IDENTYFIKACJI PRAWD PRZYRODNICZYCH: Dostosowanie się do tabel zalecane i dozwolone pozwala w 2-3 dni ustabilizować poziom cukru we krwi i nie jest to trudne. PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY: Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego. WAŻNE. GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA: Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. ***** GLUKOZA NIENATURALNA; TO MĄKA I CUKIER: Irracjonalne zachowania, częsta zmiana nastroju, nerwowość. Również wypowiadanie słów, które nic nie znaczą. ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW. ____________________________________________________________