POLECAMY

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym? Warto wiedzieć!

Jeśli jeszcze nie wiesz, dlaczego Wielkanoc wypada raz w marcu, a raz w kwietniu, to spieszymy z pomocą.
Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym? Warto wiedzieć! fot. Fotolia
O ile Boże Narodzie zawsze wypada 25 i 26 grudnia, o tyle z Wielkanocą jest już poważny problem. Nigdy nie wiadomo, kiedy przypadnie. Co więcej, mało kto wie, jak wyliczyć termin Świąt Wielkanocnych oraz od czego jest on uzależniony.

Hity z Instagrama: 8 pomysłów na wielkanocne DIY

Pełnia księżyca

To, kiedy wypadnie Wielkanoc, w dużej mierze zależy od terminu pełni księżyca. W 325 papież Konstantyn Wielki w czasie soboru nicejskiego ustalił, że Wielkanoc będzie przypadać w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Dlaczego właśnie wtedy?

Data Wielkanocy wg Biblii

Data Wielkanocy uzależniona jest od przekazu biblijnego. Według kalendarza hebrajskiego początek święta Paschy wypada 14 dnia pierwszego miesiąca wiosennego (14 nizan). Zgodnie z Ewangelią św. Jana Jezus został ukrzyżowany w przeddzień Paschy, co z ustaleń astronomów wynika, że musiało nastąpić 7 kwietnia 30 roku (wówczas dzień 14 nizan, a więc 14 dzień pierwszego miesiąca wielkanocnego wypadł właśnie 7 kwietnia).

Spór o Wielkanoc

Szybko jednak pojawił się poważny spór o Wielkanoc. Jedni uznawali, że święto należy obchodzić w dniu 14 nizan (niezależnie od tego, jaki to dzień tygodnia), inni, że w pierwszą niedzielę po tym dniu. To spowodowało pojawienie się sporu o Wielkanoc. Sobór nicejski ostatecznie uznał jednak, że w kościele zachodnim Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni.

Poznaj przepis na aromatyczny żurek wielkanocny 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)