Przygotowujesz święconkę? Co koniecznie musi znaleźć się w Twoim koszyczku? Podpowiadamy!

Koszyczki wielkanocne to obowiązkowy element każdych świąt. Jakie pokarmy muszą się w nim znaleźć i co oznaczają?
Wioletta Górecka / 8 miesięcy temu
Przygotowujesz święconkę? Co koniecznie musi znaleźć się w Twoim koszyczku? Podpowiadamy! fot. Adobe Stock

Koszyczki wielkanocne to nieodłączny element Wielkanocy. To właśnie w nich zanosimy pokarmy do święcenia, a następnie stanowią one piękną i nastrojową wielkanocną dekorację domu. W koszyczkach zawsze znaleźć muszą się obowiązkowo: jajka, chleb, baranek, ser, sól, a także kiełbasa i wędliny oraz chrzan i masło. Czy wiesz, co dokładnie symbolizują poszczególne pokarmy w koszyczku?

Koszyczki wielkanocne – pełne symboliki

Trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne bez tak charakterystycznych dla nich ozdób, jak kurczaczki, baranki i pisanki. Podobnie rzecz ma się w przypadku koszyczków wielkanocnych i ich zawartości. W każdym zawsze znajdują się najważniejsze, tradycyjne pokarmy do święcenia. Co symbolizuje każdy z nich?

Od kiedy święci się pokarmy?

Zwyczaj poświęcania pokarmów przez duchownych istniał już na świecie w VIII wieku, jednak w Polsce praktykuje się go od XIV wieku. Niegdyś święcenie pokarmów odbywało się w domostwach (podobnie jak dzisiejsza kolęda), jednak później zaczęto praktykować święcenie koszyczków z pokarmami w kościele. Dlaczego w koszyczkach znajdują się akurat takie, a nie inne pokarmy? Nie zostały one wybrane przypadkowo – chodzi o symbolikę tego, co niegdyś znajdowało się na stołach święconych przez duchownych.

Co symbolizuje jajko, baranek, woda i chleb?

Najważniejszym symbolem Wielkanocy są jajka. Ich symbolika jest bardzo wymowna: jajko jest bowiem symbolem odradzającego się życia, a także zwycięstwa nad śmiercią. Dlatego jajka stanowią nieodłączny element wielkanocnego śniadania wielkanocnego. Baranek to kolejny symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, a czerwona wstążka z krzyżem na jego szyi to symbol Chrystusa zwyciężającego. Chleb z kolei symbolizuje ciało Chrystusa. Również woda odnosi się do życia – symbolizuje przygotowanie się do nowego życia.

Dlaczego do koszyczka wkładamy wędliny, ser oraz ciasto i chrzan?

Koszyczki wielkanocne pełne są także innych dobroci. Kiełbasa i wędliny to symbol życia w dostatku. Podobnie masło – również symbolizuje dobrobyt. Ser z kolei oznacza przyjaźń człowieka ze zwierzętami. Sól – to oczyszczenie. Ciasto wielkanocne to z kolei symbol zaradności i dążenia do doskonałości. Chrzan oznacza siłę fizyczną.

Co oprócz tradycyjnych produktów znajduje się w Twoim koszyczku? 

To także cię zainteresuje!

Zobacz przegląd najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych koszyczków wielkanocnych!
Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?
Koszyczek wielkanocny z ciasta? Tak!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)