Zawroty głowy od smartfonów? To możliwe!

Kolorowy zawrót głowy? Smartfonowy zawrót głowy! Od ciągłego wpatrywania się w ekrany telefonów może nieźle zakręcić się w głowie. Sprawdź, jak to możliwe!
Marzena Bartoszuk / 10 miesięcy temu
Zawroty głowy od smartfonów? To możliwe! fot. Fotolia

Czasem czujesz się tak, jakbyś właśnie zeszła z karuzeli? Zastanów się, czy nie używasz zbyt często smartfona! Gdy piszesz SMS-y, czytasz wiadomości czy oglądasz filmiki na YouTube trzymasz cały czas głowę pochyloną do przodu. To może być przyczyną zwyrodnienia w odcinku szyjnym kręgosłupa, a to z kolei może powodować zawroty głowy (jest to jedna z czterech najczęstszych przyczyn).

1. Dlaczego kręgosłup szyjny może być przyczyną zawrotów głowy?

To dość proste. Otóż wzdłuż kanału kręgowego kręgosłupa biegną włókna nerwowe. Zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym (tzw. dyskopatia), może wywołać ucisk na te właśnie nerwy albo znajdujące się w pobliżu  naczynia krwionośne, które doprowadzają  krew do mózgu. Podrażnione nerwy mogą sprawiać, że odczuwamy bóle i zawroty głowy, zwłaszcza w sytuacjach, gdy np. nadmiernie podnosimy głowę (np. wieszając firanki czy patrząc w niebo). Z kolei  w przypadku ucisku na tętnice szyjne,  w wyniku zmniejszenia przepływu krwi do mózgu pojawia się niedotlenienie i związane z nim uczucie braku równowagi (wydaje ci się, że świat wiruje, albo masz uczucie niepewności jakbyś np. chodziła po wacie).

2. Jakie dodatkowe objawy (oprócz zawrotów głowy) mogą świadczyć o tym, że przyczyną problemów jest kręgosłup szyjny?

Zwykle w takich przypadkach pojawiają się także drętwienia ręki lub uczucie braku siły w dłoni, gdy np. chcesz coś ścisnąć, bóle głowy promieniujące do szyi, karku i/lub ramion, czasem zaburzenia widzenia.

3. Kto jest narażony na zawroty głowy spowodowane problemami z kręgosłupem szyjnym?

Na tego typu dolegliwości cierpią zwykle osoby mające siedzącą pracę, patrzące często w dół (np. na smartfon czy źle ustawiony ekran monitora komputera), garbiące się. Dzieje się tak dlatego, gdyż naturalne krzywizny kręgosłupa pogłębiają się wówczas zbyt mocno, co właśnie jest przyczyną ucisku na nerwy. To także częsty problem osób po wypadkach komunikacyjnych (podczas gwałtownego hamowania głowa leci bezwładnie do przodu, po czym gwałtownie odchyla się w tył, co sprawia, że kręgi mogą zostać uszkodzone).

4. Jak leczyć zawroty głowy?

Na początku należy wykluczyć wszelkie inne niż kręgosłup szyjny przyczyny zawrotów głowy, zatem konieczna jest wizyta u internisty. Jeśli wszystkie badania będą prawidłowe,  udaj się do ortopedy po skierowanie na rengten odcinka szyjnego kręgosłupa. Na tej podstawie lekarz oceni, czy dolegliwości mogą być związane ze zmianami w tym obszarze i zaleci odpowiednie postępowanie. Zwykle najpierw zaczyna się od ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających mięśnie przykręgosłupowe. Każde z nich powtarzaj kilkukrotnie, co najmniej 2-3 razy dziennie. 

  • Usiądź wygodnie, pochyl lekko głowę do przodu, załóż na nią splecione ręce. Spróbuj teraz prostować głowę, jednocześnie przytrzymując ją rękami tak, jakbyś chciała nie pozwolić jej się podnieść.  Napięcie utrzymuj ok 10 sekund. Następnie rozluźnij całkowicie mięśnie szyi (pamiętaj o utrzymywaniu prostych pleców).
  • Siedząc przy stole oprzyj łokcie na blacie i połóż głowę na lewej dłoni. Naciskaj dość mocno na rękę, próbując przechylić głowę w lewo, a  jednocześnie dłonią pchaj w prawo. Wytrzymaj 10 sekund, po czym zmień stronę. Na koniec rozluźnij mięśnie.
  • Usiądź przy stole z łokciami opartymi na blacie. Spleć dłonie ze sobą i połóż na nich czoło. Pchaj głowę do przodu, jednocześnie stawiając opór dłońmi.  Wytrzymaj 10 sekund, rozluźnij mięśnie.

Warto także pamiętać o prawidłowej pozycji podczas pracy przy komputerze oraz o spaniu na poduszce podtrzymującej szyję i głowę (tzw. poduszka ortopedyczna). Rzadko zdarza się, by konieczna była interwencja chirurgiczna, zdecydowanie częściej zalecana jest rehabilitacja (np. odpowiednie masaże).

Jak leczyć zawroty głowy

Zawroty głowy w ciąży

Jak zwalczyć zawroty głowy po rzuceniu palenia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/10 miesięcy temu
no i dlatego ja ostatnio wiecej czasu spedzam w kuchni niz przed telefonem czy laptopem nawet. zainwestowalam w nowy piekarnik (Beko) i testuje, testuje, testuje.... rodzina zadowolona, ja tez :) zycie jest piekniejsze bez telefonu w rece :)
/10 miesięcy temu
hej