Będę mamą... /fot. Fotolia fot. Fotolia

1 miesiąc ciąży – jestem tu!

Jesteś w ciąży jeszcze zanim zarodek zacznie się rozwijać. Ciążę liczymy bowiem nie od momentu zapłodnienia, ale od pierwszego dnia cyklu, poprzedzającego zapłodnienie. Co dzieje się z przyszłą mamą w pierwszym miesiącu ciąży? Jak wyglądają poszczególne tygodnie w rozwoju małego człowieka? Po czym poznać, że jesteś w ciąży?
Będę mamą... /fot. Fotolia fot. Fotolia
  • Początek ciąży liczymy od momentu rozpoczęcia cyklu, nie zapłodnienia. Przygotowanie do ciąży, a więc owulacja, powstanie dojrzałej komórki jajowej – uznaje się za część ciąży. Dlatego, żeby obliczyć przybliżoną datę porodu, koniecznie zapamiętaj datę ostatniej miesiączki!
  • Aby w łatwy sposób poznać przybliżony termin porodu, korzysta się z prostego wzoru. Do daty ostatniej miesiączki dodaje się rok i 7 dni a następnie odejmuje 3 miesiące. Uzyskany wynik to przewidywany dzień porodu. Np. data ostatniej miesiączki to 4 stycznia 2011 + rok (4 stycznia 2012) + 7 dni (11 stycznia 2012) - 3 miesiące = 11 października 2011.
  • Już w momencie zapłodnienia zostaje ustalona płeć twojego dziecka. W komórce jajowej znajduje się chromosom płciowy X, a w plemniku – X lub Y. Po połączeniu z chromosomem  X powstanie dziewczynka, a z chromosomem Y – chłopczyk.
  • W 3. tygodniu komórka, która została zapłodniona, wędruje z jajowodów w stronę macicy, by w 4. tygodniu zagnieździć się tam i rozwijać przez kolejne miesiące ciąży. Już po zagnieżdżeniu krew mamy zaczyna łączyć się z płodem.
  • Zarodek, pod postacią zapłodnionej komórki, która zaczyna się dzielić, przypomina kulę.
  • To niezwykle ważny czas dla naszego młodego człowieka. W tym okresie zaczynają rozwijać się najważniejsze układy i narządy dzidziusia, takie jak skóra, narządy zmysłów, układ nerwowy i pokarmowy, płuca.
  • W tym okresie zaczynasz podejrzewać, że zaszłaś w ciążę. Piersi stają się większe i tkliwe. Może pojawić się lekkie krwawienie związane z zagnieżdżeniem zarodka, mylone czasem z miesiączką. Brak okresu w spodziewanym terminie może wskazywać na to, że zaszłaś w ciążę. Być może czujesz się trochę gorzej – to przez zmiany hormonalne.

Zobacz rozwój dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży:

1 i 2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)