POLECAMY

Czym się różnią kraszanki od pisanek?

Kraszanki i pisanki, czyli jednobarwne jaja i kolorowe jajka z fantazyjnymi wzorami. Sprawdź jakie są różnice w zdobieniu tego wielkanocnego symbolu.

Tradycyjne pisanki

Pisanki to nieodzowny symbol świąt Wielkiej Nocy. Chyba nikt nie wyobraża sobie wielkanocnego koszyczka bez nich. Wspólne malowanie jaj to nie tylko tradycja, ale także dobra zabawa. Obok baranka, króliczka i kurczaczka to jedno z najbardziej wymownych haseł kojarzących się nam z tymi właśnie świętami.

Najpopularniejszą metodą w dekorowaniu jaj jest przygotowanie pisanek. Ludzie zwykli nazywać tym mianem wszystko cokolwiek powstaje poprzez udekorowanie skorupki. W tradycji staropolskiej jednak określenie to dotyczy jedynie jaj barwionych na różne kolory po wcześniejszym narysowaniu wzorów woskiem. Znane są również inne techniki np. wydrapywanie wzorów, ręczne malowanie za pomocą farby i pędzla lub po prostu rysowanie.

Zobacz także: Jak ozdabiać pisanki?

Jednobarwne kraszanki

Ciekawą odmianą są kraszanki. To malowane jednobarwne jaja. Kolor skorupki uzyskać możemy na różne sposoby. Tradycyjnie już od wielu lat barwiono je  za pomocą naturalnych składników roślinnych. Dzięki łupinom z cebuli możemy uzyskać kolor brązowy, kwiat nagietka barwi na złoto-żółto, natomiast młode pędy żyta na zielono. Jeśli chcemy sobie ułatwić sprawę, wystarczy pójść do sklepu i kupić gotowe barwniki. Ugotowane jaja wystarczy zanurzyć w gorącej wodzie z farbką i kraszanki gotowe.

Dziś zacierają się granice między różnymi technikami ozdabiania jaj. Wszystko się łączy, miesza ze sobą, trudno rozróżnić oklejanki od nalepianek. Zasadniczą cechą różniącą pisanki od kraszanek jest jednobarwność tych drugich. Kraszanki nie posiadają żadnych wzorów, są po prostu w jednym kolorze. Jeśli chodzi o pisanki dowolność jest większa. Możemy wprowadzać wzory, elementy dekoracyjne, mieszać barwy.  

Zobacz także: Współczesne trendy w dekorowaniu pisanek

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (21)
/rok temu
Nazwa kraszanka może mieć swoje pochodzenie w zapomnianej nazwie barwy — kras. To słowo widnieje na 182 stronie opracowanego przez Bolesława Erzepkiego „Słownika łacińsko-polskiego Bartłomieja z Bydgoszczy”, który można pobrać ze strony Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej (zdaje się, że nie można wstawiać odnośników). W „Słowniku” oprócz słowa kras znalazły się również takie słowa jak krasić, co miało oznaczać barwić, oraz kraszony, co miało oznaczać barwiony.
/2 lata temu
pogoń
/2 lata temu
lubie placki
POKAŻ KOMENTARZE (18)