POLECAMY

Co symbolizują zajączki wielkanocne? Sprawdź, czy o tym wiesz!

Zajączki wielkanocne to jeden z najważniejszych symboli świąt. Nie od zawsze jednak tak było! Skąd wziął się symbol zajączka na Wielkanoc?
Wioletta Górecka / 6 miesięcy temu
 Co symbolizują zajączki wielkanocne? Sprawdź, czy o tym wiesz! fot. Adobe Stock

Zajączki wielkanocne to jeden z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych, zaraz obok pisanek, baranków i kurczaczków. Nadejścia zajączka z prezentami świątecznymi z niecierpliwością oczekują najmłodsi. Wielkanocny zajączek symbolizuje płodność, szczęście i nadchodzącą wiosnę. Kojarzy się także z prezentami wielkanocnymi przynoszonymi najmłodszym. Co warto jeszcze wiedzieć na temat symboliki zajączka wielkanocnego?

Zajączki wielkanocne – skąd wziął się ten symbol Wielkanocy?

Wielkanoc to święta, podczas których zaduma przeplata się z radością. To czas upamiętniający ukrzyżowanie, a następnie Zmartwychwstanie Chrystusa, a także radość z nadejścia wiosny i budzenia się przyrody do życia. Zajączki, baranki, kurczaczki i jajka przywodzą na myśl same pozytywne skojarzenia. Symbolika baranka i jajek jest znana o wiele bardziej, niż zajączka. Historia zajączka sięga aż XIII wieku i rozpoczyna się w Niemczech. Wówczas symbolem płodności, szczęścia i nadejścia wiosny była tam bogini Eoster, której towarzyszył właśnie zajączek. Z czasem przejął on całkowicie jej symbolikę.

Z czym jeszcze kojarzone są zajączki wielkanocne?

W dawnych czasach, chłopi na polskich ziemiach uważali zająca przede wszystkim za symbol płodności i witalności. To urocze zwierzątko zwiastowało również bliskie nadejście wiosny – zające łączą się bowiem w pary już w marcu. Samica zaczepia samca, a ten następnie ją goni: to sprytny sposób na sprawdzenie, czy nadaje się on na reproduktora. Z czasem zające przeniknęły do kultury i tradycji wielkanocnej na tyle, że dziś trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez ich udziału. Zajączki wielkanocne mogą również być traktowane jako ofiara, jaką można złożyć swojemu Bogu – kojarzą się więc również z oddaniem oraz szlachetnością.

Kiedy zajączek przynosi prezenty?

Dzieci czekają na prezenty od zajączka tak samo chętnie, jak w Wigilię od Mikołaja. Podczas Wielkanocy drobnych upominków powinny spodziewać się w niedzielny poranek – zaraz po świątecznym śniadaniu. Zajączek, w przeciwieństwie do Mikołaja, nie zostawia prezentów w konkretnym miejscu, a dzieci mają największą radość z ich poszukiwania. 

To także może ci się przydać! 

Wielkanocne symbole - co jest czym na świątecznym stole?
Tradycyjne wielkanocne symbole - czy wiesz, co oznaczają?
Symbole Wielkanocy czyli Baranek, Babka i spółka!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)