Szafran na Wielkanoc

szafran, przyprawy
Szafran, który znamy, to drobniutkie nitki o pięknej, żółto-bordowej barwie. Jest to najcenniejsza przyprawa świata.
/ 18.03.2009 11:19
szafran, przyprawy
Szafran otrzymywany jest z krokusów. Ususzone, delikatne znamiona jego kwiatu są warte złota, gdyż pozyskiwanie surowca jest zajęciem żmudnym. Ze znamion około 150 tys. kwiatów otrzymuje się tylko 1 kg przyprawy. Dlatego właśnie, gdziekolwiek i w jakiejkolwiek dziedzinie go używano, zawsze robiono to z uwzględnieniem nierozerwalnego związku pomiędzy szafranem a pojęciem najwyższej jakości.

Szafran jest jedyną przyprawą, która nadaje jednocześnie potrawie barwę, aromat i smak.. Barwi potrawy na słoneczno-żółty kolor. Ma silny korzenny zapach i smak z wyraźną nutą goryczy, zarazem bardzo odświeżający. Wydziela zapach grzybów, lukrecji, drzewa sandałowego, dymu i pieprzu. Dodany z umiarem, uszlachetnia smak każdej potrawy, podnosi jej rangę. Piękny kolor i struktura szafranu sprawia, że jest to przyprawa, która również niezwykle zdobi potrawę.

W wielkanocnym koszyczku pięknie będą wyglądać jajka zabarwione szafranem – ugotowane w wodzie z dodatkiem łyżeczki szafranu nabiorą pięknego, żółto-złotego koloru. Krótki opis przygotowania: 1 łyżeczkę szafranu gotujemy ok. 10 min aż puści kolor. Potem należy włożyć do wody nakłute jajka (najlepiej białe) na ok. 20 min. Po osuszeniu warto natłuścić.

Jak stosować w kuchni?
Szafran znajdziemy w kuchni orientalnej oraz kuchniach basenu morza śródziemnego, zarówno europejskich jak i arabskich. Dobrze komponuje się z bazylią i oregano. Przyprawia się nim głównie sosy, ciasta, desery, naleśniki, jajecznice, dania z ryżu, dania z makaronem, mięsa: jagnięcina, cielęcina, drób, wieprzowina. Obecnie najsłynniejsze dania z szafranem to północnowłoskie Risotto milanese i hiszpańska Paella. Obu tych potraw nie sposób wyobrazić sobie bez tej przyprawy. W Polsce sławne były ongiś tzw. "baby szafranowe", czyli drożdżowe puszyste ciasta zabarwione na żółto szafranem.

Aby wydobyć pełnie smaku i aromatu, nitki szafranu moczy się przez około 15-30 minut w wywarze, bulionie, mleku lub w innym płynie w zależności od przepisu. Można je również dokładnie pokruszyć i wymieszać z mąką. Dodany w początkowej fazie przygotowania dania czy sosu rozpuści się dając intensywny żółty kolor. Dodany w końcowej fazie pozostawi widoczne nitki - świetny element dekoracyjny. Podczas pieczenia bądź duszenia mięsa z użyciem szafranu uzyskamy niepowtarzalny złoty kolor. Nadmiar szafranu spowoduje, że danie będzie miało specyficzny, gorzki smak.

Szafran Kamis Spécialité, gramatura: 0,5 g, cena na półce: 13,80 zł

Redakcja poleca

REKLAMA